11 травня 2023, 11:34

Які держави вже визнали найманців «Вагнера» терористичною організацією?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Схоже на те, що союзники України активізувалися в питанні внесення російської приватної військової компанії «Вагнер» до списку терористичних організацій. 9 травня Національна асамблея Франції (нижня палата парламенту) одностайно ухвалила відповідну резолюцію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Група «Вагнера» – не єдина з наявних у російській федерації ПВК. І також не єдина, що бере участь у бойових діях в Україні. Утім конкретно «вагнерівців» в Україні налічувалось приблизно 50 тисяч – таку кількість із посиланням на розвідувальні дані навів речник Ради нацбезпеки при Білому домі Джон Кірбі. 90% з них – колишні в'язні, зазначив він.

Являючи тіньовий інструмент російської влади, угруповання погрожувало Європейському парламенту – достатньо згадати випадок, коли засновник приватної військової компанії бізнесмен Євген Пригожин (на прізвисько «кухар Путіна») передав до Європарламенту кувалду з логотипом ПВК «Вагнера» та слідами бутафорської крові. Кувалду він помістив у футляр з-під скрипки та передав співробітникам Європейського парламенту через прокремлівських блогерів. 

Це сталося в листопаді 2022-ого, на той момент з-поміж держав Європейського Союзу лише Естонія визнавала ПВК «Вагнера» терористичною організацією. Невдовзі до подібного кроку вдався Сейм Литви. Протягом певного часу відомо про аналогічні наміри Великої Британії, принаймні так про це пишуть видання The Telegraph і The Times із посиланням на джерело в британському уряді.  Приналежність до «Вагнера» у цьому разі вважатиметься кримінальним злочином.

У січні Уряд Сполучених Штатів Америки оголосив угруповання Вагнера транснаціональною злочинною організацією, Міністерство фінансів розширило проти нього санкції. Крім того, в пресрелізі Мінфіну США наводиться перелік організацій та компаній в Китаї, Центральноафриканській республіці, ОАЕ, що підтримують військові операції Групи «Вагнера». Тепер і вони під санкціями.

Як пояснили в американському уряді, ПВК «Вагнера» «несе відповідальність та бере участь у нападах на жінок, дітей або будь-яких цивільних осіб», а також «займається викраденнями, насильницькими переміщеннями, нападами на цивільні об’єкти, що становить серйозні порушення міжнародного гуманітарного права.

Щодо законодавчої влади України, постанову (№ 8397) про визнання ПВК «Вагнер» міжнародною злочинною організацією Верховна Рада ухвалила в лютому 2023 року, сформовані групи адвокації, які працюють в цьому напрямку з парламентарями інших держав.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати