14 березня 2024, 16:51

Як боротися з безстроковими досудовими розслідуваннями?

Ярослав Бурлака
Ярослав Бурлака «Main Business Partner» керівник юридичного відділу
Олексій Карзов
Олексій Карзов «Main Business Partner» юрист

Затягування строків досудового розслідування — це поширена проблема, з якою стикаються як підприємці, так і фізичні особи. Слідчі органи нерідко зловживають цією практикою, безкінечно продовжуючи досудове розслідування через суд, штучно затягуючи його без вагомих на те причин. На жаль, боротися з цим явищем складно і не завжди можна ефективно цьому протидіяти, зважаючи на індивідуальні обставини кожної справи та людський фактор. Проте з власного досвіду ми знаємо, що протидіяти безстроковим досудовим розслідуванням можливо і ось чотири способи, як це зробити:


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Першим і найочевиднішим способом протидіяти постійному продовженню строків досудового розслідування є присутність на всіх судових засіданнях, де розглядається клопотання слідчого про продовження цих строків. Метою такої присутності є подання заперечення щодо зазначеного клопотання.

Другим способом боротьби з тривалим досудовим слідством, та який найкраще підійде саме для бізнесу — це звернення до бізнес-омбудсмена (консультативний орган при Кабінеті Міністрів України). І хоча рекомендації цього органу не є зобов’язуючими для сторін у кримінальному провадженні, вони допоможуть зробити певний наголос на вашій справі, звернути на неї увагу органів прокуратури, зокрема і у питанні затягування досудового розслідування. З 12 листопада 2019 року діє меморандум про співпрацю між Генеральною прокуратурою України та Радою бізнес-омбудсмена, тому рекомендації від бізнес-омбудсмена можуть бути враховані та допоможуть посилити контроль органів прокуратури і забезпечити належне реагування на бездіяльність органу досудового розслідування. У своєму листі, направленому всім сторонам у кримінальному провадженні, бізнес-омбудсмен може рекомендувати вжити необхідних заходів у кримінальному провадженні, провести слідчі розшукові дії тощо. Ми в своїй практиці вже використовували цей метод і іноді він може бути дієвим.

Третім способом є подання клопотання слідчому-судді про встановлення процесуальних строків досудового розслідування. Слідчі судді зобов’язані здійснювати контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Тому, у разі порушення слідчим строків досудового розслідування, ви можете просити суд обмежити цей строк, аргументуючи тим, що для тієї чи іншої процесуальної дії буде достатньо певного проміжку часу.

Четвертий спосіб — це оскарження бездіяльності слідчого, тобто подання скарги до прокурора, з тим, що слідчий не вчиняє жодних дій в кримінальному провадженні та безпідставно затягує строки досудового розслідування.

Проблемою також є те, що на практиці слідчі органи намагаються продовжити строки досудового розслідування без відома адвоката. Робиться це для того, щоб захисник не встиг заперечити проти такого клопотання. Найголовніше ж те, що рішення слідчого судді про продовження терміну досудового розслідування не підлягає оскарженню. Тобто, якщо строк досудового розслідування минув, а слідчий суддя за клопотанням органу досудового розслідування продовжив цей строк, фактично це рішення є незаконним, але оскаржити його ви вже не зможете. 

Ми зверталися з цим питання до Конституційного Суду України та просили розглянути наше клопотання про визнання неконституційним положення Кримінального процесуального кодексу України у частині відсутності в переліку ухвал слідчого судді, які підлягають оскарженню, ухвали про продовження строку досудового розслідування. Однак суд визнав таку конституційну скаргу неприйнятною.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати