08 травня 2020, 11:05

Судові засідання у режимі онлайн під час пандемії: досвід Канади

Мері Моро
Мері Моро голова суду Королівської лави провінції Альберта, експертка українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи
Марк Річард
Марк Річард голова суду провінції Нью-Брансвік, експерт українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи

В Україні лише зароджується практика проведення судових засідань за допомогою засобів відеоконференцзв'язку, тому ми попросили канадських колег розповісти, що потрібно для успішного проведення судових засідань онлайн, яке програмне забезпечення вони використовують та як вирішують питання захисту персональних даних.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Провінція Альберта: Cуд Королівської лави провінції Альберта

Суддя Мері Моро, голова суду Cуду Королівської лави провінції Альберта, експертка українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи

Необхідні умови для успішного проведення судового засідання у режимі онлайн

У провінції Альберта суди усіх трьох ланок використовують технологію відеозв’язку Webex, яка добре синхронізується з системою Cisco, запровадженою у наших судах. Оператор серверу надає доступ до віртуальної зали судового засідання, але ця особа може передати цю функцію секретареві судового засідання або головуючому судді і після цього вийти з програми. Важливо навчити суддів і секретарів користуватись цією технологією відеозв’язку, оскільки зараз не вистачає технічних спеціалістів для того, щоб забезпечити існуючі потреби.

За допомогою електронної пошти оператор серверу надсилає всім учасникам електронне посилання, за яким вони отримують доступ до віртуального судового засідання. Учасники йдуть за цим посиланням, і оператор надає їм доступ до засідання з віртуальної «приймальні», маючи можливість заблокувати доступ для неавторизованих осіб. Під час судового засідання система Webex передбачає певні можливості для здійснення аудіофіксації, але ми з’єднуємо її з нашою комп’ютерною системою аудіофіксації судових засідань для того, щоб забезпечити належний технічний рівень фіксації. Оператор має можливість контролювати хід судового засідання, відключаючи мікрофони учасників, коли це потрібно. Така функція є особливо важливою, коли сторони провадження беруть участь у судовому засіданні на платформі Webex.

Ми виявили, що потрібно мати спеціально призначеного працівника, який модеруватиме наші дистанційні засідання. Такі працівники повинні пройти відповідну підготовку і вміти усувати проблеми, що виникають у процесі передачі аудіо або відеосигналу, відключати звук учасникам, коли це потрібно, допомагати судді під час дистанційного засідання і підключати учасників до засідання.

Ми запропонували нашим суддям пройти індивідуальне навчання з використання системи Cisco Webex для проведення віртуальних судових засідань.

Ми виявили, що під час засідання судді краще перебувати у навушниках для того, щоб зменшити рівень сторонніх шумів, які можуть заважати проведенню засідання. Це також забезпечує більшу чіткість аудіозапису, який ведеться під час засідання.

Є кілька ключових моментів, про які заздалегідь необхідно повідомити учасників дистанційного засідання, зокрема:

 • Необхідно приєднатись до відеоконференції, присвяченій проведенню судового засідання, за 15 хвилин до початку засідання. Таким чином можна забезпечити встановлення зв’язку з кожним учасником і перевірку якості аудіо/відеосигналу до початку засідання.
 • Учасникам слід вимикати свої мікрофони тоді, коли вони не виступають.
 • Учасникам слід називати себе кожного разу, коли вони беруть слово.

Нещодавно у Калгарі на платформі Webex успішно пройшов розгляд господарської справи за участю кількох позивачів і відповідачів. Відповідно до принципу відкритості суду, ми також надали можливість присутності у судовому засіданні в режимі онлайн представникам акредитованих засобів масової інформації, які підписують зобов’язання не здійснювати ретрансляцію під час судового засідання, оскільки у нашій провінції не дозволяється використовувати знімальні камери у залі суду.

Правила етикету, встановлені для судових засідань у режимі відеозв’язку:

 • На початку засідання адвокати сторін підтверджують свої особи і особи сторін, що беруть участь у засіданні, а також те, що сторони підписали зобов’язання не здійснювати запис або ретрансляцію судового засідання.
 • Адвокати мають дотримуватись ділового стилю вбрання. Наш суд тимчасово призупинив дію вимоги щодо обов’язкового носіння адвокатської мантії.
 • Адвокатів просять вимикати звук у їхніх мікрофонах, коли вони не виступають, щоб зменшити рівень стороннього шуму.

Під час проведення онлайн-засідань у нас виникали певні технічні проблеми типу затримки відеопотоку через низьку швидкість, підвисання зображення і стороннього шуму. У деяких випадках нам доводилось відключати трансляцію зображення і продовжувати засідання в режимі аудіозв’язку.

Програмне забезпечення

Зараз для проведення дистанційних судових засідань ми використовуємо програмне забезпечення Cisco WebEx. Поки що використання цієї системи у тестовому режимі проходить цілком успішно. Ми й надалі стежитимемо за процесом і удосконалюватимемо наш підхід у разі необхідності. Це програмне забезпечення було обране тому, що воно легко інтегрується з нашою існуючою системою відеоконференцзв’язку, даючи можливість легко підключати наші зали судових засідань до режиму онлайн. Зараз у Суді Королівської лави вже створено 10 віртуальних залів судових засідань і 20 віртуальних переговорних кімнат для проведення невідкладних судових засідань і переговорів з врегулювання спорів.

Питання захисту персональних даних

Одне з головних питань, яке турбувало нас у зв’язку з проведенням дистанційних судових засідань, стосувалось того, що учасники мали можливість вести запис та/або трансляцію під час засідань. Щоб усунути цю проблему, учасники засідань, які не мають статусу адвоката, повинні підписати такий документ як «Зобов’язання і згода особи, що не має статусу адвоката», перш ніж вони братимуть участь у аудіо або відеоконференції. Представники ЗМІ також мусять підписати таке зобов’язання, якщо вони бажають взяти участь у судовому засіданні у дистанційному режимі. Зразок цього зобов’язання розміщений за посиланням (український переклад додається).

Як вже зазначалось, у нас сторони у справах і представники акредитованих ЗМІ повинні підписати зобов’язання не здійснювати ретрансляцію судового засідання. Це зобов’язання містить положення, згідно з яким порушення його умов може призвести до притягнення до юридичної відповідальності за прояв неповаги до суду.

Нещодавно ми успішно провели засідання з проголошення вироку особі, обвинуваченій у вбивстві, коли суддя, перебуваючи поза межами провінції, підключався до засідання дистанційно, обвинувачена особа брала участь у засіданні у режимі відеозв’язку, встановленого з ізолятором тимчасового тримання за допомогою внутрішньої телевізійної системи суду, його адвокат підключився дистанційно зі свого офісу, а потерпілі особи у режимі відеоконференції слухали представника обвинувачення, коли він зачитував їхні заяви про завдану їм шкоду, також використовуючи функцію віддаленого підключення. Єдиною особою, що перебувала у залі суду, був секретар судового засідання, який забезпечував аудіофіксацію засідання. Все пройшло добре.

Ми ще не проводили розгляд кримінальних справ за допомогою платформи Webex, але плануємо це робити.

З 4 травня ми починаємо проводити засідання з досудового врегулювання спорів за участю судді в режимі відео конференції. Такі засідання у провінції Альберта не потрібно фіксувати за допомогою технічних засобів, а отже вони будуть проводитись без присутності секретаря у залі суду. Зараз ми у телефонному режимі проводимо підготовчі судові засідання з усіх кримінальних справ, які мали розглядатись у період з 16 березня по 31 травня, але були відкладені на період після 31 травня відповідно до положення, підписаного мною 15 березня.

Провінція Нью-Брансвік: Апеляційний суд провінції Нью-Брансвік

Суддя Марк Річард, голова суду провінції Нью-Брансвік, експерт українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи

Здійснення судочинства в умовах кризи: думки на тлі пандемії COVID-19

Одним із завдань будь-якого уряду під час масштабної кризи є збереження довіри громадян до державних інституцій, тому що довіра громадян і верховенство права невід’ємно пов’язані, а втрата довіри суттєво послаблює позиції верховенства права. Руйнування верховенства права призводить до соціальної дестабілізації.

Коли провінція Нью-Брансвік постала перед очевидною необхідністю вжиття надзвичайних заходів, уряд як орган виконавчої влади швидко усвідомив важливість тісної співпраці між усіма трьома гілками влади провінції. З самого початку суди провінції отримували таку ж саму інформацію, що і інші органи влади, а також мали достатньо повноважень для визначення режиму надання судових послуг під час цієї кризи. Судові установи з великою повагою поставились до заходів, запроваджених іншими гілками влади у зв’язку з надзвичайною ситуацією.

Канадські суди були не готові до кризи такого роду, і це ще м’яко сказано. У світі загального права розгляд справ зазвичай відбувається за особистої присутності всіх учасників. Хоча технологія відеоконференцзв’язку вже використовувалась у деяких судах, ця практика не була загальнопоширеною. Зали судових засідань у канадських судах проектувались без урахування принципу соціального дистанціювання. Не зважаючи на їхній невеликий розмір, у них час від часу перебуває велика кількість людей. Відповідно до принципу відкритості судів, зали судових засідань були відкритими для громадян і представників преси. Зазвичай у судах не практикувалась трансляція судових засідань. Правила роботи суду і кримінально-процесуальний кодекс в принципі не передбачали можливості розгляду справ у віддаленому режимі, хоча вони і дозволяли використовувати засоби відеоконференцзв’язку для проведення певних процесуальних дій і заслуховування деяких свідків. У деяких провінціях інформаційні технології вже активно використовувались у судах для реєстрації документів і управління проходженням справ, у той час як у інших провінціях цей процес проходив набагато повільніше. Об’єктивно кажучи, технологічна еволюція системи судочинства відбувалась досить повільними темпами. Але ж тут спалахнула пандемія коронавірусу.

Буквально впродовж одного-двох днів стало зрозуміло, що зміни неминучі. Коли у відповідь на поширення пандемії уряди країн почали вживати заходів, проголошуючи введення режиму надзвичайної ситуації і видаючи обов’язкові до виконання накази, суди усвідомили, що необхідно діяти. Впродовж цих двох днів і наступних за ними вихідних голови судів по всій країні працювали над введенням в дію планів забезпечення безперервної діяльності судів для того, щоб продовжити надання основних і невідкладних судових послуг і не допустити послаблення верховенства права в умовах повного дотримання правил соціального дистанціювання і інших заходів, запроваджених у зв’язку з пандемією. У всіх провінціях були запроваджені першочергові заходи, які регулярно – і навіть досить часто – доповнювались новими ідеями у процесі розгортання кризи. Суди усіх провінцій Канади швидко обмінювались своїми ідеями щодо адаптації тих чи інших заходів та видання нових інструкцій. Вони відрізнялись за рівнем складності, але мали одну мету: забезпечити безперервне надання основних послуг і підтримати впевненість громадян у належному функціонуванні системи правосуддя.

Заходи, запроваджені у Апеляційному суді провінції Нью-Брансвік у зв’язку з пандемією COVID-19, включали видання розпоряджень щодо порядку реєстрації і вручення документів, приведення свідків до присяги, розгляду клопотань, розгляду апеляцій і комунікацій зі ЗМІ. Всі розпорядження були розміщені на сайті суду і поширені серед усіх адвокатів провінції Нью-Брансвік. Копія цих розпоряджень додається до цього документу.

Але більш суттєвими є зміни, що стосуються віртуальних судових засідань.

Так само, як і у інших країнах загального права, суди у Канаді традиційно проводили розгляд справ за особистої присутності всіх учасників, хоча засоби відеоконференцзв’язку почали потроху використовуватись у останні роки. Що стосується розгляду цивільних справ у судах провінції Нью-Брансвік, то згідно з доповненням до Правил роботи суду, внесеним у 2008 році, голова суду отримав повноваження видавати розпорядження щодо проведення розгляду будь-яких справ у Апеляційному суді у режимі відеоконференції. Час від часу розгляд клопотань проводився у телефонному режимі за наявності згоди всіх сторін. Наступне доповнення, датоване 2018 роком, дозволило судді видавати розпорядження про проведення будь-якої судової процедури або засідання повністю чи частково у форматі відео- або телефонної конференції, включаючи заслуховування свідків. Це правило стосувалось як Апеляційного суду, так і Суду Королівської лави. Воно передбачає здійснення аудіофіксації таких судових засідань у такий самий спосіб, як це робиться під час очних судових засідань. Що стосується кримінальних справ, то доповнення, внесене у 2019 році до Кримінального кодексу, розширило перелік можливостей використання засобів відеозв’язку для забезпечення участі сторін у судовому засіданні. Кримінальне процесуальне законодавство передбачає можливість участі обвинувачених осіб у судових засіданнях в режимі аудіо- або відеоконференції на певних стадіях провадження, таких як примусове забезпечення участі у судовому засіданні і звільнення з-під варти у зв’язку з внесенням застави. Закон також дозволяє суддям вести судове засідання у віддаленому режимі. Відповідно до закону, обвинувачений теж має право брати участь у судовому процесі за допомогою внутрішньої телевізійної системи суду або відеоконференцзв’язку на будь-якій стадії судового розгляду, за винятком заслуховування показів свідків. Прокурор і представники захисту також мають можливість брати участь у судовому засіданні у віддаленому режимі. Крім того, за наказом суду свідок може скористатись можливістю надати свідчення у форматі аудіо- або відеоконференції за умови дотримання певних критеріїв. Підсумовуючи сказане, засоби відео- або аудіоконференцзв’язку можуть використовуватись на багатьох стадіях кримінального провадження, але коли йдеться про сам судовий процес, то Кримінальний кодекс вимагає, щоб під час заслуховування показів свідка обвинувачена особа була присутня у залі суду. Варто зазначити, що деякі зміни і доповнення до положень Кримінального кодексу набули чинності лише у грудні 2019 року.

Через пандемію COVID-19 судам довелось пришвидшити запровадження цих нещодавніх нововведень. У провінції Нью-Брансвік режим відео- або аудіоконференції використовується завжди, коли закон дозволяє це робити. Більшість судових засідань, під час яких передбачалось заслуховувати покази свідків, були перенесені, за винятком невідкладних справ і випадків, коли обвинувачена особа перебуває під вартою. У таких ситуаціях засідання проводяться з дотриманням правил соціального дистанціювання. Розгляд клопотань і заяв з питань, вирішення яких потребує надання свідчень під присягою, може проводитись в режимі відео- або аудіоконференції – так само, як і підготовчі судові засідання та засідання з досудового врегулювання спорів. Жоден кримінальний процес не проводився повністю у режимі аудіоконференції – можна припустити, що це обумовлене вимогами статті 650 Кримінального кодексу, згідно з якою обвинувачена особа повинна бути присутня у судовому засіданні під час заслуховування показів свідків, а також на всіх інших етапах розгляду справи, за винятком тих випадків, коли обидві сторони – і обвинувачення, і захист – дають згоду на участь обвинуваченої особи у віддаленому режимі. Розгляд апеляційних скарг проводився у режимі відео- або аудіоконференції з самого початку запровадження надзвичайних заходів. Що стосується цивільних справ, то Суд Королівської лави найближчим часом імовірно почне проводити засідання у віддаленому режимі, що вже почали робити суди деяких інших провінцій.

Для розгляду справ у режимі відео- або аудіоконференції суди провінції Нью-Брансвік пробували використовувати дві платформи – платформу Webex компанії Cisco і платформу Teams компанії Microsoft. Під час роботи на платформі Webex виникали певні проблеми, причиною яких імовірніше за все була обмежена пропускна спроможність каналу зв’язку. Коли такі проблеми виникали, суд використовував засоби телефонного конференцзв’язку для продовження засідання. Спроби використання платформи Teams виявились більш успішними, і ця платформа стане доступною для Апеляційного суду вже наступного тижня. Процес організації і проведення дистанційного судового засідання у форматі відеоконференції виглядає наступним чином (він є дуже схожим на відповідний процес у Суді Королівської лави):

 • Канцелярія суду повідомляє сторони і їхніх адвокатів про те, що розгляд справи проводитиметься у форматі відеоконференції, і що вони згодом отримають відповідні інструкції;
 • Працівник апарату суду, який пройшов спеціальну підготовку як користувач програмного забезпечення, виступає в якості адміністратора, надсилаючи всім учасникам електронне поштове повідомлення із запрошенням взяти участь у засіданні;
 • Відповідно до принципу відкритості суду, представники акредитованих ЗМІ можуть взяти участь у такому засіданні, звернувшись з відповідним запитом до канцелярії суду;
 • Всіх учасників інформують про те, що фіксування судового процесу технічними засобами забороняється здійснювати всім, крім самого суду. Порушення цієї заборони може вважатись проявом неповаги до суду, за винятком тих випадків, коли представники ЗМІ здійснюють аудіозапис з метою перевірки і уточнення своїх записів. Забороняється будь-яка трансляція таких записів без попереднього дозволу Голови суду;
 • Учасники, виступи яких у судовому засіданні не передбачені, отримують вказівку відімкнути звук після підтвердження своєї присутності на початку засідання. Всіх інших учасників просять вимикати свої мікрофони, коли вони не виступають;
 • Коли всі учасники приєднаються до засідання, головуючий суддя просить кожного учасника підтвердити свою особу і нагадує про наведені вище правила. На цій стадії адміністратор може завершити свою участь у судовому засіданні;
 • Учасниками засідання є суддя (судді), керівник канцелярії або заступник керівника канцелярії, адвокати або сторони, які самостійно захищають свої інтереси у суді, а також будь-які інші особи, яких цікавить судове засідання і які попросили дозволу приєднатись до нього (включаючи секретарів суду і будь-яких акредитованих журналістів);
 • Засідання проходить так само, як це відбувається у залі суду. Суд фіксує перебіг засідання, використовуючи функцію запису, передбачену програмним забезпеченням;
 • Після закінчення засідання всі учасники залишають його шляхом виходу з відповідної програми. Якщо судове засідання було присвячене розгляду апеляційної скарги і колегія суддів хоче обговорити певні питання, члени колегії роблять це у режимі телефонної конференції одразу після засідання.

Засідання у форматі телефонної конференції проходять аналогічним чином.

Для забезпечення захисту персональних даних застосовуються ті ж самі правила, які встановлені для звичайних засідань. Справи, щодо яких були встановлені заборони на публікацію інформації, і справи, що стосуються дітей, так само ідентифікуються виключно за ініціалами, а перед оприлюдненням рішення суду у тексті рішення затираються всі відомості, за допомогою яких можна ідентифікувати особу. Всі учасники віртуальних судових засідань зобов’язуються не використовувати записуючі пристрої під час засідання, за винятком акредитованих журналістів, які зобов’язуються не транслювати записи, зроблені ними під час засідання з метою перевірки точності їхніх письмових записів. Недотримання цих правил веде до притягнення до відповідальності за прояв неповаги до суду. До сих пір ми не мали жодних проблем у цьому плані.

У розпалі пандемічної кризи і в умовах надійної співпраці між усіма гілками влади стало зрозуміло, що судам вдалось швидко адаптуватись і налагодити ефективну роботу за допомогою наявних технічних можливостей. Один з уроків пандемії полягає у тому, що традиційне судове засідання/слухання не завжди має проводитись за особистої присутності учасників. Ефективне використання технічних можливостей не лише дозволяє дотримуватись правила соціального дистанціювання під час пандемічної кризи, а й дає учасникам можливість брати участь у процесі розгляду справ по суті, який проводиться своєчасно і без надмірних витрат. Але такий спосіб проведення судового процесу не є ідеальним з точки зору принципу відкритості судів і може не справляти такого солідного враження, як традиційне судове засідання. Технологія зв’язку, що використовується у суді, не завжди працює безвідмовно, і навіть тоді, коли вона працює як слід, під час судового засідання можуть виникати сторонні шуми – наприклад, гавкіт собак, звук дзвінка у двері або плач дитини – які роблять атмосферу віртуального засідання набагато менш урочистою у порівнянні з традиційним засіданням.

Ключовим завданням всіх реформ у судовій системі, які можуть бути ініційовані після аналізу уроків цієї пандемічної кризи, є необхідність зберегти і навіть зміцнити позиції верховенства права як у короткостроковій, так і у довгостроковій перспективі. Ніколи не можна відмовлятись від принципу відкритості судового процесу, і так само ніколи не можна ризикувати втратити довіру громадян до суду і судового процесу. Всі гілки влади повинні забезпечити збереження честі і гідності судової системи. Але це не стає на заваді запровадженню інноваційних технологій. Принцип відкритості суду і повага громадян до судового процесу можуть бути збережені шляхом поєднання традиційних методів і технічних нововведень. Не всі справи, що розглядаються Апеляційним судом, притягують до себе однакову увагу з боку громадян чи преси. Не всі справи порушують питання однакового рівня складності. Деякі справи дійсно необхідно розглядати за особистої присутності учасників, тоді як інші можуть бути розглянуті у дистанційному режимі, одні – у режимі відеоконференції, а інші – у режимі телефонної конференції. Необхідно розробити методичні рекомендації, які допоможуть відносити справи до тієї чи іншої категорії. Водночас, з огляду на принцип незалежності суду, право остаточного рішення у таких питаннях має залишатись за судами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати