19 лютого 2025, 10:33

Які правила надання відстрочки для студентів та викладачів?

Максим Архангельський
Максим Архангельський «SYNEGOR» старший співкеруючий партнер

Законодавчі зміни в правилах надання відстрочки для студентів та викладачів  


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відстрочка від призову на військову службу для студентів, інтернів, докторантів та викладачів в Україні регламентується Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 року. Згодом важливі зміни до цього порядку було внесено Постановою КМУ № 1558 від 31 грудня 2024 року, що значно спростило процедуру та подовжило терміни дії відстрочки. Зокрема, було чітко визначено правила надання відстрочки для здобувачів освіти та викладачів, що дозволяє продовжувати навчання та викладацьку діяльність без перешкод.

Нова процедура отримання відстрочки для студентів та інтернів 

Так, відстрочка надається студентам професійно-технічних, фахових передвищих та вищих навчальних закладів, інтернам та докторантам на весь семестр, але не більше ніж на шість місяців: з вересня по лютий та з березня по серпень. Що важливо, раніше цей термін складав лише три місяці, і здобувачі освіти змушені були кожні три місяці підтверджувати свій статус у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Тепер однак  відстрочка надається на весь семестр, що, безумовно, значно спрощує процедуру. Тепер не потрібно кожні три місяці підтверджувати студентський статус у ТЦК та СП, оскільки вся необхідна інформація про студентів зберігається в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Тому, поки в реєстрі зазначено, що особа здобуває освіту, вона автоматично має право на відстрочку.

Як студенти можуть оформити відстрочку через «Резерв+»

Тепер студенти можуть оформити відстрочку без необхідності звертатися до ТЦК та СП кожні шість місяців. Це стало можливим завдяки застосунку «Резерв+», який автоматично продовжує відстрочку через онлайн-обмін даними між ЄДЕБО та реєстрами Міністерства оборони. У випадку, якщо студент не може або не хоче користуватися цією програмою, він може раз на півроку отримати витяг з ЄДЕБО у своєму навчальному закладі і подати його до ТЦК та СП для продовження відстрочки.

Для інтернів процес трохи складніший: їм необхідно додатково надати довідку з навчального закладу про зарахування на інтернатуру та медичну довідку про проходження практики. Це нововведення стало можливим завдяки оновленому законодавству, яке враховує особливості навчального процесу та потреби студентів.

Зміни в правилах для викладачів: хто може отримати відстрочку та як її оформити  

Щодо викладачів, то умови отримання відстрочки зазнали певних змін, проте загалом вони залишилися подібними до попередніх правил. Відстрочка надається, насамперед, науково-педагогічним працівникам, які мають науковий ступінь, а також педагогічним працівникам професійно-технічних, фахових передвищих, вищих навчальних закладів та закладів загальної середньої освіти. Вони відповідно повинні бути працевлаштовані на ставку не нижче 0.75, що підтверджується навчальними планами на навчальний рік (з 1 вересня по 31 серпня, включаючи канікули і відпустку). Відстрочка надається до завершення навчального року, якщо викладач працює на постійній основі. І тут важливо зазначити, що канікули або закінчення навчального року не є підставою для втрати права на відстрочку.

Спростування міфів про втрату відстрочки під час канікул

Процес оформлення відстрочки для викладачів дещо відрізняється від студентського. Викладачі повинні подавати документи особисто, на відміну від студентів, які можуть зробити це через «Резерв+». Для оформлення відстрочки викладачам потрібно подати заяву на ім’я голови комісії ТЦК та СП, а також довідку з навчального закладу про займану посаду, частку ставки та диплом про науковий ступінь (для науково-педагогічних працівників). Міністерство оборони активно працює над інтеграцією реєстрів з Міністерством освіти і науки, що дозволить автоматично обмінюватися інформацією і надавати відстрочки науковим, науково-педагогічним та педагогічним працівникам. Це значно спростить процедуру і зменшить кількість паперової бюрократії, адже викладачі зможуть отримувати відстрочку автоматично, без щорічного звернення до ТЦК та СП. Оновлене законодавство також має на меті знизити навантаження на працівників ТЦК та СП, які раніше обробляли величезну кількість документів кожні три місяці.

Міністерства оборони та освіти: автоматизація процесу отримання відстрочок

Міністерства оборони та освіти і науки України підкреслюють важливість використання офіційних джерел інформації та застерігають від дезінформації. Зокрема, поширена інформація про можливу втрату відстрочки під час канікул є неправдою і має на меті дестабілізувати ситуацію в суспільстві. Варто зауважити, що мати право на відстрочку і фактично реалізувати це право — це різні речі. Якщо здобувач освіти чи викладач не подали заяву до ТЦК та СП, то мобілізація буде здійснена на цілком законних підставах.

Важливість оновлених правил для безперешкодного навчання та викладання

Завдяки змінам, внесеним Постановою КМУ № 1558, процес оформлення відстрочок для студентів та викладачів став значно спрощеним і прозорим. Оновлені правила дають можливість студентам продовжувати навчання, а викладачам — виконувати свої обов’язки без страху перед мобілізацією під час навчального року чи канікул.

Надання відстрочки здобувачам професійної, фахової передвищої та вищої освіти, інтернів і докторантів, а також викладачам регламентується Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі — Порядок).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2024 року №1558 внесено важливі зміни до Порядку. Тепер чітко визначено правила надання відстрочки для здобувачів освіти та педагогічних працівників.

Зокрема, студенти професійно-технічних, фахових передвищих та вищих навчальних закладів, інтерни та докторанти отримають відстрочку на весь семестр, але не більше ніж на шість місяців (вересень-лютий і березень-серпень). Науково-педагогічні працівники, які мають науковий ступінь, а також педагогічні працівники різних освітніх закладів матимуть відстрочку до завершення навчального року (якщо на постійній роботі – тривалістю 12 місяців на рік).

Принципова новація полягає в тому, що тепер здобувачам освіти не потрібно кожних три місяці підтверджувати статус у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Раніше саме такою була вимога законодавства під час дії правового режиму воєнного стану та загальної мобілізації.

Інформація про студентів міститься в Єдиній державній електронній базі освіти (ЄДЕБО). Поки в реєстрі зазначається, що громадянин здобуває освіту, він гарантовано має право на відстрочку.

Наразі студенти можуть оформити відстрочку у зв’язку із навчанням у застосунку Резерв+. Завдяки постійному обміну даними між ЄДЕБО та реєстрами Міноборони, продовження відстрочки відбувається онлайн. Це значить, що здобувачу освіти не потрібно кожні шість місяців (раніше кожні три місяці) звертатися до ТЦК та СП.

Для студентів, які не мають можливості або бажання користуватися Резерв+, передбачено окрему процедуру. Вони мають раз на пів року у своєму навчальному закладі отримати витяг з ЄДЕБО та звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки ТЦК та СП для продовження відстрочки.

Для викладачів умови отримання відстрочки не змінилися. Вони мають бути працевлаштовані на ставку не нижче 0.75, що підтверджується навчальними планами на навчальний рік, який триває з 1 вересня по 31 серпня (включаючи канікули і відпустку), якщо інше не встановлено Положенням про організацію навчального процесу відповідного закладу.

Міноборони наразі працює над інтеграцією реєстрів з МОН для автоматичного обміну інформацією та надання відстрочок науковим, науково-педагогічним та педагогічним працівникам. Це значно спростить процедуру та зменшить паперову бюрократію.

Принципово важливо: канікули та закінчення навчального року не є підставою для втрати права на відстрочку. Зміни до постанови спрямовані на спрощення процедури та зниження навантаження на працівників ТЦК та СП, які раніше мусили обробляти величезну кількість документів кожні три місяці.

Міноборони і МОН вкотре наголошують: довіряйте лише офіційним джерелам. Інформація про можливу втрату відстрочки студентами та викладачами під час канікул є ворожою дезінформацією, спрямованою на розкол суспільства та дестабілізацію держави.

Постанова КМУ від 31 грудня 2024 року №1558 уточнила правила надання відстрочки для здобувачів освіти та педагогічних працівників. Деталі пояснили в Міноборони.

Зокрема студенти професійно-технічних, фахових передвищих та вищих навчальних закладів, інтерни та докторанти отримають відстрочку на весь семестр, але не більше ніж на шість місяців (вересень-лютий і березень-серпень). Раніше цей термін складав три місяці.

Більше про нові правила надання відстрочки для студентів та викладачів та які документи для цього потрібні — розповідає вінницька адвокатка Наталя Опольська.

Які зміни внесено в закон про мобілізацію для студентів та викладачів?

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачена відстрочка для здобувачів освіти.

Раніше такі військовозобов’язані отримували відстрочку на 3 місяці — строк дії воєнного стану. Однак, відповідно до змін внесених  від 16 січня 2025 року відстрочка від призову на військову службу студентам, аспірантам надається на семестр, але не більше ніж на шість місяців. Таким чином для здобувачів освіти подовжено термін дії відстрочки та спрощено порядок її отримання.

Цією ж Постановою внесено зміни для педагогічних, наукових і науково-педагогічних працівників. Від тепер відстрочка надаватиметься до завершення навчального року, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

Чи можуть мобілізувати студента чи викладача в період канікул, по закінченню навчального року, або ж якщо така особа не встигла подати документи?

Студенти та викладачі мають право на відстрочку. І якщо раніше вони кожні три місяці подавали документи на відстрочку та продовжували її дію на підставі того, що їх навчання продовжується, то зараз виникає питання що робити студентам у період між семестрами та викладачам на період канікул між закінченням та початком навчальних років.

Щодо цього питання Міністерство оборони України опублікувало роз’яснення, що студенти отримають відстрочку на весь семестр, але не більше ніж на шість місяців (вересень-лютий і березень-серпень). Науково-педагогічні працівники, які мають науковий ступінь, а також педагогічні працівники різних освітніх закладів матимуть відстрочку до завершення навчального року (якщо на постійній роботі — тривалістю 12 місяців в рік).

І що найважливіше канікули та закінчення навчального року не є підставою для втрати права на відстрочку.

Однак наголошую на тому, що мати право на відстрочку та реалізувати його — це зовсім різні поняття. Якщо Ви навчаєтесь або викладаєте, але не звернулися з заявою до ТЦК та СП — мобілізація буде цілком законною.

Які документи потрібно подати студенту для отримання відстрочки?

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 встановлено чіткий перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів — довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;

Для осіб, зарахованих на навчання до інтернатури — довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури, довідка закладу охорони здоров’я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта/провізора)-інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров’я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт/провізор)-інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб.

Оформити відстрочку з цієї підстави можливо двома шляхами:

Перший — подати заявку на відстрочку за допомогою додатку Резерв+.

Другий —подати особисто (в самому ТЦК та СП або засобами поштового зв’язку) на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком №4, до якої додати документи, що підтверджують право на відстрочку.

Які документи потрібно подати науковим, науково-педагогічним та педагогічним працівникам для отримання відстрочки?

Постановою №1558 також удосконалено норму щодо переліку документів для наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників.

Для наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій — довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь;

Для педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти — довідка закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.

На відміну від студентів, викладачі подати документи для оформлення відстрочки можуть лише особисто, подавши заяву на ім’я голови комісії ТЦК та СП. Наразі, в додатку Резерв + така функція відсутня.

Чи потрібно 18-річним студентам, які були визнані обмежено придатними, проходити ВЛК?

Чинне законодавство регулює обов’язок для ТЦК та СП — направити на ВЛК, для  військовозобов’язаного - пройти ВЛК та для комісії ВЛК — провести медогляд. Крім того, за власним бажанням особа може звернутися до ТЦК та СП з метою отримання направлення щодо проходження комісії.

Також нагадую про те, що відповідно до роз’яснення Міноборони, «Якщо особа зі статусом «Обмежено придатний» не пройде повторний огляд до 5 лютого, електронний військово-обліковий документ в Резерв+ залишиться без змін. Проте якщо ТЦК надішле повістку на проходження ВЛК, і військовозобов’язаний не виконає умови цієї повістки — в Резерв+ відобразиться статус «в розшуку»».

Якщо ж розглядати перспективу подання відстрочок, маємо два варіанти розвитку подій:

По-перше, згідно зі змінами, внесених Постановою КМУ №1558 від 31 грудня 2024 року при зверненні із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією, особи, які раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, направлятимуться на проходження військово-лікарської комісії.

По-друге, за відсутності внесених даних щодо рішення військово-лікарської комісії та дати винесеної постанови, а також так званого «розшуку», скоріше за все ви не матимете можливості згенерувати відстрочку за допомогою Резерв+.

Отже, приймати рішення щодо проходження ВЛК має кожен військовозобов’язаний особисто, але при цьому обов’язково враховувати наслідки, які настануть по вчиненню відповідних дій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати