Довгоочікувана весна принесла всім нам не тільки теплу погоду, але й абсолютно нові умови життя. Причиною таких змін стали сумнозвісні летючі миші та коронавірус, який з Китаю розповсюдився, фактично, по усіх країнах світу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З метою уповільнення розповсюдження вірусу більшістю країн було застосовано ряд попереджувальних заходів: встановлено карантини, обмежено транспортне сполучення, заборонено проведення масових заходів, зачинено заклади харчування та торгівельно-розважальні центри, встановлено обмежений режим функціонування державних органів тощо.
Не стала винятком і Україна, керівництво якої достатньо оперативно ввело обмежувальні заходи, що допомогли запобігти швидкому розповсюдженню вірусу по всій території держави. Водночас обмежувальні заходи значно зменшили обсяги ділової активності українських підприємців - особливо малого та середнього бізнесу, які, в деяких випадках, були змушені взагалі припинити свою діяльність.
Звичайно, застосування карантинних заходів також вплинуло на можливість підприємців вчасно та в повному обсязі сплачувати податки та інші обов’язкові платежі до бюджетів. Однак приємно бачити те, що держава розуміє майбутні наслідки коронавірусу та вчиняє дії, спрямовані не тільки на обмеження ділової активності, але і на підтримку вітчизняного бізнесу, в тому числі запроваджуючи податкові пільги, які будуть розглянуті далі.
Допоможемо, чим зможемо
17 березня 2020 р. Верховна Рада України, наслідуючи приклад провідних європейських країни, прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби».
Вищевказаним законом з 1 березня по 30 квітня передбачається:
1) звільнення від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) фізичних осіб-підприємців та тих, хто займається незалежною професійною діяльністю, до яких, зокрема, належать адвокати, нотаріуси, науковці, артисти, викладачі;
2) тимчасове скасування штрафів та пені за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, а також несвоєчасне подання звітності по ЄСВ;
3) скасування податку на комерційну нерухомість та землю.
Крім цього, з 1 березня по 31 травня підприємці звільняються від штрафів та пені за порушення податкового законодавства (окрім порушень щодо сплати ПДВ, акцизів та ренти).
До 1 липня 2020 р. продовжується термін подання річної декларації про майно і доходи, а суми визначених до сплати податків можна переказати до 1 жовтня 2020 р.
Отже, держава не покинула напризволяще своїх підприємців та намагається допомогти їм шляхом зменшення податкового навантаження.
За чий рахунок допомога?
Слід зазначити, що такі кроки влади вчиняються винятково за рахунок бюджетів – як державного, так і місцевих. У першу чергу недотримуватимуть кошти місцеві бюджети, до яких сплачуться податки на нерухоме майно і землю, та який складає до 6% доходів загального фонду місцевих бюджетів.
Не слід забувати, що джерелом формування пенсій є саме ЄСВ, тому в майбутньому фінансовим інституціям держави необхідно буде добре подумати, яким чином додатково наповнювати Пенсійний фонд України.
Висновки, або мийте руки
Таким чином, слід зробити висновок, що державні органи достатньо швидко реагують на ситуацію навколо пандемії та вчиняють заходи, спрямовані на збереження підприємництва в Україні.
На сьогодні сподіваємося, що карантин не затягнеться надовго і ми всі зможемо повернутися до нашої звичної діяльності. Тому закликаю прислухатися до порад МОЗ – якнайменше виходити зі своїх домівок та мити руки!