25 жовтня 2021, 16:29

Життя з чистого аркуша. Податкова амністія: перші підсумки

Роман Кобець
Роман Кобець «INPRAXI LAW» старший юрист, адвокат

В останні декілька місяців податкова амністія стала однією з найбільш обговорюваних тем економічного життя країни. Велика кількість експертів з питань оподаткування, економістів, колумністів та колег-правників вжевисловили свою думку щодо порядку декларування, переваг та ризиків цієї амністії. Залишається лише спостерігати за тенденціями декларування та робити висновки про успішність реформи, яку можна назвати «життя з чистого аркуша».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Лікбез

На випадок, якщо когось ця тема оминула, нагадаю, що Закон №1539-IX пропонує громадянам України та іноземцям, які на момент отримання певного активу були податковими резидентами України, задекларувати свої активи, якщо з них не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки. Під активами законодавець розуміє гроші (розміщені на банківських рахунках), рухоме та нерухоме майно як на території України, так і поза її межами, цінні папери, корпоративні права, право грошової вимоги, дорогоцінні метали, витвори мистецтва тощо. Легалізувати активи можна за ставками 2,5 (3)%, 5 (6)%, 9 (7, 9,5,11,5)% залежно від активу, його місцезнаходження та строку сплати податку. Кампанія одноразового добровільного декларування триває з 01.09.2021 до 01.09.2022 р.

Цілі та амбіції

Не секрет, що кампанія з одноразового добровільного декларування ставить за мету детінізацію економіки та поповнення державного бюджету за рахунок сплати податків на пільгових умовах.

Відразу можна сказати, що уряд ставить досить амбітні цілі. Нещодавно прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у контексті податкової амністії заявив: «Коли ми задумували цю ідею, очікували, що має бути мінімальна цифра, з якої стартуємо, — 25 млрд грн, або $1 млрд. У різних країнах амністії показували різні результати.  Можна говорити і про суми, більші в 10 разів, як показує досвід».

За результатом нескладних математичних розрахунків можна зрозуміти, що для виконання вказаного показника необхідно, щоб щомісяця до державного бюджету України надходило 2,083 млрд грн.

Від амбіцій до реалій

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев відзвітував, що станом на 13.10.2021 р. у рамках податкової амністії задекларовано вже 90,5 млн грн, з яких сплачено податків до державного бюджету на 4,5 млн грн. Очевидно, що станом на сьогоднішній день надходження від податкової амністії не відповідають очікуванням уряду. Водночас кампанія з добровільного декларування доходів лише почалась, і про її успіх чи провал ліпше говорити на початку вересня наступного року.

Але для підвищення податкових надходжень уряду потрібно максимально спростити існуючу процедуру, провести масштабну інформаційну кампанію та завчасно прийняти закон про непрямі методи податкового контролю, що дозволить громадянам визначити для себе можливі ризики та прийняти рішення про добровільне декларування.

Щодо недосконалості існуючої процедури хочеться навести один приклад. Незважаючи на саму суть податкової амністії, кошти, які вносяться на спеціальний банківський рахунок, підпадають під фінмоніторинг та можуть бути заблоковані на невизначений строк у випадку відсутності документального підтвердження їх походження.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати