Зараз багато перевірок українських компаній – обшуки, звинувачення в ухиленні від сплати податків і державній зраді. Бізнес має бути готовий до будь-якого розвитку подій. Зміни в законодавстві періоду воєнного стану важливі, але й несуть більші складнощі для українського бізнесу, адже підозру компанія може отримати навіть при сумлінному дотриманні законів.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Кримінально-правові ризики не означають, що не потрібно вести господарську діяльність. Криза – це нові можливості. Варто передбачити можливі ризики, підготувати юридичну подушку безпеки й не тільки проводити аудит своєї діяльності, а й перевіряти постачальників, партнерів і контрагентів. Єдиної стратегії захисту в кримінальному провадженні не існує. У кожної компанії своя ситуація, але є загальні тенденції.
Необмежені строки проведення досудового кримінального провадження
Під час повномасштабного вторгнення було внесено ряд змін у законодавство. Зокрема мова про відсутність обмежень у часі на проведення досудових розслідувань.
Святослав Болінський, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» зазначає:
«Під час повномасштабної війни були внесені зміни до Кримінального процесуального кодексу. Згідно зі ст. 219, строк досудового розслідування кримінальної справи тепер не обмежений. Раніше, після завершення строків, слідчий мав продовжити досудове провадження обґрунтовуючи чому саме це потрібно. Так, процес міг тривати довго, але для цього потрібно було рішення слідчого судді».
Такі зміни пояснили складністю проведення розслідувань під час війни, нестачею слідчих та перевантаженою судовою системою. Тепер кримінальне провадження може тривати роками. Небезпека для бізнесу в тому, що підприємство може бути весь час в ситуації арешту. Будь-якої миті можуть відбутися черговий обшук, допит та інші слідчі дії. Рахунки й діяльність компанії можуть бути заблоковані на весь час досудового розслідування.
«Може виникнути ситуація, коли відкрито кримінальну справу проти компанії, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, але саму компанію про це не повідомлено. Жодних активних слідчих дій не проводиться. А через рік-два починаються обшуки й арешти. Як бізнесу захищатися в таких умовах? З іншого боку, як бізнесу захиститися, наприклад, від рейдерів? Строк притягнення до кримінальної відповідальності обмежений. І час проведення досудового розслідування зараховується в цей строк. До внесення змін у КПК сторона захисту мала важелі впливу на слідчого з погляду того, що він нічого не робить. Нині ж можлива ситуація, коли справа буде розслідуватися нескінченно довго, а час притягнення до кримінальної відповідальності зловмисників мине», – коментує Святослав Болінський.
Звинувачення в державній зраді
Подекуди компанії отримують звинувачення в державній зраді. Керівників або власників можуть притягувати до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 111 Кримінального кодексу України. У статті зазначено, що державна зрада – це діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України. Це можливо, якщо доведуть, що посадові особи компанії та власники (громадяни України) умисно діяли на шкоду державній безпеці.
Мова про фінансування країни-агресорки – співпрацю з санкційними установами, сплату податків і мит до бюджету росії. Під дію статті також підпадає співпраця з окупаційною владою, постачання товарів і надання послуг для військових або державних структур рф чи «л/днр», злив конфіденційної інформації та шкідництво в інтересах ворога.
Явно далеко не всі компанії, які отримали звинувачення d державній зраді або щодо яких велися чи ведуться слідчі дії саме за цим обвинуваченням, вчиняли вищезазначені дії.
Усе складно й водночас просто. «Прилетіти» може через недобросовісних партнерів і постачальників, зокрема європейських. Наприклад, компанія може закуповувати або постачати товари в одну з країн Європи, а та, своєю чергою, співпрацює з російською компанією.
«Вважаю, є певний хайп щодо звинувачень українського бізнесу в державній зраді. У нас немає практично інструменту кінцевої перевірки компанії-замовника або постачальника. Питання: як компанія-постачальник в Україні мала би перевірити компанію в Європі? Звісно, є якісь реєстри, що можна використати для перевірки. Але ж ти до кінця не зможеш побачити корпоративну структуру. Спростувати такі звинувачення дуже важко», – додає керівник юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський.
Для виявлення порушень проводять аналіз фінансових потоків компанії, моніторинг зв’язків з окупаційною владою та російськими компаніями, перехоплення комунікацій. Після внесення справи в ЄРДР за ст. 111 КК України проводять обшуки, арешт активів, вилучення документів та інші слідчі дії. Доказами можуть бути платежі, свідчення колишніх співробітників і партнерів, договори, митні декларації, листування. Покарання – від 15 років до довічного ув’язнення з конфіскацією майна.
Як захистити бізнес від звинувачень у державній зраді? Перш за все потрібно перевіряти контрагентів і партнерів щодо зв’язків із рф та накладених санкцій. Потрібно ретельно перевіряти документи, вимагати інформацію щодо кінцевого бенефіціарного власника. Варто працювати лише через великі українські та міжнародні банки. Будьте уважні щодо працівників, які мають доступ до конфіденційної інформації. Не співпрацюйте з окупованими територіями, зокрема й через посередників. Навіть якщо у вас усе гаразд й наче ризиків немає, все одно слід мати юридичну стратегію для реагування на запити правоохоронців. Якщо ж виникла підозра щодо вашої компанії – важливо терміново звернутися до юристів, бажано до тих, хто спеціалізується на захисті бізнесу, щоб підготувати стратегію захисту та уникнути безпідставних звинувачень.
Зміна підслідності кримінальних справ
Виділимо ще один кримінально-правовий ризик для бізнесу під час воєнного стану. Зміна підслідності кримінальних справ не є глобальним чинником, але несе складнощі для бізнесу й розв'язання питань у судах. Залучення слідчих з інших регіонів дає можливість розглядати справу в суді того регіону. Як показує досвід юристів, все може бути не так однозначно – слідчий має певні свої причини перевести підслідність в інший регіон.
«Дотримуюся думки, що за лаштунками війни, воєнного стану, нестачі слідчих та завантаженості судів слідчі штучно змінюють підслідність кримінальних справ. Компанія знаходиться, наприклад, у Києві, слідчі дії проводилися в Києві, але суд може розглядати клопотання у Львові. Вважаю, що це може бути спекуляцією, адже деякі норми закону можуть трактуватися по-різному, й до певних питань судді в іншому регіоні можуть ставитися більш прискіпливо», – додає Святослав Болінський.
«Болінський і команда»
Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87
bolinskyi.com