12 травня 2020, 15:43

Закупівельний FAQ для практиків: що таке узагальнення практики Колегії АМКУ і для чого воно потрібно?

Анна Сулима
Анна Сулима фахівець з публічних закупівель платформи "Ліги антитрасту"

Під час проведення процедур закупівель дуже поширеною є ситуація, в якій суб'єкти господарювання звертаються до Антимонопольного комітету України як органу оскарження з метою захисту своїх порушених прав та законних інтересів внаслідок рішень, дій чи бездіяльності замовників.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Антимонопольний комітет України, з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (надалі – Колегія).

Колегія розглядає скаргу та приймає рішення на її підставі в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель.

За результатами розгляду скарги Колегія має право прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов’язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз’яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.

Основним завданням Колегії є захист інтересів учасників та чесної конкуренції під час проведення закупівель. За допомогою рішень, які ухвалює Колегія за результатами розгляду скарги відбувається своєрідне регулювання відносин, які складаються під час проведення процедур закупівель.

Оскільки практика Колегії є сталою та єдиною для всіх учасників процесу, узагальнення такої практики є важливим кроком як для виявлення основних проблем, що виникають під час закупівель, так і для формування відповідної правової позиції учасників для захисту своїх порушених прав та законних інтересів, пов'язаних з участю у процедурах закупівель.

Враховуючи великий суспільний інтерес навколо запровадженого Урядом "Національного проекту "Велике будівництво", в рамках якого у 2020 році Україна планує витратити більше 85 млрд. грн. на ремонт та будівництво доріг, експерти "Ліги антитрасту" підготували проект узагальнень практики Колегії у скаргах на умови тендерних документацій Служб автомобільних доріг в областях. В цьому проекті зібрані найпоширеніші підстави оскарження, рішення Колегії та обґрунтування, з якими ці рішення були прийняті.

Чим корисні такі узагальнення?

В першу чергу, такі узагальнення необхідні для потенційних учасників процедури закупівлі, оскільки дають можливість зрозуміти, чи визначається Колегією та чи інша умова документації дискримінаційною.

У зв'язку з прийняттям 24.04.2020 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру плати за подання скарги та затвердження Порядку здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження" оплата за скаргу виросла у десятки разів. Якщо раніше за скаргу треба було сплачувати 5 або 15 тисяч гривень, то зараз ця сума може зрости до 170 000 грн, в залежності від очікуваної вартості закупівлі.

За таких умов, потенційний учасник повинен бути на 100% впевнений у своїй позиції, що викладена у скарзі, оскільки така сума є значною для бізнесу, а у випадку незадоволення скарги, ці кошти не повертаються скаржнику, а зараховуються до бюджету.

Узагальнення практики Колегії допоможуть учаснику зрозуміти, чи треба подавати скаргу, сформувати свою позицію, обрати необхідні обґрунтування, зрозуміти "логіку" органу оскарження та майже гарантовано спрогнозувати майбутній результат розгляду своєї скарги.

По-друге, узагальнення необхідні замовникам, які зможуть наперед уникнути встановлення у своїх документаціях таких умов, які гарантовано визнаються Колегією дискримінаційними. Це допоможе значно скоротити час, витрачений на проведення процедури закупівлі, оскільки процедури не будуть блокуватись скаргами, розгляд яких може займати до 15 днів.

У підготованому проекті узагальнень наведені також і підстави оскарження умов документації, які залишались Колегією без задоволення. Така інформація може допомогти замовникам сформувати позицію "захисту" та навести необхідні обґрунтування недискримінаційності такої умови документації.

По-третє, прийняття АМКУ на основі підготовленого проекту узагальнень офіційного документу закріпить сформовану практику Колегії як єдину можливу, що, в свою чергу, надасть учасникам додаткові гарантії під час процедури оскарження.

Узагальнення практики можуть стати корисні також і іншим суб'єктам поза процедурою оскарження. Для громадськості узагальнення допоможуть зрозуміти, які проблеми існують у дорожній сфері, контролюючі органи зможуть наперед відслідковувати ймовірні порушення з боку учасників закупівель тощо.

Підготований нашими експертами проект узагальнень був відправлений АМКУ для прийняття на його основі або у власній редакції відповідного офіційного документу. Тож сподіваємось, що найближчим часом АМКУ сформує свою позицію щодо узагальнень та такими діями значно пришвидшить та спростить закупівельний процес для всіх учасників та сторонніх глядачів.

Ознайомитись із проектом узагальнень практики АМКУ можна за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати