Це нериторичне питання є актуальним для кожного керівника юридичної функції. Як прийняти правильне рішення? Чи можливо серед багатоманіття консультантів і радників не помилитися з вибором та випадково не витратити весь річний бюджет юридичної служби? Які питання потребують залучення саме зовнішньої експертизи, а не внутрішніх ресурсів? Чи є співвідношення якості та ціни на юридичні послуги справедливим і прийнятним для бізнесу? Ці та багато інших питань є важливими, якщо компанія потребує юридичної допомоги, а власних ресурсів недостатньо.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Особливість роботи корпоративних юристів полягає в досконалому розумінні та фокусі на стратегії, а також тактиці розвитку компанії, бізнес-процесах, тісній співпраці з колегами з різних функціональних напрямків задля досягнення спільної мети бізнесу. У процесі своєї роботи юрист стає класним фахівцем з правових (і не тільки) питань, притаманних сфері діяльності підприємства. Водночас юридичні практики, з якими інхауз не працює на постійній основі, потребують вдосконалення і професійної підтримки.
Оскільки своєчасна та якісна правова допомога впливає на ефективність ведення бізнесу й фінансовий результат, керівнику юридичної функції варто заздалегідь проаналізувати можливі чинники, що вплинуть на необхідність залучення зовнішнього радника. Зокрема, важливо розуміти, які компетенції, навички, знання необхідні юристу/юридичному відділу компанії сьогодні та в майбутньому. Чи можливо розвинути їх всередині компанії або краще звернутися назовні? Які тенденції у зміні управлінням бізнесу можна очікувати та як це може вплинути на роботу юриста? Законопроекти та нове законодавство також є важливим чинником, який потрібно враховувати. Технологічні інновації є ключовим каталізатором змін у професії, тому їх вивчення стане запорукою своєчасної реакції та адаптації до оновленого професійного середовища. Зверніть увагу та проаналізуйте конкурентне оточення, судову практику за участю компаній у вашому сегменті ринку, виявіть тенденції та найбільш вразливі питання, які можуть бути актуальними для вашої компанії.
Для прийняття своєчасного рішення про залучення зовнішнього консультанта раджу корпоративним юристам більш детально ознайомитися зі стратегією компанії, планами розвитку. Участь у стратегічному плануванні бізнесу, усвідомлення можливих наслідків прийняття тих чи інших комерційних рішень допоможе сформувати більш чітке бачення юридичних питань, що виникнуть у найближчій перспективі. Якщо в компанії юристи не беруть участі у процесі стратегічного планування, заявіть про себе, поясніть необхідність залучення юристів на початкових етапах прийняття важливих рішень для компанії. Запропонуйте своє бачення стратегії юридичної функції підприємства. Оскільки ми живемо у світі, що швидко змінюється, будьте готові до оперативного аналізу та адаптації ваших планів до реалій сьогодення. Не бійтеся бути непослідовними, якщо змінюєте свою стратегію і тактику реалізації запланованого, реагуйте швидко на оновлені вимоги бізнесу та застосовуйте методи роботи, які можуть бути найбільш ефективними в цей час. Якщо допомога зовнішнього консультанта є найбільш оптимальним шляхом досягнення поставленої цілі, не зволікайте з прийняттям рішення, адже саме час є ключовим чинником успіху сьогодення.
Придбання або продаж активів, розширення напрямків діяльності компанії, диверсифікація ризиків, використання фінансових інструментів, реструктуризація бізнесу — це лише частина питань, які можуть потребувати професійної юридичної допомоги.
Також не забувайте контролювати свій бюджет на юридичних радників. Як правило, це окрема стаття у витратах відділу, за недодержання ліміту якої особисто для вас можуть бути передбачені негативні наслідки (зокрема, скасування або зменшення премії, бонусу наприкінці фінансового року). Оскільки значна кількість юридичних питань може виникати незаплановано, передбачайте певні суми для таких випадків. Якщо є сенс розвинути певні компетенції у відділі, не відкладайте таку можливість, одночасно зважте переваги залучення зовнішніх експертів. Як приклад, деякі розвивають навички своїх юристів у судовій практиці, якщо вона займає суттєву частину в портфелі юридичних питань компанії. В інших компаніях немає в цьому потреби, тому що судові спори є більше винятком, ніж стандартним питанням для юридичної функції.
Не менш важливим чинником у плануванні та організації роботи відділу є розуміння потреб колег-юристів, їхніх очікувань у професійному та матеріальному аспекті. Наскільки завдання, які вони виконують, задовольняють їхні прагнення, чи розглядають вони можливість переходу на іншу роботу або навіть функцію? Якщо хтось з ваших колег планує залишити компанію найближчим часом, необхідно своєчасно подбати про обсяг роботи, який додатково з'явиться. Зокрема, розподілити його шляхом залучення зовнішніх консультантів. Якщо у вас не вистачає внутрішніх ресурсів, саме час звернутися до компаній, які зможуть надати послуги з юридичного аутсорсингу. Це непросте завдання, оскільки вимагає від зовнішнього радника розуміння специфіки вашого бізнесу, корпоративної культури, вивчення структури підприємства, розподілу функціональних напрямків, центрів прийняття рішень та зон відповідальності. Фактично, на певний час вони повинні стати юристами компанії, щоб ваш внутрішній клієнт не відчув різниці та не скаржився на погіршення якості взаємодії з юридичним відділом.
У процесі здійснення вибору радника корисно буде ознайомитися з такими матеріалами:
- Відгуками колег-юристів, які працювали з відповідним зовнішнім радником. Переконана, що жодна реклама, національні та міжнародні рейтинги не працюють так, як рекомендації людей, яким ви довіряєте з професійної та особистої позиції. Попередній практичний досвід взаємодії є набагато ціннішим ресурсом інформації для майбутніх клієнтів, ніж приваблива маркетингова продукція та перші шпальти фахових видань. Водночас потрібно усвідомлювати, яким ви є клієнтом. Які ваші очікування? Чи сформульоване завдання чітко? Чи зібрана вся первинна інформація, необхідна для надання якісної послуги? Адже фінальний результат — це не тільки робота зовнішнього консультанта, але й результат вашої взаємодії та належної комунікації з радником.
- Публікації, виступи в публічному просторі. Ознайомтеся з аналітичними статтями, послухайте доповіді потенційного кандидата на роль зовнішнього консультанта на конференціях, круглих столах, інтернет-ресурсах. Принаймні ви зможете сформувати перше враження та вирішити, чи варто далі продовжувати знайомство.
- Якщо ваша компанія належить до міжнародної групи, перелік зовнішніх консультантів може затверджуватися центральним офісом та передбачатися обов'язкова комплексна репутаційна перевірка потенційного контрагента. Оскільки юридичне консультування, як правило, має конфіденційний характер та передбачає передачу інформації сенситивного характеру, я радила б застосовувати такий підхід будь-якій компанії. Ви повинні бути впевнені в репутації та довіряти юридичному раднику, з яким співпрацюєте. Звичайний Google search також може бути інформативним, але особисто я надаю перевагу комплексному аналізу та перевірці фактів, якщо є інформація, яка викликає сумніви.
- Участь у міжнародних та національних рейтингах, відзнаки й нагороди в юридичній сфері. Як я вже зазначала раніше, це не є ключовим чинником, але наявність таких характеристик у портфоліо консультанта не буде зайвою.
- Вартість послуг може бути вирішальним, але не єдиним аргументом під час прийняття рішення про залучення консультанта. Запропоновані ціни повинні бути конкурентоспроможними. Для цього ви можете провести тендер або самостійно проаналізувати надану юридичними компаніями інформацію. Для уникнення прикрих несподіванок важливо з'ясувати порядок формування цін на послуги, відсоток часу залучення партнерів у процесі виконання завдання, перелік витрат, які мають бути компенсовані. За можливості встановіть максимальний розмір винагороди (гонорару) завчасно, обумовлюючи обсяг роботи, суму та умови, за яких вона може бути змінена. Не забувайте запитати про знижки. У процесі надання послуг контролюйте, щоб консультант не виходив за межі, обумовлені на початку співробітництва, та своєчасно повідомляв про можливі відхилення. Якщо у вас є питання щодо рахунку, з'ясуйте їх, не сплачуйте рахунок, не розібравшись, з чого він складається. Впевнена, ваш контрагент надасть всю необхідну інформацію і між вами не залишиться жодного питання без відповіді.
Оскільки зараз весь світ перебуває під впливом глобальної пандемії коронавірусу COVID‑19, що позначилося на соціально-економічному житті переважної більшості країн, варто зазначити, що питання залучення зовнішніх юридичних радників не є винятковим і розглядатиметься бізнесом крізь призму стану невизначеності та обставин, що постійно змінюються.
На мою думку, бізнес буде ще більш прискіпливим, чутливим до вартості та якості послуг, які надають юридичні компанії та радники. Зменшення бізнес-активності призведе до перегляду бюджетів на послуги консультантів з акцентом на максимальне використання внутрішніх ресурсів. За цих обставин не втратять своєї актуальності питання захисту та представлення інтересів компанії в судових установах, органах державного контролю та нагляду, правоохоронних органах. Не зникне потреба в захисті інтелектуальної власності, конфіденційної інформації, трудових спорах, консультуванні у сфері оподаткування. Нагальною може бути правова допомога з питань реструктуризації боргів, банкрутства та санації. Враховуючи обмеження у пересуванні, запроваджені внаслідок карантину, можна очікувати збільшення звернень до юридичних радників та адвокатів у регіонах. Консультанти, які зможуть запропонувати нові інструменти для оптимізації юридичних процедур та підвищення результативності роботи своїм клієнтам, також мають хорошу перспективу отримати нові замовлення.
Коли варто звертатися до зовнішнього юридичного радника?
- Складне юридичне питання/проект, що потребує залучення фахівців у конкретній або різних галузях права. Якщо ви працюєте над проектом, краще пересвідчитися, що юридична компанія, з якою ви плануєте співпрацю, має всі практики, необхідні для його реалізації, або може забезпечити якісний субпідряд.
- Фахова експертиза щодо певного питання в юридичному відділі відсутня, його вирішення потребує термінової реакції, а часу/можливості для напрацювання власної немає.
- Потрібна верифікація позиції юриста або альтернативна думка зовнішнього консультанта з приводу неоднозначного юридичного питання.
- Судові спори, якщо у складі юридичного відділу немає адвокатів або недостатньо досвіду участі в судових процесах.
- Не вистачає власних ресурсів для виконання поточної роботи або є розуміння, що така ситуація виникне в найближчому майбутньому. Аутсорсинг юридичної допомоги вимагає активного залучення з боку зовнішнього радника, вивчення і розуміння специфіки бізнесу свого клієнта та можливості бути на зв'язку на постійній основі (особливо, якщо бізнес використовує модель роботи 24/7).
- Необхідність залучення незалежних експертів для отримання об'єктивних висновків під час проведення оцінки роботи юридичного відділу, комплаєнс-перевірок, проведення due diligence, внутрішніх розслідувань та ін.
- Запланована реструктуризація або інші суттєві зміни у структурі управління бізнесом/активами тощо.
- Потреба в отриманні співробітниками юридичного відділу та/або працівниками компанії актуальних знань і навичок. Цей перелік залежить від конкретних завдань, що постають перед бізнесом. Найбільш поширеними є такі: взаємодія під час проведення перевірок органами державного контролю чи правоохоронними органами, захист та опрацювання персональних даних, охорона прав інтелектуальної власності та конфіденційної інформації, антимонопольне законодавство та його практичне застосування тощо. Актуальними є консультації з питань діджиталізації, застосування новітніх технологій, електронного документообігу в операційних процесах юридичного департаменту та компанії загалом.