18 січня 2021, 19:53

ТОП-5 правових подій 2020 року

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Ірина Кобець
Ірина Кобець «LCF Law Group» адвокат, радник, керівник судової практики

Just another day in 2020 стало гаслом цього року для України. Настав час підбиття підсумків. Пропоную огляд ТОП-5 правових подій, які зробили 2020 р. дійсно унікальним.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1. Резонансні рішення Конституційного Суду України

Конституційний Суд України цього року прикув до себе увагу значної частини пересічних громадян. Найбільш обговорюваними були такі його рішення:

  • Про визнання неконституційною ст. 375 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність судді за завідомо неправосудне рішення.
  • Про визнання неконституційними низки антикорупційних норм, зокрема ст. 366-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за неправдиве декларування.
  • Про визнання частково неконституційною судової реформи 2019 р. щодо зменшення кількості суддів Верховного Суду з 200 до 100; створення Комісії з питань доброчесності та етики для оцінки членів ВРП та ВККС; розпуску та зміни порядку призначення ВККС.
  • Про визнання частково неконституційною судової реформи 2017 р. щодо диференціації суддів Верховного Суду України та Верховного Суду.

Закінчення 2020 р. ознаменувалось конституційною кризою в державі та не менш резонансними законодавчими ініціативами щодо розпуску Конституційного Суду.

2. Нові концепції кардинального реформування судової системи України

Влітку 2020 р. голова виконавчого комітету Нацради реформ Міхеїл Саакашвілі презентував нову концепцію «революційної» судової реформи в Україні. Концепція передбачає ліквідацію Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України та створення єдиного органу судового контролю. Крім того, ліквідуються господарські та адміністративні суди, створюються єдині окружні суди. Верховний Суд діє виключно для формування судової практики. На референдум виноситься питання ліквідації Конституційного Суду та створення конституційної палати Верховного Суду. Судовий процес діджиталізується шляхом створення «суду у смартфоні».

Презентація викликала шквал критики та обговорень серед правничої спільноти. Розвитку до кінця року запропонована концепція так і не отримала. Єдине, що продовжилось активне обговорення необхідності виокремити з господарської юрисдикції міжнародний комерційний суд.

3. COVIDне законодавство

Пандемія коронавірусу в 2020 р. вплинула на всі сфери життя, тому законодавче поле також зазнало певних змін. Найбільш значущими були такі COVIDні зміни у законодавстві:

  • віднесення карантину до форс-мажорних обставин;
  • зупинення перебігу строків звернення до суду;
  • звільнення від штрафних санкцій за прострочку повернення кредитів;
  • звільнення від сплати деяких податків;
  • введення мораторію на проведення планових перевірок;
  • удосконалення трудового законодавства щодо дистанційної роботи.

До кінця 2020 р. стало зрозуміло, що всі «тимчасові» заходи до завершення карантину, скоріш за все, надовго, тому поступово обмеження почали скасовувати. Скасовано мораторій на перевірки та зупинення частини процесуальних строків тощо.

4. Відкриття ринку сільськогосподарської землі в Україні

31 березня 2020 р. був прийнятий Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення, що фактично означає скасування мораторію. До 1 січня 2024 р. купувати землю зможуть тільки фізичні особи-громадяни України (не більше 100 га), а після вказаної дати— українські юридичні особи також. Юридичні особи, бенефіціарними власниками яких є іноземці, зможуть набувати право власності на землю лише після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі. Сільськогосподарська земля державної та комунальної власності продаватися не буде взагалі.

Зазначені умови є компромісними на даному етапі та з великою ймовірністю будуть змінюватися з розвитком ринку землі в Україні.

5. Завершення процедури медіації між Урядом України та виробниками "зеленої" електроенергії

Криза, викликана неможливістю держави забезпечувати викуп всієї виробленої «зеленої» електроенергії за встановленими «зеленими» тарифами, у 2020 р. досягла свого апогею. Для виходу з цієї кризи у червні 2020 р. між урядом та асоціаціями виробників «зеленої» електроенергії був підписаний меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики для України. Він передбачає, що виробники «зеленої» електроенергії приймають умови добровільної реструктуризації «зелених» тарифів, тобто фактичне їх зменшення (15% для сонячної електроенергії та 7,5%— для електроенергії з енергії вітру). Держава, у свою чергу, зобов’язується забезпечувати через ДП «Гарантований покупець» своєчасну поточну оплату, а також погашення заборгованості виробникам, які прийняли умови реструктуризації.

Факт підписання між державою та представниками бізнесу меморандуму як способу виходу з кризової ситуації є знаковою подією.

Підсумовуючи, слід зазначити, що незважаючи на неоднозначність та дискусійність багатьох правових подій, 2020 р. залишить відбиток в історії України. А від наступного року ми очікуємо виважених заяв та рішень, консолідації дій усіх гілок влади, взаємодії у ключових питаннях функціонування держави.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати