Активність угод у країнах Європи, економіка яких розвивається, відновилася, досягнувши найвищого рівня з 2018 року. Про це повідомили в CMS.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ключові моменти:
- активність укладання угод у регіоні ЦСЄ продовжує зростати;
- минулого року кількість угод в Україні зросла до 135 (що робить її третьою найактивнішою юрисдикцією за показниками M&A серед країн Європи, економіка яких розвивається) порівняно з 89 угодами у 2023 році. Це свідчить про стійкість та привабливість України навіть під час війни, а ринкова кон'юнктура вказує на потенціал для укладення більшої кількості угод;
- за прогнозами Міжнародного валютного фонду (МВФ) у 2025 році європейські економіки, що розвиваються, зростуть на 3,1%, що суттєво перевищує 1,4% зростання в розвинених країнах Європи;
- збільшення уваги до угод зі створенням спільних підприємств свідчить про бажання нових інвесторів не просто придбати конкурента, а й вибудувати стратегічні партнерські відносини для синергійного розвитку бізнесу;
- країни Європи, економіка яких розвивається, отримають вигоду від стійкого зростання, зміцнення фінансової екосистеми та посилення цифровізації.
Звіт CMS щодо M&A у країнах Європи, економіка яких розвивається, 2024/2025, підготовлений у співпраці з EMIS, демонструє відновлення ринку M&A у регіоні: активність досягла найвищого рівня з 2018 року. Довіра інвесторів зміцнилася завдяки покращенню економічних умов і поступовій стабілізації інфляції, а центральні банки очікують на подальше зниження процентних ставок.
Звіт показує, що потік угод у країнах Європи, економіка яких розвивається, збільшився на 8% у порівнянні з 2023 роком: у 2024 році було оголошено 1281 угоду. Однак, попри більший обсяг угод, їхня сукупна вартість знизилася на 30,9% до 25,72 млрд євро. Це зниження зумовлене відсутністю «мегаугод» вартістю понад 1 млрд євро. У 2024 році спостерігався зсув у бік малих та середніх угод. Середня вартість угоди знизилася до 20,1 млн євро у 2024 році порівняно з 31,4 млн євро у 2023 році.
Транскордонні інвестиції
Активність у сфері транскордонних угод залишилася високою: кількість угод зросла до 776, що на 31 угоду більше, ніж у попередньому році. Серед лідерів M&A ринку:
- США — зберегли перше місце за кількістю угод (102 угоди);
- Велика Британія — на другому місці серед найактивніших іноземних інвесторів (68 угод);
- загальна вартість транскордонних угод знизилася з 35,5 млрд євро до 23,3 млрд євро;
- Люксембург очолив рейтинг за вартістю угод (2,01 млрд євро).
Країни з високою активністю
Польща зберегла свою позицію найбільшого M&A ринку (269 угод на суму 5,77 млрд євро), а Румунія стала другою найактивнішою юрисдикцією в регіоні (187 угод), проте в обох країнах спостерігалося загальне скорочення обсягу угод порівняно з 2023 роком. Серед країн, де активність угод зросла:
- Болгарія — 88 угод (обсяг угод зріс на 7,3%);
- Хорватія — 92 угоди (обсяг угод зріс на 10,8%);
- Угорщина — 63 угоди (обсяг угод зріс на 10,5%).
У деяких країнах, зокрема в Польщі та Угорщині, вартість угод знизилася порівняно з 2023 роком через меншу кількість «мегаугод». Однак у Чехії та Словаччині спостерігається складніша картина: кількість угод впала на 7,2% (128 угод) та 14,6% (35 угод), відповідно, але вартість угод підскочила на 53,8% (5,65 млрд євро) та 25,5% (4,19 млрд євро).
Варто також зазначити, що Україна увійшла до топ-10 у секторах телекомунікацій та інформаційних технологій з обсягами угод на суму 193,5 млн євро та 148,5 млн євро, відповідно. Якщо розглядати загальну кількість угод, то Україна стрімко прогресує порівняно з 2023 роком (89 угод проти 135 угод, відповідно). Загалом, значне збільшення кількості угод в Україні свідчить про стійкість її економіки та привабливість для інвесторів навіть під час війни.
Найактивнішими секторами для інвестицій в Україні є:
- телекомунікації та ІТ;
- нерухомість і будівництво;
- гірничодобувна промисловість;
- енергетика та комунальні послуги;
- логістика.
Різноманітність секторів
Звіт показує, що відбулися значні зміни в секторах, які визначають активність укладання угод. За вартістю угод найбільшими секторами стали: енергетика та комунальні послуги, нерухомість і будівництво, харчова промисловість і напої. Зокрема:
- енергетика та комунальні послуги — вартість угод зросла на 162% (з 3,72 млрд євро до 9,75 млрд євро);
- нерухомість і будівництво — зросла як кількість угод (194 зі 158), так і їхня вартість (5,65 млрд євро, що на 77,2% більше, ніж 3,19 млрд євро).
Прямі інвестиції
У 2024 році в країнах Європи, економіка яких розвивається, обсяг угод у сфері прямих інвестицій зріс на 12,6%, досягнувши 278 угод. Проте, відповідно до загальної тенденції в регіоні, сукупна вартість угод у сфері прямих інвестицій скоротилася на 11,4% і склала 13,88 млрд євро.
Серед найзначніших угод можна виділити:
- придбання компанією Blackstone портфеля з десяти логістичних активів у Чехії та Словаччині на 470 млн євро;
- придбання компанією CVC Capital Partners компанії Partner in Pet Food (PPF) в Угорщині за 2,0 млрд євро, що стало найбільшою угодою за вартістю.
Попри скорочення іноземних прямих інвестицій, спостерігається зростання активності місцевих інвесторів, які зосереджуються на інвестуванні в середній бізнес.
Коментар Гелен Родвел, партнерки CMS у Чеській Республіці: «Інвестори у сфері прямих інвестицій продовжують проявляти інтерес до Центральної та Східної Європи. Оскільки у 2024 році обсяг угод у сфері прямих інвестицій зріс на 12,6%, інвестиційний ландшафт залишається динамічним. Останніми роками партнерство з місцевим капіталом стало додатковим інструментом виходу на ринок у регіоні, відкриваючи нові можливості та створюючи конкурентні переваги для великих фондів прямих інвестицій».
Прогноз
Сектори телекомунікацій і технологій є основними рушіями M&A-активності як в Україні, так і в усьому регіоні ЦСЄ, оскільки ці сектори відіграють ключову роль у забезпеченні економічного зростання, особливо в умовах невизначеності.
В Україні серед найбільш значущих угод можна відзначити:
- придбання оператором NJJ Group компанії Lifecell у турецької Turkcell;
- придбання NJJ Group компанії Датагруп-Volia у Horizon Capital.
Зокрема, в Україні зростання IT-хабів та цифрових ініціатив, таких як Дія.City, активно приваблює як національних, так і міжнародних інвесторів. Це сприяє подальшому зростанню активності у сфері M&A у технологічному та телекомунікаційному секторах.
Прочитати повний звіт CMS щодо M&A ринку у країнах Європи, економіка яких розвивається, 2024/2025 можна за посиланням.
До країн Європи, економіка яких розвивається, належать: Албанія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Угорщина, Косово, Латвія, Литва, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія та Україна.