25 липня 2020, 9:00

Центр конкуренції виграв позов проти Tesla

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Обласний суд Мюнхена 14.07.2020 р. заборонив різні рекламні заяви компанії Tesla про функції допомоги транспортному засобу, такі як «Автопілот включений», «Повний потенціал для автономного водіння» або «До кінця року: ... автоматичне водіння в місті» як такі, що вводять в оману.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Справа про рекламу від автовиробника Тесла. Він, крім іншого, розмістив на своїй домашній сторінці такі твердження, скопійовані в якості прикладу:

Автопілот включає в себе автоматичне рульове управління, прискорення і гальмування з урахуванням транспортних засобів і пішоходів на їх смузі руху. Повний потенціал для автономного водіння. Навігація з функцією автопілота: автоматичне водіння по автомагістралях від в'їзду до виїзду, включаючи розв'язки на автострадах і обгін більш повільних транспортних засобів. Автоматичне паркування: паралельне і прямокутне паркування. «Зателефонуйте»: ваш припаркований автомобіль знайде вас на стоянках і підійде до вас. Неймовірно, але правда! До кінця року: світлофор / розпізнавання знаків зупинки з автоматичною зупинкою / запуском автоматичного водіння в міських районах. Ви також можете придбати пакет функцій для автономного водіння після доставки. Проте, ціна може збільшитися з часом через постійне розширення з новими функціями».

Правова оцінка. Думка, представлена Центром захисту від недобросовісної конкуренції (Wettbewerbszentrale), підтвердила суду, що з рекламного оголошення створюється враження, що рекламовані таким чином транспортні засоби могли і повинні були мати можливість автономного водіння до кінця 2019 року. Це враження було підкріплено заявою «До кінця року: ... Автоматична їзда по місту ...». Насправді, ці оголошення не були виконані, тому що деякі із згаданих функцій ще не були законодавчо дозволені в Німеччині. Таким чином, споживач не отримує автомобіль з функцією, наприклад, «автоматичної їзди по місту» або «автоматичної їзди по шосе».

В даний час немає ніяких правових рамок для автономних транспортних засобів. Але є класифікація для «автономного водіння». Вона включає в себе 5 рівнів. Рівень 1: допоміжне водіння, рівень 2: частково автоматизоване керування, рівень 3: високоавтоматизоване водіння, рівень 4: повністю автоматизоване керування, рівень 5: автономне водіння. В даний час на ринку є автомобілі, які виконують функції рівня 2. Однак, ці автомобілі ще далекі від автономного водіння.

Адвокати Тесла стверджували, що технічно машини могли витримати обіцянки. Крім того, під рекламою «автопілот» була замітка: «активовані в даний час функції вимагають активного контролю з боку водія, тому автономна робота автомобіля неможлива». «Автопілот» Тесли, як і системи допомоги багатьох інших виробників, може підтримувати смугу руху, швидкість і відстань до автомобіля, що їде попереду. Виробник електромобілів також продає додатковий пакет, в якому він говорить про «повний потенціал автономного водіння».

Частково конфлікт полягає в тому, що Тесла хоче, щоб термін «автономне водіння» розумівся інакше, ніж в автомобільній промисловості. Як правило, говорять на п'ять рівнів: від допоміжного водіння на першому рівні - наприклад, з круїз-контролем - до автономного водіння на п'ятому рівні, де люди повинні бути тільки пасажирами. Навіть попередній четвертий етап, «повністю автоматизоване керування», при якому водій може читати газету, але може втрутитися, все ще вважається буде пройденим через кілька років. Той факт, що Tesla називає свою систему допомоги водієві «автопілотом», неодноразово піддавався критиці: американське агентство з розслідування авіаційних подій NTSB скаржилося, що водії дуже легко можуть розраховувати на систему.

Вердикт: рекламні заяви вводять в оману. Рішення, прийняте в Мюнхені не стало несподіванкою для Тесла. У серпні минулого року керівник компанії І.Маск написав у Твіттері: «Ми працюємо з регуляторами ЄС над поліпшенням правил. Дух правил вірний, але точна мова не зовсім відповідає духу. Навігація на автопілоті, що працює добре в іншому світі."

Зазначимо, що Tesla конкурує з відомими німецькими автомобільними брендами, такими як Audi, BMW, Mercedes-Benz і Porsche. Компанія прагне побудувати виробничий плацдарм за межами Берліна. За оцінками німецького автомобільного торгового журналу Automobile Woche, опублікованого 11 липня ц.р., його запланований завод в Грюнхейде буде використовувати 3000-3500 чоловік в зміну (всього близько 10 500-12 000 чоловік).

Центр захисту від недобросовісної конкуренції (Wettbewerbszentrale). Центр конкуренції є найбільшим і найбільш впливовим органом саморегулювання для чесної конкуренції. Некомерційна організація підтримується більше 1200 компаніями та понад 800 палатами і бізнес-асоціаціями. Він фінансується виключно з економіки і не отримує державних коштів. Будучи міжгалузевим, нейтральним і незалежним інститутом німецької економіки, він забезпечує дотримання правил конкуренції та захисту прав споживачів на ринку - при необхідності за рішенням суду. Він пропонує комплексні інформаційні послуги, консультує своїх членів з усіх юридичних питань, пов'язаних з конкуренцією, і підтримує законодавця в якості нейтрального радника в формуванні правової основи для конкуренції.

Джерела

14.07.2020 // Landgericht München I verbietet „Autopilot“-Werbung von Tesla

Wettbewerbszentrale gewinnt Prozess gegen Tesla

Lora Kolodny German court rules that Tesla misled consumers on Autopilot and Full Self Driving

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати