Які тенденції у сфері ІР можна очікувати у 2025 році? Як трансформується попит клієнтів і робота юридичних компаній у цій практиці?
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Віталій САВЧУК, партнер LA Law Firm, адвокат
Сфера інтелектуальної власності в Україні традиційно мала дві характерні риси. По-перше, це така тусовка, у якій всі знають усіх — юристи та повірені швидко обмінювались досвідом і було важко пропустити щось важливе.
По-друге, обговорення назрілих реформ відбувалося довго, часто та фахово, але майже ніколи ні до чого не призводило — всі хочуть, щоб усе відбулося, але бояться, аби чогось не сталося.
Цей рік багато що змінив. Я спробую навести особистий топ прикладів:
1. Еволюція законодавчих змін наближає нас до скасування Закону від 1 квітня 2022 року, яким продовжили дію деяких (на думку частини спільноти — всіх) прав наневизначений термін. Нагадаю, що на меті стояло запобігти втраті чинності тими правами, власники яких не могли, скажімо, сплатити щорічні збори в той період, коли на підступах до Києва велися бої, а державні органи та банки працювали непередбачувано. Проєкт про скасування цього закону вже прийнятий в другому читанні та переданий на підпис Президенту. Це дозволить запобігти багатьом судовим спорам — зокрема щодо того, чи є Україна ледь не єдиною державою, в якій патенти можуть діяти довше за 25 років.
2. Прийнятий у першому читанні революційний проєкт про впровадження в Україні винятку Болар. Виняток десятки років діє в США (батьківщина цього механізму), ЄС та інших країнах і дозволяє власнику генеричного лікарського засобу реєструвати останній (але не комерціалізувати його) до того, як патент на оригінальний препарат припинить свою дію. В результаті щойно спливає строк чинності патенту, пацієнт отримує ширший вибір, а ринок — пожвавлену конкуренцію. Приймаючи такий закон, можна подбати також і про права патентовласників, запобігши зловживанням. Я вдячний можливості бути причетним до підготовки текстів обох законопроєктів разомз колегами.
3. Велика війна змушує бізнес мислити ширше — зростає кількість українських запитів на захист прав в Європі, США, Китаї. Реєструючи патент чи бренд удома, бізнес одночасно планує експансію. Попри світові процеси вітчизняний підприємець за можливості глобалізується. Це оптимістичний тренд.
4. Хитка економіка стимулює конкурувати активніше — рентабельність кількох продуктів завжди працює надійніше за рентабельність одного. Я із задоволенням спостерігаю це у фармацевтиці та інших індустріях — гравці хочуть бути першими, хто виведе продукт на ринок. Для цього попередньо здійснюють патентний пошук, реєстрацію бренду тощо.
5. Тема, на якій сьогодні зосереджене наше життя, не оминула й інтелектуальну власність — оборона. Від партнерів ми отримуємо сучасну зброю, на яку спливли не всі права. Частина з них захищена в Україні, інша частина — ні. Проте культура поваги до інтелектуальних прав у сфері оборони формується у нас в реальному часі, і мені приємно спостерігати за успіхами колег у профільних органах. З іншого боку найтехнологічніша в історії війна не обходиться і без нових розробок. Патенти, дизайни, ноу-хау — це ті об’єкти, захист яких українські військові розробники можуть отримати не лише вдома. В результаті доведеться визнати, що просто зараз Україна є одним з найцікавіших місць у світі для розвитку та спостереження за правом інтелектуальної власності. І не лише.
Антон КОВАЛЬ, партнер «Дубинський і Ошарова», адвокат, патентний повірений України, Ph.D. in Law
Інтелектуальна власність — це сфера, яка ніколи не стоїть на місці. На мій погляд, сьогодні її подальший розвиток визначають три ключові фактори: повномасштабна війна, стрімкий технологічний прогрес і державне регулювання.
Так, ми щомісяця спостерігаємо збільшення кількості реєстрацій різних об’єктів права інтелектуальної власності, зокрема торговельних марок, промислових зразків, винаходів, корисних моделей та об’єктів авторського права у військовій та оборонній сфері, які мають на меті допомогти нашій країні вистояти і перемогти.
Суттєві зміни відбуваються і у профільному Міністерстві оборони України щодо розробок і ліцензування різноманітних технологій, продуктів та службових винаходів, творів у військовій сфері. З негативних трендів маємо констатувати, що в умовах воєнного стану та недостатності певної кількості оригінальних продуктів спостерігається збільшення контрафактної та фальсифікованої продукції, що вимагає жвавішого реагування правовласників і правоохоронних органів.
Що стосується розвитку сучасних технологій, то він, а також процеси глобалізації мають значний вплив на IP-сферу та правосвідомість сучасних підприємців. Можна помітити, що наразі малі бізнеси активніше поспішають реєструвати власні торговельні марки та об’єкти авторського права саме перед виведенням їх на ринок, створенням власних вебсайтів, сторінок у соціальних мережах, зокрема Instagram, телеграм-каналах, що свідчить про підвищення їхньої обізнаності з питаннями набуття і захисту прав інтелектуальної власності.
Збільшується мирне врегулювання вже розпочатих судових спорів, кримінальних справ. У нашій практиці протягом останнього часу декілька здавалось би непримиримих судових спорів щодо порушень прав інтелектуальної власності були мирно врегульовані у судовому порядку шляхом взаємних поступок обох сторін. Підсудні у кримінальній справі за ст. 229 Кримінального кодексу України щодо незаконного використання торговельних марок у суді пішли на угоду із правовласниками, визналисвою вину, відшкодували збитки, що стало підставою для закриття кримінальної справи у судовому порядку.
Все більше має місце використання штучного інтелекту, що є новим непростим викликом сьогодення та вимагає не лише детального вивчення, але й розробки відповідної нормативно-правової бази та, зокрема, відповідальності за порушення прав інтелектуальної власності, завдання шкоди правам та охоронюваним законом інтересам фізичних і юридичних осіб.
Водночас все більше порушень прав інтелектуальної власності відбувається в інтернеті, соціальних мережах, у доменах, що знову таки вимагає реагування правовласників. Зокрема, великі та середні компанії активно відстежують і припиняють такі порушення, переважно шляхом направлення листів-попереджень порушникам у добровільному порядку.
Щодо трендів державного регулювання, то бачимо пожвавлення дискусій щодо діяльності створеного ІР-суду. Гравці ринку з нетерпінням очікують на його запуск, за-вершення відбору суддів і початок роботи суду, що могло б суттєво підвищити ефективність захисту прав інтелектуальної власності та збільшити інвестиції в Україну з боку іноземних компаній. УКРНОІВІ проводить роботу із вдосконалення законодавства у сфері захисту прав інтелектуальної власності. Готуються нові редакції профільних законів, зокрема Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», а також підзаконних актів та корисні зміни до Закону України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України» від 1 квітня 2022 року №2174-ІХ.
Також очікуємо результатів повноцінного запуску Апеляційної палати, публікацій її нових рішень щодо об’єктів права інтелектуальної власності, добре відомих торговельних марок, впровадження кращої практики ЄС щодо стандартів захисту прав інтелектуальної власності.
Насамкінець зазначу, що IP-сфера в Україні розвивається навіть у складних умовах. Ми в «Дубинський і Ошарова» продовжуємо підтримувати бізнес у захисті інтелектуальної власності, впроваджувати ефективні стратегії протидії порушенням і допомагати компаніям використовувати IP як актив для розвитку. Тож будемо надалі створювати і з інтересом спостерігати за появою нових плодів та здобутків ІР-сфери.
Олександр ПАХАРЕНКО, партнер ППФ «Пахаренко і партнери», адвокат
Складно сказати, які з перелічених вами напрямів охорони, використання та захисту прав інтелектуальної власності стануть трендами у 2025-му. На нашу думку, на тренди, які сформуються у цьому році, вплинуть три головні фактори.
Перший із них — це той факт, що ринок юридичних послуг у сфері інтелектуальної власності в Україні після трьох років війни хоча і стабілізувався, однак не зростає, бо клієнти скорочують витрати на юридичні послуги, що не є критично необхідними в умовах кризи, а інвестиції відкладені до більш стабільних часів.
По-друге, усім українським юридичним фірмам доведеться продовжувати постійно адаптуватися до актуальної ситуації, пропонуючи високоякісні комплексні послуги для подолання сучасних викликів і стабільного успіху, утримання наявних і залучення нових клієнтів.
По-третє, на формування трендів зі свого боку вплинуть наявні сьогодні у бізнес-середовищі три головні проблеми, які стримують розвиток: непередбачуваність ситуації в країні, непрогнозовані дії керівних органів держави та брак кваліфікованої робочої сили. Тому головним викликом у 2025 році стане збереження фінансової успішності певної компанії чи практики у сфері інтелектуальної власності при обмеженому ринку юридичних кадрів та скороченні витрат клієнтів на юридичні послуги.
Необхідно швидко змінювати правила під персонал через дефіцит кадрів, створювати нові робочі місця, формуючи фахові команди, щоб забезпечити процес надання патентно-юридичних послуг на найвищому професійному рівні та отримати прибуток від цієї діяльності.
На нашу думку, в ці кризові часи ІР-бізнесу в нагоді стануть: креативне і критичне мислення, стресостійкість, адаптивність і гнучкість. Визначну роль будуть відігравати лідери бізнесів — їхні особисті, командні, організаційні та стратегічні лідерські здібності, які дозволять успішно працювати командам спеціалістів у складних глобальних бізнес-контекстах воєнних років.
Для нашої компанії ключову роль для утримання бізнесу відіграє збережена команда професіоналів з однаковими цінностями та довіра наших постійних клієнтів. Конкурентоспроможність нашої фірми у найближчій перспективі визначатимуть такі фактори, як здатність надавати комплексні послуги, адаптуватися до регуляторних змін та ефективно управляти накопиченими фаховими знаннями при безперервному підвищенні кваліфікації спеціалістів та успішному використанні цифрових рішень,які дали змогу не лише оптимізувати поточну операційну діяльність, але й сформувати новий стандарт надання послуг, орієнтований на швидкість, прозорість і зручність.
Максим КУРОЧКО, керуючий партнер MK LegalService, адвокат
Сьогодні сфера інтелектуальної власності кардинально розвивається як в Україні, так і за її межами. Цей розвиток пов’язаний зі стрімким технологічним прогресом і цифровізацією. Новітні технології змушують бізнес розробляти нові підходи до роботи з об’єктами ІР, адаптуватися до європейських стандартів, впроваджувати нові ефективніші інституції (спеціалізовані суди, окремі експертні інститути чи підрозділи), а також використовувати альтернативні методи вирішення спорів, зокрема медіацію та арбітраж.
Технологічний прогрес вже давно зробив об’єкти інтелектуальної власності надзвичайно цінними та ліквідними активами. Сьогодні IP може коштувати для бізнесу значно більше, ніж традиційні матеріальні цінності, такі як нерухомість, обладнання чи корпоративні права.
З мого власного досвіду та практики останніх років команди MK Legal Service ми бачимо, що просто зареєструвати торговельну марку, винахід чи авторські права вже недостатньо для сучасного бізнесу. Останнім часом ми отримуємо дедалі більше запитів щодо комплексного стратегічного управління пулом об’єктів інтелектуальної власності. Для цього необхідно проводити спеціальні аудити як наявних, так і потенційних об’єктів IP, перевіряти і розробляти документацію для їхнього захисту, визначати ефективні стратегії такого захисту й впроваджувати їх на практиці.
Зараз ми живемо у час технологічних стартапів та ІТ-компаній. Для них важливо не лише створити продукт, але й ефективно комерціалізувати і захистити його. Це дає змогу залучати нових інвесторів і, за потреби, продавати бізнес за високою ціною. Саме стратегічне управління об’єктами інтелектуальної власності допомагає реалізувати такі важливі комерційні наміри власників бізнесу.
Якщо ви налагодите ефективну систему управління IP у своєму бізнесі, ви зможете створити сприятливий клімат для залучення інвестицій, запуску партнерських проєктів, укладання ліцензійних угод і масштабування на інші ринки та юрисдикції.