18 травня 2022, 14:33

Як стати ФОП під час війни: поради юриста

Олексій Недошовенко
Олексій Недошовенко «LCF, ЮГ» юрист

У перші дні війни багато суб’єктів господарювання тимчасово припинили діяльність в очікуванні подальшого розвитку подій. Певні державні органи також не знали, як продовжувати роботу, а реєстри були заблоковані для уникнення несанкціонованого втручання. З моменту введення воєнного стану пройшло більш ніж 2 місяці, на підконтрольній території України почалося відновлення майже усіх бізнес-процесів, а найбільш завзяті підприємці планують розпочати власну справу та зареєструвати фізичну особу-підприємця (ФОП).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Способи реєстрації ФОП

У зв’язку з тим, що доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань частково відновився, для людей відкрилась можливість реєстрації ФОП через державних реєстраторів. Додатково ще з кінця березня відновив роботу офіційний веб-портал «Дія». Особам, у яких є кваліфікований електронний підпис (КЕП) та доступ до інтернету, рекомендуємо скористатись саме цим способом реєстрації, адже він найшвидший та найбезпечніший у зв'язку з можливістю здійснити все необхідне, не виходячи з дому. Достатньо заповнити електронну форму на порталі «Дія» та підтвердити дані електронним підписом. КЕП можна зробити в електронному додатку «Приват-24» або через послуги кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг (середня вартість послуг — 300–700 грн).

У зв’язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 6 березня 2022 р. №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» (далі — постанова №209), було значно спрощено процедуру подання документів для реєстрації ФОП у державного реєстратора чи нотаріуса. Відтепер усі необхідні документи для проведення реєстрації можна надсилати в електронній формі електронною поштою або за допомогою інших засобів зв’язку. Щоправда, їх потрібно підписувати за допомогою КЕП.

Наразі діє принцип екстериторіальності реєстрації, який означає, що державна реєстрація проводиться незалежно від вашого місцезнаходження. Однак варто зазначити, що не на всій території України реєстратори працюють у звичному режимі, а також не всі нотаріуси отримали доступ до ЄДР. У зв’язку з цим рекомендуємо спершу ознайомитись з переліком нотаріусів та державних реєстраторів, які мають доступ до реєстру. Він розміщений на офіційних електронних ресурсах Міністерства юстиції України.

Пільги для підтримки ФОП в умовах війни

Сьогодні держава впроваджує заходи, спрямовані на підтримку бізнесу в Україні для забезпечення відносно стабільної економіки. Саме тому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-IX від 15 березня 2022 р. (далі — Закон №2120) були внесені суттєві зміни у систему оподаткування у зв’язку з воєнним станом.

По-перше, ФОП звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 р., і заповнювати розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за період, протягом якого ЄСВ не сплачується, не потрібно.

По-друге, з 1 квітня 2022 р. ФОП 1 та 2 груп мають право не сплачувати єдиний податок, а отже, і не заповнювати декларацію платника єдиного податку за період, протягом якого не здійснюватиметься сплата. Платникам єдиного податку 2 та 3 груп дозволяється не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників.

Варто зазначити, що перераховане вище є лише правом, яким ви можете не скористатись, якщо бажаєте поповнити бюджет держави податковими надходженнями. Також слід на постійній основі моніторити зміни до Податкового кодексу.

Отже, попри активну фазу війни, держава сприяє розвитку та створенню нового бізнесу. Процедура реєстрацію ФОП у регіонах, які повністю підконтрольні Україні, не містить жодних ускладнень. Додатково держава створила сприятливі умови для того, щоб уникнути зайвої бюрократії. Зміни у податковій сфері дозволяють для ФОП 1 та 2 груп оподаткування, які не мають працівників, використовувати прибуток для підтримки бізнесу. Розпочати власну маленьку справу можливо, якщо підприємець завчасно проаналізує ринок, дослідить наявні можливості фінансування та виявить додаткові «бонуси» від держави та бізнесів, які сприяють ро

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати