04 липня 2017, 11:01

Тренди юридичного ринку, або чого за рік навчилася компанія LEMAN

Опубліковано в №27-28 (577)

Тенденції юридичного ринку визначаються його викликами. Рік тому, коли ми тільки запустили LEMAN, перед нами постали певні потреби, запити та цілі. Зокрема, за рік побудувати стабільну компанію, вигравіювати амбітну команду, показати клієнтам свої сильні сторони, зробити внесок у розвиток FinTech і E-commerce, швидко і без витрат пройти «турбулентну зону», стати переможцями у битві з власними амбіціями, викликами та іноді надможливими завданнями. Однак зараз все по-іншому. Нам виповнився рік і ми маємо, що сказати. У нас є імідж, своя історія, унікальна торгова пропозиція, коло партнерів та масштабні проекти. Зараз нас більше хвилюють формати організації праці та роботи нашої команди. На жаль, 25-ої години у добі ще не з’явилося. Водночас амбіції зростають, бізнес прокидається після активної фази рефлексії через кризу. Іноземні партнери та інвестори починають цікавитися українським ринком, а вітчизняні стартапи все частіше поглядають на Захід.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Я давно працюю у сфері business development і можу сказати, що з року в рік на ринку юридичних послуг з’являється щось нове. Наприклад, зараз набувають актуальності питання щодо роботи з новими технологіями, віртуальними грошима, платіжними системами, онлайн-фінансуванням та автоматизованими системами. Потрібно бути на крок попереду, робити не те саме і не так само, як колеги.

Ще одна теза року – розвиток GR. На жаль, ми ще досі відстаємо у цьому питанні від передових держав ЄС та світу. Хоча деякі зрушення вже були зроблені у цьому році. Про GR почали говорити, багато асоціацій ініціюють спеціальні заходи та обговорення, а бізнес заговорив про наявні проблеми більш відкрито. Однак професіоналів на ринку досі немає. Тому ми поставили перед собою нелегке завдання – створити лідерів та спеціалістів у цьому напрямку. Ми щиро віримо, що бізнес і держава – це перспективне партнерство, їм є що розповісти одне одному. Ми можемо налагодити цей діалог, підказати, як краще вибудувати приватно-державне партнерство, як уникнути можливих помилок та непорозумінь. Дехто називає GR «грою з вогнем», але у нас вистачить сили приборкати цей вогонь та спрямувати його у потрібний напрямок.

Головні тенденції, які постійно змінюються – це вимоги клієнтів. Якщо потреба в якісних послугах завжди актуальна, то тепер потрібно, щоб юридичні рішення були швидкими, креативними й аргументованими, а юристи – готовими надавати альтернативні пропозиції та оптимізувати витрати бізнесу. Це змінює і спосіб управління проектами. Вони повинні бути маркетингово-привабливими, бізнес-вмотивованими, іноді неочікуваними та з поглядом у майбутнє. Традиційне управління та інертність стали найзапеклішими ворогами розвитку компанії на юридичному ринку. Зараз особистість і персональний бренд коштують набагато дорожче. Клієнти звертають увагу на те, хто керує компанією, як побудована комунікація. Потужний бренд – це сила, яка створюється великою командою та стратегічним плануванням. Сьогодні важливо, щоб один фахівець міг замінити одразу кількох, а не всі потроху вели клієнта. Так втрачається його час і цінний зв’язок, який необхідно вибудовувати, щоб чути потреби клієнта та розвивати його бізнес.

Розвиток міжнародних мереж, залучення іноземних консультантів – тепер це норма і вимога інтеграційного процесу. Окрім того, не забуваємо про технології. Як відомо, соціальні мережі та інтернет стали «must-have»-атрибутом юридичного бізнесу. Якщо тебе немає там, значить немає ніде. До того ж онлайн-маркетинг дає додаткові можливості для розвитку бізнесу, комунікацій та отримання фід-беку від клієнтів, партнерів, однодумців та конкурентів. Зараз потрібно бути лідером думок, стисло викладати інформацію про свої переваги та грати на боці клієнта. Звісно, хтось втрачає пильність і перетворюється на «юридичного блогера», шкодячи іміджу власної компанії. Саме тому, на мою думку, зараз актуально створити неофіційний кодекс поведінки юристів у соціальних мережах. Щось подібне вже давно існує в Америці, де імідж компанії – це персональний імідж кожного працівника. Оскільки будь-яка помилка «гвинта» може спричинити розвал усього бренду.

Також за рік змінився підхід до соціальної відповідальності компаній та діяльності pro bono. Вона повинна залишатися щирою, допомагати говорити про потреби суспільства та піклуватися про соціально незахищені верстви населення. Адже захист інтересів суспільства – це те, чого вчать основи юридичної професії. В LEMAN ми намагаємося вибудувати цілу низку соціальних проектів (про багато з них ми просто не розповідаємо), щоб допомогти молоді реалізувати свій потенціал. Наприклад, є програма стажування для тих, хто може дозволити собі навчання. Водночас є проекти для тих, хто не має такої можливості (через сімейний стан або хворобу). Ми хочемо бути насправді корисними та покращувати світ навколо. Розвиваючи когось – розвиваєш себе.

Окрім того, потреби часу вимагають від нас частіше дивитися на приклади західних організацій та компаній. Нашим спеціалістам ми пропонуємо практику та івенти за кордоном. Вони переймають досвід, заводять корисні знайомства і таким чином рекламують компанію. Ми відходимо від формату «висидіти свої години на роботі». Це вже давно не працює. Сьогодні працює власна мотивація та результати. Адже лідерами не народжуються – лідерами стають!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати