21 липня 2021, 16:14

Вирішення сімейних спорів: конкурувати чи співпрацювати та розвивати?

Опубліковано в №14 (744)

Ганна Гаро
Ганна Гаро керуючий партнер GARO Law Office, керівник центру сімейного права Вищої школи адвокатури НААУ

Щороку український юридичний світ поповнюється молодими, завзятими та амбіційними правниками. Я пам’ятаю себе: не знаю ще, як і що треба робити, але хочу, тому йду, падаю, встаю і знову йду вперед.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сімейних адвокатів багато, та як не дивно, за 10 років судової практики я зустріла знайомого колегу в суді як опонента аж один раз. Це свідчить про те, що скільки сімей — стільки може бути сімейних адвокатів, адже постійно з'являються нові ситуації, які потребують вирішення.

У кожного адвоката різна спеціалізація, свій темперамент та характер, власний стиль, різні стратегії та тактики вирішення спорів. І це правильно, адже кожен сімейний конфлікт особливий, стандартних математичних формул їх вирішення не існує. На першій зустрічі клієнт та адвокат вибирають один одного. Маю різний досвід «конкуренції». В одному випадку потенційний клієнт обирає не тебе, а твого колегу, в іншому розриває договір з колегою та укладає з тобою. Це, в першу чергу, право та вибір клієнта, а у другу — вплив нашої спеціалізації, маркетингу та цінової політики.

Однак можливою причиною відмови від укладення договору про надання правової допомоги і рекомендації іншого колеги може бути конфлікт інтересів. Наприклад, коли клієнт просить «гарантувати» позитивне рішення або результат, якого він бажає досягти, або засоби його досягнення, на яких він наполягає, є протиправними. Або коли адвокат не має потрібних спеціальних знань чи навичок чи не відчуває моральних сил взяти ще одну справу, оскільки перевантажений іншими. Або ж він уже представляє іншу сторону конфлікту чи знайомий з цією справою та не може розкривати адвокатську таємницю.

Це абсолютно нормальна ситуація. Так само колеги рекомендують тебе. Звичайно, можна ризикнути, бо потрібні гроші, і взятися за таку справу. Однак скоріше за все це вилізе тобі боком: можна втратити не лише клієнта та гроші, а й власну репутацію. Крім того, цілком імовірно, що й скарга до КДК «прилетить», а це твій час та нерви. Іншими словами, отримаєш негативний досвід, який тебе навчить.

Ще одним проявом конкуренції є небажання адвокатів ділитися власним досвідом з колегами. Я знаю, як, маю зразок документа, але не скажу, не дам, бо витратив свій цінний час та досвід, та й клієнт може піти до тебе. Знайти колегу, який з легкістю погодиться взяти участь у підвищенні кваліфікації колег, — завдання непросте. Не хочу, бо я розкажу тактику та стратегію, а завтра колега стане моїм опонентом та використає це проти мене.

На мій погляд, найкращими ліками від потреби конкурувати є зміна філософії, зокрема, розширення власного поля в напрямку професійного розвитку та вихід за рамки відносин «людина людині вовк», «нічого особистого, це ж бізнес». Коли ти свідомо та професійно хочеш займатися проблематикою вирішення найбільш поширених навколо спорів у сфері сімейних правовідносин, ти розумієш, що самотужки це зробити важко, потрібна команда однодумців. Будучи протагоністом, я люблю об’єднувати колег-сімейних адвокатів у команди. Оглядаючись назад, крім власної юридичної фірми, бачу свої здобутки у створенні чималої кількості спільнот від комітету сімейного права ААУ, секції сімейної медіації НАМУ та заснування ГО «Центр сімейно-правових досліджень» до комітету з сімейного права НААУ та центру сімейного права Вищої школи адвокатури НААУ.

Віддаючи левову частку свого професійного життя такій роботі, щаслива бачити зростання колег. Крім того, кращу платформу для самореалізації та професійного розвитку, ніж НААУ, яка об’єднує усіх адвокатів України, та ВША НААУ, сьогодні складно й уявити. Наша мета — сприяти забезпеченню ефективного захисту прав суб’єктів сімейних правовідносин, поглибленню практичного досвіду адвокатів шляхом створення алгоритмів та стратегій судового і позасудового захисту прав та інтересів їх клієнтів. Ми з колегами переконані, що новостворений центр сімейного права ВША НААУ стане особливою платформою для втілення креативних новацій на благо розвитку сімейного права України та збагатить кожного з нас цінними знаннями, які ми будемо передавати наступним поколінням. Наука та практика мають іти разом! Саме тому в рамках роботи центру ми плануємо формувати доктрину сімейного права, інформувати про особливості тлумачення правових норм, аналізувати судову практику у сфері вирішення сімейних спорів, вивчати зарубіжний досвід, поглиблювати взаємодію сімейного права з такими суміжними сферами, як нотаріат та психологія, запроваджувати якісне інноваційне навчання з метою підвищення кваліфікації, знайомити з експертами сімейного права, розвивати вузькі та альтернативні сфери адвокатської практики у галузі сімейного права.

Зростаючи разом, ми робимо один одного сильнішими, професійнішими! Відповідно, ти стаєш впевненішим, і дестабілізуюче бажання конкурувати деактивується.

Сімейне право, по суті, навколо нас, і це потребує відповідальних дій від кожного, якщо ми хочемо ставати кращими!

ЗАПРОШУЄМО ВІДКРИВАТИ СВІТ СІМЕЙНОГО ПРАВА РАЗОМ!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати