Правотворча діяльність сьогодні має неабиякий динамічний характер. Введений в Україні воєнний стан вимагає нових підходів, тому законодавець продовжує активно приймати нові закони та вносити зміни до вже чинних законів. Далі розповімо детальніше про те, які законодавчі зміни чекають українців у лютому.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Продовження воєнного стану та мобілізації
Як відомо, 16.11.2022 Верховна Рада затвердила указ президента щодо продовження строку дії воєнного стану в Україні на 90 днів, тобто до 19 лютого. Того ж дня продовжено строк дії загальної мобілізації.
06.02.2023 Президент України подав до Верховної Ради два законопроєкти про затвердження його указів щодо продовження строку дії воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів.
07.02.2023 народні депутати підтримали ці законопроєкти за основу та в цілому. Наразі вказані закони направлені на підпис Президенту.
Парламент подовжує воєнний стан вже вшосте від початку повномасштабної війни росії проти України. Вперше його було введено 24 лютого 2022-го, того ж дня оголошено загальну мобілізацію.
Новий порядок виплат ВПО
Наприкінці грудня 2022 року Уряд прийняв постанову №1364, якою визначено механізм формування єдиного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Відповідний перелік затверджується наказом Мінреінтеграції (останній – від 22.11.2022 №309).
З 01.02.2023 під час виплат внутрішньо переміщеним особам діятиме перелік територіальних громад, сформований за новим принципом.
При призначенні виплат йтиметься про території: можливих бойових дій; активних бойових дій; окуповані росією, на яких не визначена дата завершення боїв або тимчасової окупації.
До оновленого переліку, що його складає уряд, увійшли території: Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей.
Щомісячна державна допомога на проживання ВПО складає 2000 грн для дорослого та 3000 для дітей та людей з інвалідністю.
Надалі цей перелік застосовуватиметься не тільки для здійснення виплат внутрішньо переміщеним особам, але й для обмеження та відновлення доступу до публічних реєстрів, спрощеного вступу до закладів освіти, проведення приватизації державного майна тощо.
Здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану
Військова агресія росії проти України змінила життя десятків мільйонів українців, змусила їх покинути свої домівки та шукати безпечні місця для проживання, щоб зберегти своє життя і життя своїх рідних. І ні для кого не секрет, що багато українців були змушені шукати прихистку закордоном. Як наслідок у громадян, що перебувають закордоном з’явилось багато питань у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Для врегулювання вказаної проблеми Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №66 «Про забезпечення здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану». Постанова набула чинності 06.02.2023.
Вказана Постанова надає повноваження закордонним дипломатичним установам України використовувати Державний реєстр актів цивільного стану громадян, що дозволить посольствам проводити державну реєстрацію актів цивільного стану, а також вносити зміни до актових записів, поновлювати або анульовувати їх.
Також дипломатичні установи зможуть повторно видавати свідоцтва про держреєстрацію та різні витяги з реєстру актів цивільного стану. Повторні свідоцтва та витяги (наприклад, про народження, одруження, розірвання шлюбу або смерть) видаватимуться незалежно від місця зберігання паперового носія та від місця проведення реєстраційної дії.
Посольства матимуть можливість надавати послуги у сфері державної реєстрації громадянам України, незалежно від місця їх проживання або перебування. Отже, українцям, які постійно або тимчасово проживають за кордоном, буде значно спрощено доступ до послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Варто зазначити, що передбачені Постановою правила діють у період воєнного стану та до набрання чинності законом щодо врегулювання відносин із проведення державної реєстрації актів цивільного стану закордонними дипломатичними установами України.
Закордонні дипломатичні установи, які матимуть доступ до державного реєстру та здійснюватимуть надання зазначених вище послуг у сфері державної реєстрації, визначаються Міністерством закордонних справ України.
Зміни до реєстрації податкових накладних та повернення обмежень щодо грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування
08.02.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування».
Вказаний закон повертає обмеження щодо заборони перебування на спрощеній системі оподаткування суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора).
До того ж документ передбачає зміни щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до них.
Закон встановлює, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, – до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, – до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача – платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику;
- протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Також тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
- 2% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 5% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 10% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 15% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 25% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Зміни порядку ведення Державного земельного кадастру
08.02.2023 набула чинності Постанова Кабінету міністрів України «Про внесення змін до Порядку ведення Державного земельного кадастру». Вказаний документ розроблений з метою приведення Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051, у відповідність із положеннями законів України від 16.08.2022 року № 2530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення умов для відновлення та розвитку електронних комунікаційних мереж», від 20.06.2022 року №2321-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів», від 18.11.2021 року № 1907-IX «Про публічні електронні реєстри».
Вказані зміни стосуються:
- впровадження механізму внесення змін у відомостях Державного земельного кадастру про угіддя земельних ділянок на угіддя самозалісеної ділянки. Так, відповідно до ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, – щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки;
- інформаційної взаємодії базових реєстрів, зокрема, застосування відомостей про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, з метою верифікації відомостей (даних) про особу та ідентифікації особи в інформаційно-комунікаційних системах центральних органів виконавчої влади;
- приведення у відповідність до змін у законодавстві деяких положень зазначеного Порядку в частині використання термінології щодо електронних комунікацій.
Як бачимо, законодавець продовжує вносити зміни в чинне законодавство, щоб пристосовувати його під реалії воєнного стану. Інтенсивність нормотворчої роботи наразі дуже висока, але ступінь дієвості та ефективності прийнятих змін покаже час. У будь-якому випадку процес нормотворчості не має зупинятись, адже на нас чекає ще досить багато викликів.