Представники органів та установ системи правосуддя, наукової спільноти, міжнародні та національні експерти обговорювали питання відповідності положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС вимогам чинного законодавства, міжнародно-правовим зобов’язанням України перед Радою Європи та висновкам Венеціанської комісії, а також порядку проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС відповідно до положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «ВРП внесла зміни до положення про конкурс на посаду члена ВККС».
За словами Голови ВРП Андрія Овсієнка, питання діяльності конкурсної комісії для проведення конкурсу до ВККС є важливим та стратегічним для подальшого планування роботи та функціонування всієї судової системи. «Основне питання - яке бачення діяльності ВРП у контексті формування ВККС, оскільки саме законом (№193-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» - прим. ред.) на ВРП покладено обов’язок сформувати конкурсну комісію, сформувати ВККС та відповідним чином забезпечити їх роботу», - зазначив він.
Член ВРП Світлана Шелест детальніше розповіла про положення про конкурс на посаду члена ВККС, етапи проведення конкурсу та проблеми із створенням саме конкурсної комісії. «У цьому питанні ми загальмували саме через те, що законодавець визначив склад конкурсної комісії таким чином, що сформувати ми її не можемо … законодавець визначив усе так, що із числа міжнародних експертів суб’єктами формування є лише міжнародні організації, які свого часу рекомендували та формували ГРМЕ відповідно до закону «Про Вищий антикорупційний суд». ВРП невідкладно звернулася до цих суб’єктів (ЄС, Рада Європи, ЄБРР тощо) з пропозицією номінувати свої кандидатури, втім у відповідь ніяких пропозицій не отримала», - розповіла вона. На думку пані Шелест, ті положення, які стосуються етапності конкурсу, повністю відповідають закону, а що стосується вимог до членів комісії, то жодної ініціативи відійти від вимог закону у ВРП не було.
У свою чергу адвокат, Голова ВКДКА Олександр Дроздов зазначив, що не бачить якихось серйозних вад із точки зору верховенства права, міжнародного права, європейських стандартів щодо положення ВРП про проведення конкурсу. «У даному разі, мабуть, я би діяв таким самим чином як і законодавець - для того, щоб в межах усіх правових вакуумів, конфліктних, юридичних конфліктів, колізій тощо напрацювати механізм, який би надав можливість все-таки цей конкурс - за доволі складних законодавчих умов (можливо, політичних) - провести. Наразі процедура триває, проблеми є, але не у роботі ВРП, а глибше - з точки зору прийняття неналежного використання законодавчих повноважень», - наголосив він.
«Конкурсна комісія має специфічний для національної правової системи порядок її формування, і це є головним наразі викликом. На нашу думку, за такого формулювання законодавства сформувати дієву конкурсну комісію є неможливим, - заявив заступник начальника відділу науково-методичного забезпечення діяльності судів та органів суддівського врядування НШСУ Олександр Іщенко. - Ми підтримуємо ідею якнайшвидшого формування складу ВККС. Якщо це буде формат конкурсного формування під егідою ВРП, ми так само це підтримаємо, оскільки це послідовність правозастосування. Проте потрібно невідкладно вирішувати питання щодо процедури формування конкурсної комісії».
Читайте також: «Затверджено методологію оцінювання досвіду кандидатів на посади члена ВККС».
При цьому експерт Центру протидії корупції Галина Чижик зазначила, що положення ВРП багато в чому не відповідає вимогам того самого закону, на підставі якого воно розроблялося. «ВРП чомусь дозволила собі встановлювати невиправдані і незаконні переваги для суддів на конкурсі. Цього немає в законі, - зазначила пані Чижик. - Так, будь-який правник, який має 15 років професійного стажу, відповідну освіту, доброчесність та репутацію, може стати членом ВККС. Не може бути перевагою те, що такий правник має суддівський досвід. Натомість ВРП вирішила, що це мають бути судді».
Також Галина Чижик відокремила тему складу Комісії з питань доброчесності та етики. За її словами, міжнародні організації ще 27 листопада запропонували експертів до складу комісії, яка мала бути створена до 5-го лютого. «Однак ми не побачили жодних дій ВРП ні в частині змін до власного регламенту, ні в частині створення цієї комісії», - вказала вона.
«На сьогодні ми маємо ситуацію шаленого недобору суддів в Україні. Наразі ми чомусь опинилися у суперечці, яким чином тлумачити норму закону про 3-х осіб з числа міжнародних експертів. Якщо ми подивимося на закон, то він взагалі не визначає жодних критеріїв стосовно того, як має формуватися конкурсна комісія. Він взагалі мало що визначає. Але чомусь він надає повноваження саме ВРП сформувати відповідне положення відповідно до вимог закону. Тому, мабуть, кожен може мати свою думку, як трактувати закон, але на сьогоднішній день його може визначити цей порядок лише ВРП, а КСУ - якось нам це розтлумачити. До нас також зверталася ВРП стосовно висновку стосовно положення, і ми його надали», - розповіла Президент ВГО «Асоціація адвокатів України» Зоя Ярош.
На її думку, сьогодні саме держава Україна несе відповідальність за те, що не може забезпечити виконання вимог Конвенції з захисту прав людини й основоположних свобод стосовно розумних строків розгляду справ у судах. «Ми вже їх не можемо виконати кілька років. Я думаю, що тут повинна бути велика роль саме законодавця, який повинен врахувати усі зауваження, які надавалися міжнародними організаціями, у т.ч. і Венеційською комісією. Інакше ми із цієї ситуації не зможемо вийти», - заявила пані Ярош.
Читайте також: «РСУ обере членів до складу комісії, коли ВРП оголосить конкурс на посади члена ВККС».
«Я не бачу якихось дискреційних положень у положенні ВККС стосовно вимог, які висуваються до міжнародних експертів. По-перше, вони фактично відповідають тим параметрам, які стосувалися формування ВАКС, по-друге, я, працюючи багато років у різноманітних міжнародних проектах, ніколи не бачила проблем із підтвердженням міжнародним експертом свої ділових, професійних якостей або репутації», - зазначила директор НДІІВ НАПрН України Олена Орлюк. - Також у цьому положенні не вбачаю інших вимог щодо характеристик міжнародних експертів».