16 лютого 2021, 10:05

Які перевірки зможе проводити ДПС під час карантину?

Владислава Бондарчук
Владислава Бондарчук «Stron Legal Services» юрист

03 лютого 2021 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» (далі – «Постанова»), яка набула чинності 09 лютого 2021 року з дня публікації в «Урядовому кур’єрі».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як вбачається з тексту Постанови, з 09 лютого 2021 року органи ДПС мають право на проведення таких видів перевірок:

- Тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними;

- Документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України (далі - «ПКУ»);

- Документальних позапланових перевірок з підстав, визначених пп. 78.1.1 та/або 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови ВРУ від 24 квітня 2020 року № 568-ІХ);

- Документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

- Документальних позапланових перевірок з підстав, визначених пп. 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 п. 78.1 ст. 78 ПКУ.

Як бачимо, мораторій продовжує діяти в частині перевірок фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців та ЄСВ-перевірок.

Цікавим у даному випадку є правомірність скорочення строку дії обмежень, встановлених ПКУ, шляхом прийняття Постанови, аналіз окремих видів перевірок та, власне, порядку оскарження результатів проведення податкової перевірки.

Почнемо з аналізу процедури скасування мораторію на податкові перевірки. Відповідно до ст. 2 ПКУ зміна положень ПКУ може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до нього. У той же час, строк дії обмежень, встановлених Перехідними положеннями ПКУ, скоротила Постанова КМУ.

Правомірність внесення змін до ПКУ шляхом прийняття Постанови КМУ аргументують положеннями Закону України «Про внесення змін до Закону України № 909-ІХ «Про державний бюджет України на 2020 рік», яким право скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг і гарантій, установлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надали КМУ.

Дійсно, повноваження КМУ в цій частині виписані доволі розмито, що дає змогу тлумачити їх на свою користь. Однак по-перше, такі обмеження стосуються законів, прийнятих з метою запобігання й поширення епідемії COVID-19, а не процедур, встановлених ПКУ. По-друге, повноваження органів державної та виконавчої влади, прямо передбачені законом, не підлягають розширеному тлумаченню. По-третє, зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою ВРУ шляхом прийняття закону про внесення змін; нормативно-правові акти КМУ є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами. Тим не менше, як сказав класик, «маємо те, що маємо»: представники ДПС уже почали зв’яязуватися з платниками податків та інформувати останніх про поновлення перевірок відповідно до Постанови

Окрім повноважень КМУ скорочувати обмеження, встановлені ПКУ, шляхом прийняття Постанови, цікавим у даному випадку є також положення щодо проведення окремих видів перевірок, а саме.

Тимчасово зупинені документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними. Включивши перевірки, що не були завершені у зв’язку з епідемією, КМУ чомусь «забули» навести алгоритм їх поновлення. На нашу думку, доцільно було б хоча б випускати наказ про поновлення перевірки та узгоджувати з платниками податків час їх проведення, адже є компанії, які дійсно працюють у віддаленому режимі.

Документальні перевірки, право на проведення яких надається з дотриманням вимог п. 77.4 ст. 77 ПКУ. Згаданий п. 77.4 ст. 74 ПКУ визначає «передумову» проведення документальної фактично перевірки, а саме – видання наказу та своєчасне його направлення платнику податків. Складається враження, що в такий спосіб дали «зелене світло» на проведення усіх документальних планових перевірок відповідно до плану-графіка.

Аналізуючи текст Постанови, ми не змогли не помітити відсутність норм щодо оскарження результатів податкових перевірок. У зв’язку з карантинними заходами перебіг строків на адміністративне оскарження було зупинено приписами п.52-8 підр. 10 р. ХХ ПКУ. Про їх поновлення у Постанові не зазначається нічого. Відтак виникає питання, чим керуватимуться представники ДПС при розгляді скарг від платників податків?  

Підводячи підсумок даного аналізу, хотілося б лише побажати, щоб на практиці платники податків не зіштовхнулися з новими сюрпризами на кшталт перевірок, не передбачених текстом Постанови, або ж грубим порушенням самої процедури.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати