![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З огляду на низку заяв 45, 47 президента Сполучених Штатів Америки, схоже, що підписана 13 червня 2024 року в Італії двостороння безпекова угода між Україною та США може не пережити тих десяти років, на котрі її було розраховано. Хоча, запевняли в Офісі Президента України, «в Угоді закладено, що її виконує адміністрація США, незалежно від імені президента».
Як українська влада презентувала Угоду
Для України, повідомляв заступник глави ОПУ, дипрадник президента України Ігор Жовква, це «перша юридично зобов’язуюча безпекова угода». «Досі усі інші угоди, які Україна підписувала із партнерами, були лише політично зобов’язуючими», – казав він.
На своїй сторінці в Фейсбук Жовква пояснював, що з юридичного погляду дана Угода «вважається міжнародним договором відповідно до міжнародного права та Статуту ООН». Також він писав:
– Наша безпекова угода з США є виконавчою («executive agreement») за правом США, тобто такою, що укладається президентом США, має силу закону, але не потребує схвалення Сенату.
Володимир Зеленський називав угоду «історичною», в ній йдеться про справедливий мир, про співробітництво у сферах оборони та безпеки, економічного відновлення та реформ; про інституційні реформи для поглиблення євроатлантичного співробітництва тощо.
За великим рахунком, в 11-и статтях Угода зафіксувала намір США сприяти посиленню Сил оборони України, а Україна зі свого боку зобов’язалася проводити реформи в певних сферах. Так, у додатку до Угоди в частині імплементації статті II («Співробітництво у сфері оборони та безпеки») йшлося про протиповітряну та протиракетну оборону: «Спираючись на комплекс засобів протиповітряної оборони, які Сполучені Штати Америки надали на сьогодні, включно із системою Patriot, Сполучені Штати зобов’язуються підтримувати Україну в розбудові багаторівневої, інтегрованої системи протиповітряної та протиракетної оборони».
Повний текст Угоди разом із додатком міститься на сайті Верховної Ради.
Що писали США про Bilateral Security Agreement
Нині на сайті Білого дому текст угоди відсутній. Пошук за ключовими словами Bilateral Security Agreement результатів не дає, хоча раніше документ розміщувався за цим посиланням. Проте текст Угоди опубліковано на сайті Державного департаменту США, а в архівній версії Держдепу (ця версія охоплює період 2021-2025 рр. – ред.) наводиться заява для преси тодішнього держсекретаря США. У ній Ентоні Блінкен також називав документ «історичною демонстрацією підтримки довгострокової безпеки України, яка сприяє виконанню зобов’язань, взятих у рамках Спільної декларації G7 про підтримку України в липні 2023 року…».
Пояснювальний лист щодо Угоди, що датований 21 червня 2024 р., оприлюднила Дослідницька служба Конгресу (CRS). Документ, як пояснюється, ґрунтується на наявних безпекових партнерствах між Сполученими Штатами та Україною, включаючи The Strategic Defense Framework та The U.S.-Ukraine Charter on Strategic Partnership (Рамкова оборонна програма та Хартія про стратегічне партнерство між США та Україною були підписані у 2021 р. – ред.).
«Оскільки угода не ратифікована Сенатом, вона не має статусу договору», вказує Дослідницька служба Конгресу (CRS) («since the agreement is not ratified by the Senate, it does not have the status of a treaty»).
Про що попереджали експерти
Насправді на надмірну гнучкість формулювань американо-української безпекової угоди, а також на те, що ратифікована парламентами вона мала б більше шансів на життя, експерти-юристи звертали увагу ще тоді. Окрему пересторогу викликало викладене в Угоді положення: «Будь-яка зі сторін може припинити дію цієї угоди, надіславши письмове повідомлення дипломатичними каналами, яке «набуде чинності через 6 місяців».
У червні в статті для «Європейської правди» викладач Києво-Могилянської академії, юрист-міжнародник Михайло Солдатенко зауважив:
– У разі повторного приходу до влади в США Дональда Трампа у нього не буде серйозних юридичних перешкод для погрози зменшенням рівнів допомоги для впливу на політику України. Звичайно, що дії всупереч угоді або навіть її остаточне розірвання (яке Вашингтон має право зробити, повідомивши Київ за шість місяців) можуть призвести до значних політичних та репутаційних втрат для США, в тому числі до зменшення віри союзників і партнерів в американські обіцянки. Але не зрозуміло, чи це зможе стати вирішальним чинником для рішення Трампа.
Через 8 місяців після укладення Угоди десь на цьому етапі ми зараз перебуваємо.