Що ж нового в оплаті праці держслужбовців діє вже зараз, а до чого нам потрібно готуватися з нового року.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Закон про перезавантаження влади набрав чинності 25.09.2019.
Але! Чимало його норм, що, зокрема, стосуються впровадження держслужби за контрактом, набирають чинності з 01.01.2020. Зміни в порядку визначення розмірів посадових окладів держслужбовців так само розпочнуть діяти на початку наступного року.
Поки не забігатимемо вперед.
Давайте спочатку розберемося: чи відбулися зміни в оплаті праці держслужбовців саме зараз, а вірніше, з 25.09.2019?
Оплата праці держслужбовців з 25.09.2019 Законом про перезавантаження влади внесені зміни до статті 50 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон № 889). Ці зміни саме й наробили багато галасу в бухгалтерському середовищі.
Що ж сталося?
Зміни відбулися в редакції частини другої статті 50 Закону України «Про державну службу» № 889. У ній встановлено складові зарплати держслужбовця.
А що зараз?
Як бачимо, Законом про перезавантаження влади з переліку складових зарплати держслужбовця, зазначених у статті 50 Закону № 889, були виключені виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього держслужбовця та виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою (пп. 4 і 5 ч. 2 ст. 50 Закону № 889).
Чи означає це, що тепер не можна проводити такі виплати?
Зовсім ні!
Давайте зазирнемо до статті 52 «Надбавки, доплати, премії та компенсації» Закону № 889. У ч. 3 цієї статті, як і раніше, зазначено, що виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього держслужбовця встановлюється керівником державної служби державному службовцеві за поданням його безпосереднього керівника в розмірі 50 % посадового окладу тимчасово відсутнього держслужбовця. У свою чергу, у частині четвертої статті 52 Закону № 889 зазначена така виплата, як виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою, що встановлюється керівником держслужби за поданням безпосереднього керівника держслужбовцям, серед яких здійснено розподіл обов’язків за вакантною посадою, пропорційно додатковому навантаженню за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.
Важливо!
Виплати за виконання обов’язків тимчасово відсутнього держслужбовця та за виконання обов’язків за вакантною посадою для держслужбовців збережено! Водночас зміни щодо права на отримання, зокрема, виплати за виконання обов’язків за вакантною посадою все-таки відбулися. Так, у частині восьмій статті 31 Закону № 889 зазначено, що строк виконання обов’язків за вакантною посадою держслужби не може перевищувати три місяці.
Врахуйте це при її встановленні!
Усі інші складові оплати праці держслужбовців, як-от посадові оклади, надбавка за ранг, за вислугу років, премії, залишилися поки без змін.
Ще один момент.
Зверніть увагу, що в ч. 5 ст. 52 Закону № 889 серед надбавок, доплат і премій, з’явилася компенсація за роботу, що передбачає доступ до держтаємниці. Водночас і до цих змін компенсація за роботу, що передбачає доступ до держтаємниці, виплачувалася на підставі статті 30 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.94 № 3855-XII та Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженогопостановою КМУ від 15.06.1994 № 414 (див. також лист Мінсоцполітики від 03.06.2016 № 8072/0/14-16/13). Тепер таку компенсацію прописали й у самому Законі № 889.
Перейдемо до прийдешніх оплатних новин, які чекають на нас з 01.01.2020.
До чого готуватися з 1 січня 2020 року
1. Держслужбовці, які працюють за контрактом.
З 1 січня 2020 року розпочнуть діяти положення ст. 311Закону № 889. У ній зазначено, що з особою, яка призначається на посаду держслужби, може бути укладено контракт на проходження держслужби в порядку, який буде затверджено КМУ. Рішення про віднесення посади держслужби до посад, призначення на які відбувається з укладенням контракту, приймає суб’єкт призначення або керівник держслужби з проведення конкурсу. Відразу зауважимо, що схеми посадових окладів на посадах держслужби та умови оплати праці держслужбовців, з якими укладається контракт на проходження держслужби, будуть визначені КМУ за поданням Національного агентства України з питань державної служби. До речі, для держслужбовців, які будуть працювати за контрактом, з 01.01.2020 у п. 3 ч. 3 ст. 50 Закону № 889 закріплено право на отримання додаткової місячної і квартальної премій за належне виконання умов контракту на проходження держслужби.
2. Градація посадових окладів держслужбовців. Зміниться порядок установлення розмірів посадових окладів і нинішніх держслужбовців. Так, буде змінено редакцію статті 51 Закону № 889. Як установлюють посадові оклади держслужбовцям зараз?
Для встановлення розмірів посадових окладів посади держслужби поділено на дев’ять груп оплати праці.
Крім того, з метою встановлення розмірів посадових окладів держоргани поділено за юрисдикцією:
1) на всю територію України;
2) на територію однієї або декількох областей, міст Києва та Севастополя;
3) на територію одного або декількох районів, міст обласного значення.
З 1 січня 2020 року з метою встановлення розмірів посадових окладів держоргани будуть поділені на 5 рівнів:
1) Апарат Верховної Ради України, Секретаріат КМУ, постійно діючий допоміжний орган, створений Президентом України, апарати (секретаріати) Ради національної безпеки і оборони України, Рахункова палата, Конституційний Суд України, Верховний Суд, Офіс генерального прокурора;
2) міністерства, центральні органи виконавчої влади із спеціальним статусом, який установлений законом, апарати (секретаріати) вищих спеціалізованих судів, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
3) інші органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
4) держоргани, юрисдикція яких поширюється на територію АР Крим, однієї або декількох областей, міст Києва та Севастополя;
5) держоргани, юрисдикція яких поширюється на територію одного або декількох районів, районів у містах, містах обласного значення.
3. Мінімальний розмір посадового окладу.
Зараз у статті 51 Закону № 889 встановлений мінімальний розмір посадового окладу групи 9 у держоргані, юрисдикція яких поширюється на територію одного або декількох районів, міст обласного значення. Він не може бути менше двох ПМПО, розмір якого встановлений на 1 січня календарного року. Водночас, як ми пам’ятаємо, у п. 8 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет на 2019 рік було передбачено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, зарплати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується ПМПО, встановлений на 01.01.2018, тобто 1762 грн. Отже, мінімальний посадовий оклад держслужбовців з 01.01.2019 становить 3524 грн. (1762 x 2). Також зараз законодавчо встановлено співвідношення між посадовим окладом керівника держоргану, юрисдикція якого поширюється на всю Україну, та мінімальним посадовим окладом держслужбовця. Таке співвідношення не може бути більше 7. Який же буде мінімальний розмір посадового окладу держслужбовця з 01.01.2020? У новій редакції ст. 51 Закону № 889, яка розпочне діяти з 01.01.2020, визначено, що мінімальний розмір посадового окладу держслужбовця не може бути менше двох розмірів ПМПО, встановленого законом. Зверніть увагу, що з нового року не буде прив’язки мінімального розміру посадового окладу держслужбовця до ПМПО на 1 січня календарного року. Таким чином, якщо в Прикінцевих положеннях Закону про Держбюджет на 2020 рік не буде встановлено додаткового обмеження мінімального розміру посадового окладу, то такий оклад повинен бути не нижчий двох ПМПО на поточний рік. До речі, вимоги про виконання співвідношення між посадовим окладом керівника держоргану та мінімальним розміром посадового окладу держслужбовця з 01.01.2020 не встановлено.
4. Додаткові коефіцієнти.
Нове! Кабінет Міністрів України з 01.01.2020 зможе встановлювати додаткові коригуючі коефіцієнти оплати праці для різних держорганів з урахуванням соціально-економічних, демографічних, кліматичних, екологічних та інших особливостей адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється юрисдикція таких органів.
І наостанок хотілося б поділитися приємною новиною. На два роки (2020 — 2021 роки) продовжена можливість установлення стимулюючих виплат, таких як: надбавка за інтенсивність праці та надбавка за виконання особливо важливого завдання.
Отже, підсумуємо!
До кінця 2019 року змін в оплаті праці держслужбовців немає. З 1 січня 2020 року будуть затверджені нові посадові оклади держслужбовців та впроваджена практика укладення контрактів на роботу в держслужбі.