Уперше публічні торги з продажу активу, до якого було застосовано санкції з подальшим стягненням у дохід держави відповідно до Закону України «Про санкції», відбудуться 10 серпня 2023 року. Йдеться про компанію «ІНВЕСТАГРО», яка вже майже пів року перебуває в управлінні Фонду державного майна. Отримані від продажу кошти мають бути спрямовані на відшкодування збитків, завданих військовою агресією рф.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Охочі можуть ознайомитися з умовами торгів за посиланням.
Ефективність усієї процедури більшою мірою залежить від якісного виконання відповідного рішення Вищого антикорупційного суду. Тому законодавець намагається покращити нормативне регулювання у цій сфері, оскільки наразі діють нормативні правила, визначені ще на початку запровадження інституту стягнення активів у дохід держави, які дійсно виглядають архаїчно.
Відповідно до чинного законодавства позови щодо застосування санкцій подає Міністерство юстиції України, рішення приймає ВАКС і далі воно направляється до Кабінету Міністрів України, який визначає суб’єкта, порядок та спосіб управління таким майном.
З вересня процедура визначення суб’єкта управління таким майном зміниться і єдиним органом буде лише Фонд державного майна України, якому і буде напряму надсилатись відповідне рішення ВАКС протягом п’яти робочих днів з дня набрання законної сили.
По цьому рішенню також має відкриватися виконавче провадження, у якому як стягувач фігурує Міністерство юстиції, а як боржник — компанія, корпоративні права на яку стягнуто у дохід держави. Привертає увагу той факт, що з-поміж сторін виконавчого провадження виключено особу, щодо якої застосовано санкційні обмеження. А отже такі особи не мають прав на оскарження дій виконавця, визначених КАС України на стадії виконання рішення.
Після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації діяльності Фонду державного майна України, вдосконалення управління державним майном та підвищення ефективності санкційної політики» вже ФДМ буде визначати порядок виконання відповідного рішення. Водночас напрямки роботи представників Фонду зрозумілі: проведення належного аудиту майна, виробничих потужностей, проведення дій зі збереження колективу. І бажано все це зробити, уникнувши корупційних ризиків, які на цій стадії значні, оскільки контролю над ФДМ фактично немає.
Окремий функціонал ФДМ України у таких справах також зазнав обґрунтованих змін нормативного регулювання. Йдеться про законодавчо визначену можливість обійти заборону на вчинення реєстраційних дій та арешти, яка наразі є чималою перешкодою для здійснення управління майном. Зокрема, у ст. 5 Закону України «Про санкції» внесено наступні зміни: накладення на активи арешту, встановлення щодо них мораторію чи будь-яких інших обтяжень (заборони розпоряджатися або користуватися ними), а також перебування таких активів у заставі не перешкоджає стягненню цих активів у дохід держави як санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, а також здійсненню реєстраційних дій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Вже зрозуміло, що реалізація першого лоту у сфері підсанкційного стягнення, який виставлено на торги, йде цілком успішною програмою малої приватизації, коли стартова ціна корпоративних прав дорівнює вартості активів компанії. Очевидно, що дана вартість буде зависокою для покупців, тому заплановані декілька форматів аукціонів: «англійський», зі зниженням стартової ціни, і два «голландських», за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій зі зниженням стартової ціни.
Сподіватимемося, що актив знайде ефективного власника, а держава отримає кошти для фонду ліквідації наслідків збройної агресії, які потрібні для відбудови країни.