18 січня 2021, 18:07

Тенденції розвитку податкової практики

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 найкращих юристів України - 2020

Ольга Дмитрієва
Ольга Дмитрієва «Дмитрієва і Партнери, ЮФ» керуюча партнерка, адвокатка, Голова наглядової ради ААУ

Податкові перевірки


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Думаю, у 2021 р. почнеться процес активних перевірок податкових органів. Об’єктивно бюджет недоотримує пристойні суми, і податківці будуть ставити завдання збору коштів на перше місце.

Податок на додану вартість

Поки принципових змін у цьому напрямку буде небагато. Електронне адміністрування ПДВ зробило процес обліку податку максимально прозорим і спростило для бізнесу оперування. Але як завжди, диявол криється в дрібницях, і податкові органи зайшли у цей процес з іншого боку — через блокування податкових накладних. Поки всі спроби бізнесу зупинити це свавілля залишилися безрезультатними, блокування тривають. З урахуванням того, що Окружний адміністративний суд Києва, де розглядається левова частка всіх таких справ, працює критично, ця категорія спорів буде максимально токсичною для бізнесу.

Робота іноземних компаній в Україні

Закон №466-IX вніс масу істотних змін у цій частині. Ця тенденція почалася разом з запровадженням цілого ряду міжнародних документів, пов’язаних з планом BEPS. Україна також підтвердила реалізацію цих норм через внесення відповідних змін до національного законодавства. Внесено зміни до критеріїв наявності представництва іноземної компанії на території України. Це спричинить або догляд якихось компаній, які не захочуть оформляти свою присутність реєстрацією представництва, або легалізацію їхньої діяльності в нашій країні.

Спори щодо виплати доходу нерезидентам

Робота всіх нерезидентів істотно змінюється. Кожна компанія, яка отримує будь-які доходи з України, повинна буде показати наявність сабстенса — ознак фактичної діяльності. Оренда офісу, наявність найнятих працівників, виплата заробітної плати та оплата податків у країні реєстрації — must have. Безумовно, робота нерезидентів буде під пильною увагою податківців.

Доходи від КІК

Наступний рік ще не буде звітним (сподіваємося, що в частині перенесення строків подачі звітів законопроект №4065 залишиться незмінним), але буде активним підготовчим для багатьох фізичних осіб. Хтось отримає дивіденди, хтось буде займатися безподатковою ліквідацією, хтось залишить свої компанії працювати, але займеться підготовкою до подачі в податкові органи аудиторської звітності та оплати податків. Безумовно, всі ці трансформації спричинять структурні зміни бізнесу, які, у свою чергу, ведуть до змін в оподаткуванні.

Трансфертне ціноутворення

Важкий і складний пласт оподаткування, в який входять усі найбільші платники податків. Він теж потрапив під «каток» BEPS. Крім того, податкові органи за 6 – 7 років уже адаптувалися до роботи з цим сегментом питань і почали напрацьовувати практику. Думаю, наступний рік буде ознаменований великими донарахуваннями і гучними суперечками в цій частині.

Доходи фізичних осіб

Світова тенденція — вивести на перший план в якості платника податків не компанію, яка досить часто є просто фінансовим інструментом бізнесу, а саме фізичну особу-бенефіціара доходів. Сподіваюся, ми не повернемося прямо до мрії пана Азарова в першому приході (непрямі методи визначення доходів), але однозначно податкові декларації фізичних осіб стають все більш цікавими для податкових органів.

Єдинники

Не секрет, що вже багато років МВФ висуває скасування спрощеної форми оподаткування як одну з умов кредитування України. І тільки страх загальнонаціонального страйку зупиняє владу (як мінімум, останні три президентські каденції) від її скасування. Але це не означає, що їх не будуть перевіряти. Особливо в тій частині, коли середній, а іноді й великий бізнес маскується під єдинників. Це заважає, в першу чергу, самим реальним єдинникам — дрібному бізнесу, постійно ставлячи його під загрозу. Думаю, цей сегмент буде аналізуватися на предмет фіктивності та операцій з пов’язаними особами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати