18 червня 2015, 13:10

З огляду на неоднакову практику, запропоновані зміни є своєчасними

Опубліковано в №24-25 (470-471)

Законопроект №2177 про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо державної реєстрації речових прав на земельну ділянку) 03.06.2015 р. був рекомендований Комітетом з питань економічної політики для прийняття за основу. Загалом маємо погодитись із таким висновком і вважаємо запропоновані зміни послідовними.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Власне, сам по собі законопроект незначного обсягу. Зокрема зміни, запропоновані до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» зводяться до того, щоб усунути застаріле формулювання про державні акти на право власності на земельні ділянки. Як відомо, на сьогодні відповідні права посвідчуються свідоцтвом та витягом з єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Принагідно слід зазначити, що було б непогано привести у відповідність й інші норми земельного законодавства, які містять згадку державних актів. Наприклад, в абзаці 2 розділу ІХ Закону України «Про оренду землі» зазначено, що після виділення у натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Звісно, на практиці ці питання вирішуються шляхом динамічного тлумачення, однак актуалізація стану законодавства точно була б не зайвою.

Щодо змін, пропонованих до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», то вони спрямовані на спрощення державної реєстрації відносин з оренди земельних часток (паїв). На сьогодні  у законодавстві по суті не врегульовано питання того, чи можна зареєструвати право оренди земельної частки (паю) за відсутності зареєстрованого права власності на таку не витребувану ділянку. З огляду на неоднакову практику, запропоновані зміни є своєчасними. Водночас, маємо зазначити, що ситуація з оформленням права власності на земельні частки (паї) на сьогодні є не зовсім оптимістичною. На наше переконання, влада має вжити заходів до того, щоб громадяни, які й досі мають лише сертифікати на земельну частку (пай), оформили свої права на земельні ділянки. Для цього, можливо, варто було б запровадити певні спрощені механізми відповідної процедури.

Нагадаємо, що Комітет з питань економічної політики рекомендує парламенту прийняти за основу законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо державної реєстрації речових прав на земельну ділянку)» №2177, який  передбачає спрощення оренди земельних ділянок.

Проектом закону пропонується внести зміни до Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно з якими право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, що надані в оренду органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на умовах та в порядку, визначеними ст. 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», здійснюється без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки.

Також у проекті міститься пропозиція щодо заміни застарілих положень щодо отримання державних актів на право власності на земельну ділянку на нові, що регламентують оформлення речових прав на земельну ділянку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати