Асоціація правників України висловлює занепокоєння можливістю скасування виключного права адвокатів на представництво у судах, передбаченого у проекті закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії») (№ 1013).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Як йдеться в позиції АПУ, внесення змін до Конституції України щодо правосуддя у 2016 році в частині закріплення виключного права адвокатів на представництво в судах мало на меті забезпечення права громадян на отримання якісної правничої допомоги, сприяння реалізації принципу змагальності у судовому процесі та забезпечення інституційної спроможності адвокатури. Проект цього документу був схвалений Європейською Комісією «За демократію через право» (Венеціанською комісією).
Читайте також: Перший меседж нової влади для адвокатської спільноти: чи все так однозначно?
Виключне право на представництво в судах відповідає міжнародній практиці провідних держав світу та сприяє формуванню правничої професії з єдиними стандартами й етичними правилами. Крім того, виключні повноваження адвоката на представництво – це гарантія реального професійного правового захисту.
Скасування даної норми поверне всю юридичну професію на десятиріччя назад і нівелює ті надбання в розвитку правової системи, які були здобуті в роки незалежності України.
В АПУ переконані, що для забезпечення належного права на захист не потрібно змінювати Основний Закон держави. Оскільки питання доступності правничої допомоги можна врегулювати шляхом удосконалення норм Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у частині забезпечення статусу адвоката, особливостей його отримання та провадження професійної діяльності адвокатами - представниками органів державної влади та юрисконсультами.
Правники звертають увагу, що розвинута система безоплатної правової допомоги забезпечує правничою допомогою соціально незахищені верстви населення.
Читайте також: «ЙМОВІРНО, ЗНАЧНА КІЛЬКІСТЬ АДВОКАТІВ ПРИЗУПИНИТЬ СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ…»
У той же час Асоціація має констатувати значні системні недоліки у функціонуванні інституту адвокатури. Однак ці недоліки не слід виправляти шляхом нівелювання статусу адвоката як захисника прав та інтересів людини в судовому процесі та в системі органів правозастосування. Вказані недоліки можуть бути усунені шляхом внесення змін до профільного Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», закріпленням сучасних прозорих механізмів доступу до професії і стажування, а також формування органів адвокатського самоврядування, впровадження ефективних дисциплінарних механізмів, підзвітності даних органів широкій адвокатській спільноті. Саме про це АПУ неодноразово наголошувала у своїх зверненнях, в ході численних дискусій щодо майбутнього правничої професії та має конкретні пропозиції щодо вдосконалення функціонування інституту адвокатури.
Наголошується, що розширення прав адвокатів, яке було спричинено впровадженням виключного права адвокатів на представництво у судах, має кореспондуватися з підвищенням їхньої відповідальності перед клієнтами та державою за зловживання своїми правами.
Відтак, АПУ закликає народних депутатів України відхилити проект закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії») та одночасно звертається до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та Комісії з питань правової реформи при Президентові України з пропозицією розпочати широке обговорення шляхів вирішення запропонованої у законопроекті ідеї.
"Асоціація правників України готова стати майданчиком для таких обговорень і надати напрацювання, які підготовлені членами Асоціації, щодо удосконалення інституту адвокатури", - йдеться в повідомленні.