23 лютого 2021, 12:17

Як будувати роботу команди у нових реаліях

Опубліковано в №4 (734)

Віра Проценко
Віра Проценко CEO GOLOVABOUTIQUE, кар'єрна консультантка

2021 р. поки що мало чим відрізняється від попереднього, та все ж сприймається як період нових можливостей, досягнень та перемог.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Минулий рік змусив нас бути ще більш стресостійкими, адаптивними і гнучкими. Ми вчились швидко реагувати на події навколо нас, підлаштовуватись або керувати обставинами. Якщо ще рік тому ми були впевнені, що вся ця «турбулентність» ненадовго, то наразі точно розуміємо, що подальше життя буде й надалі наповнене «джокерами». Саме тому вкрай необхідно зробити правильні висновки і скласти нову робочу стратегію, яка обов'язково враховуватиме певні зміни взаємодії з командами. Давайте поговоримо про них.

1. Ризик відчуженості команди, зниження залученості

Постійна невизначеність, нові умови праці, онлайн, який майже замінив офлайн, розмиті кордони робочого та приватного життя — усе це призводить до психологічної нестабільності команди. Ми не проводимо час за кавою в цікавих розмовах на кухні, не ходимо відділами потеревенити за обідом, не відпочиваємо на корпоративах. Неформального спілкування стало менше, зникла можливість потиснути руку, обійнятись і відчути один одного не через монітори гаджетів. Люди закриваються в собі, швидше втомлюються і стають більш роздратованими. Роботодавцям необхідно задуматись над цим та імплементувати низку інструментів, спрямованих на покращення атмосфери в командах, адже це прямо впливає на їх ефективність. Виділяйте час на неформальне спілкування, грайте разом в ігри онлайн, додайте на вашому порталі віртуальні кімнати для зустрічей на каву чи прогулянок парком, залучіть у штат когось на кшталт коуча, well being спеціаліста, психолога, кар'єрного консультанта.

2. Постійне навчання, перенавчання

Про це ми говоримо не перший рік і щедро інвестували у це до березня 2020 р. Та з початком пандемії і роботодавці, і кожен з нас окремо почали економити, урізати бюджети на навчання, адже попереду на нас чекала тотальна невизначеність. Мої клієнти на кар'єрних консультаціях діляться тим, що вони відклали вивчення іноземної мови, набуття нових знань і «скілів» на кращі часи. Та це точно хибний шлях. Пам'ятаєте цей жарт про навчання: «А що, якщо ми будемо інвестувати в людей, а вони звільняться? А що, якщо ми не будемо, а вони залишаться?» Мати сильні hard skills, безумовно, є серйозною перевагою, та вона буде втрачати свою цінність, якщо не «прокачувати» себе на регулярній основі.

3. Гібридний формат роботи

Що там говорять у ваших компаніях? Залишиться офіс, чи ви повністю перейдете на віддалений формат роботи? Повернетесь до стандартного графіка, чи все ж буде можливість вибирати робочі години протягом доби? Якщо погуглити, ви знайдете чимало досліджень на тему, що саме обирають працівники, за якого сценарію вони відчувають себе більш комфортно, а роботодавці отримують максимальний результат. Та на мою думку, слід знайти компроміс і для команди, і для бізнесу. Можливо, нам не потрібні вже величезні офіси з локаціями в різних містах та країнах, але нам точно не обійтись без «коворкінгів», де ми можемо збиратися з колегами для важливих зустрічей, спільної роботи над проєктами та й взагалі спокійного виконання завдань без дітей і домашніх тварин удома. При цьому чому б не залишити можливість не витрачати життя на дорогу, більше часу присвячувати собі і рідним і бути в безпеці порівняно з громадським транспортом?

4. Етичне лідерство

Людяність, інклюзивність, корпоративні соціальні програми… Ще дуже повільно, та все ж Україна рухається у цьому напрямку. Кандидати в команду та її члени все більше звертають увагу на ініціативи роботодавців у розрізі соціальної відповідальності: наскільки витримується гендерний баланс, яка ситуація в компанії по відношенню до людей з інвалідністю, ЛГБТ спільнот тощо. Прикро, що наразі ми досить часто маємо справу з невдалими жартами, булінгом, упередженим ставленням до жінок, людей з інвалідністю, кандидатів 45+. Та якщо ви хочете залучати таланти, ви будете просто вимушені створювати інклюзивну культуру і прибирати на нарадах звернення до колег на кшталт «тьолочкі, дєвкі» й т. п.

5. Активне поширення технологій віртуальної та доданої реальності/VR та AR в комунікаціях та взаємодії між працівниками, а також у процесах управління людьми

Для знайомства з компанією, процесами, командою все більше будуть використовуватись сучасні технології. Слід розмовляти мовою ваших працівників і команди, більшість з яких складають покоління Y та Z. Сюди я ще додала б різноманітних чат-ботів, які допомагають систематизувати більшість процесів у компанії.

6. Контроль ефективності команди

Пам'ятаєте, як на початку карантину керівники компаній постійно обговорювали моніторинг віддаленої роботи команди, яку тепер вони не бачать у своїх офісах? Найважче було тим, хто взагалі до цього не мав ніяких CRM чи інших практичних інструментів для відслідковування навантаження співробітників, розуміння задач, аналізу ефективності. І це не стільки про контроль, скільки про прозору систему, яка допоможе абсолютно кожному почуватися в безпеці, — і власникам бізнесу, і членам команди. Прекрасно, якщо така система у вас є і задовольняє потреби кожного. Якщо ж ні, саме час про це подумати.

Впевнена, що більшість з нас чули і знайомі з усім, про що йшлося вище. Залишається «найпростіше» — ДІЯТИ! Та перед впровадженням тих чи інших змін переконайтесь, чи саме це потрібно вашим командам, адже найкраща ідея може перетворитись на катастрофу, якщо немає відповіді на питання «Для чого?» і якісної імплементації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати