24 січня 2025, 14:58

Вперше в Україні через суд доведено відповідальність іноземної компанії-судновласника за шкоду екології

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Вперше в Україні було доведено відповідальність іноземної компанії-судновласника за шкоду, заподіяну екології, та забезпечено відшкодування збитків державі. Деталі справи, яка тривала майже 5 років, наводить Офіс Генерального прокурора.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


30 квітня 2020 року в акваторії морського порту «Південний» на Одещині під час вивантаження судна «STAVANGER» (ІМО 9278507, належить компанії «MARINO SHIPPING CO PTE LTD») сталося неконтрольоване скидання 8,5 тонн суміші пальмового олеїну та пальмового стеарину.

Такі дії є порушенням вимог Міжнародної конвенції із запобігання забрудненню з суден 1973 року, згідно з якою сторони зобов’язуються дотримуватися положень цієї Конвенції та тих Додатків до неї, якими вони зв’язані, з метою запобігання забрудненню морського середовища шкідливими речовинами або стоками, що містять такі речовини, шляхом їх скидання.

За своїм типом 183-метровий «STAVANGER» є танкером (Chemical/Oil Products Tanker), ходить під прапором Тувалу, у 2021 році був перейменований на «BREEZE».

Лабораторні дослідження, проведені після скиду, підтвердили перевищення норми жирів і масел у морській воді до 77 мг/дм³. Державні інспектори склали протокол про адміністративне правопорушення, в результаті якого капітана судна «STAVANGER» визнали винним за ч. 1 ст. 59-1 КУпАП. Оскільки компанія-судновласник відмовилась добровільно відшкодувати збитки, Комінтернівська місцева прокуратура Одеської області звернулась до суду з позовом в інтересах держави в особі екологічної інспекції. Позов розглядався за участю Спеціалізованої екологічної прокуратури.

Внаслідок забруднення моря державі було спричинено шкоду у розмірі 2 млн 417 тисяч доларів США, що за офіційним курсом НБУ станом на день звернення з позовом до суду становило 64 млн 808 тисяч гривень.

На виконання рішення суду до бюджету з компанії компанія «MARINO SHIPPING CO PTE LTD» у 2022 році стягнуто 36,5 млн гривень.

17 січня 2025 року забезпечено остаточне виконання рішення суду та стягнуто залишок коштів у розмірі 28,2 млн гривень.

Позов прокуратури було задоволено рішенням Господарського суду Одеської області, залишено без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду та постановою Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду.

«Рішення стало важливим юридичним досягненням у сфері екологічного права», – зазначає Офіс Генерального прокурора.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати