Коли я прийшла до команди Arzinger, мені пощастило бути єдиною жінкою-партнером серед сімох на той момент партнерів-чоловіків. Це був цікавий досвід, який дозволив мені побачити реальну різницю між поглядами й стилем управління, що властивий чоловікам, та тим, як це бачать жінки.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Взагалі, я не прибічник того, щоб розділяти людей за статтю та проводити якісь чіткі межі. Я вважаю, що в більшості випадків справа не в тому, до якої статі належить людина, а в тому, які вона має природні та надбані у процесі життя риси. Водночас варто зазначити, що виходячи з досвіду нашої компанії, поповнення партнерського складу жінками дуже змінило наш бізнес.
По-перше, всі партнери, що працюють протягом усієї історії компанії, визнають, що зі вступом жінок у бізнес погляд на багато питань змінився – став більш ширшоким та багатостороннім, на якісь речі партнери поглянули під іншим кутом. По-друге, додалося більше ініціатив як з боку організації внутрішніх процесів, так і з боку зовнішнього позиціонування, розвитку практик та індустрій.
Більшості жінок властиве налагодження порядку та створення затишку вдома. Так само й у бізнесі – жінки постійно намагаються вдосконалити внутрішні (так би мовити, «сімейні») процеси, ініціюють зміни, які дуже часто дають позитивний поштовх назовні. Що стосується роботи з клієнтами та зовнішнім світом, думаю, також ні в кого не виникне заперечень проти того, що жінки мають дещо інші підходи до побудови відносин з клієнтами. Вони мають інший, ніж чоловіки, характер впливу та завойовування довіри. Насправді, існують такі природні «фішки» як приємність від спілкування та жіноча солідарність. Один з моїх друзів-економістів у свій час навіть провів спеціальне дослідження щодо того, як впливає стать юриста, що супроводжує судову справу, на результат розгляду цієї справи. В результаті дослідження було виявлено, що суддя краще сприймає доводи сторони, якщо вона однієї з ним/нею статі, а оскільки більшість суддів є представниками слабкої статі, відповідно, саме у жінок більше шансів на успіх у судовому представництві.
Також хочу відзначити, що завдяки розширенню партнерського складу жінками, у нас з’явився більш системний підхід до багатьох речей. На мою думку, це завдяки природному бажанню жінки поставити все у сім’ї на «самостійно працюючий лад», щоб вивільнити час та щоб було менше ризику непередбачених збоїв. Взагалі, за моїми спостереженнями, відмінність у підходах жінок та чоловіків дуже часто продиктована певними психологічними властивостями, що притаманні представникам обох статей від природи, інстинктивно.
Існує такий міф, що якщо жінка вже досягла певного рівня розвитку у своїй кар’єрі, в бізнесі, то вона обов’язково втрачає деякі суто жіночі риси, стає подібною до чоловіків. Тому дуже часто говорять, що жінці доводиться обирати між тим, щоб бути успішною у професії, а також тим, щоб залишатися жінкою. На прикладі своїх партнерів хочу заперечити таку думку. Успіх жінки в бізнесі відбувається не шляхом втрати жіночої сутності. Навпаки, саме жіночий погляд у поєднанні з відповідними особистими рисами людини часто є запорукою успіху.
Звичайно, в житті нашої управлінської команди в деяких випадках трапляються таке явище як «війна статей», тобто коли щодо якогось питання думки розділяються навпіл: всі жінки мають одну думку, а чоловіки – іншу. Слід розуміти, що цілком нормально, оскільки за природою те, що важливо й пріоритетно для жінок, може бути на другому плані для чоловіків. Життя менеджменту – це дуже часто вибір між пріоритетами. Потрібно спокійно до цього ставитися, адже коли серед партнерів панує атмосфера взаємоповаги, відкритості й теплих дружніх відносин, то люди завжди домовляться та знайдуть варіант, який влаштовуватиме всю команду.
Взагалі, головна думка, якою я хочу поділитися з читачем, – це те, що дуже важливо забезпечити гендерну гармонію в компанії (як на рівні співробітників-юристів, так і на рівні партнерів-власників бізнесу). Поєднання жіночих та чоловічих поглядів, підходів та здібностей дає необхідний розвиток організму юридичної компанії – так, як це відбувається у процесі виховання дитини в сім’ї.
Зараз серед вісьмох партнерів Arzinger – три жінки. Майже повна гендерна рівність. Однак якщо врахувати, що наразі більшість юристів, які працюють у компанії, належать до жіночої статі, то у нас ще великий потенціал щодо вдосконалення цього напрямку та розширення жіночого складу партнерів.