30 січня 2023, 11:31

Step by step до Спецтрибуналу

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чим важливі для створення Спеціального (ad hoc) трибуналу щодо злочину агресії проти України зустріч у Празі, а також резолюція, ухвалена у Страсбурзі?

Наприкінці минулого тижня у Празі за ініціативи України зібралась на засідання Координаційна група (Core Group) з питань створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Подія заслуговує на увагу не тільки через представленість – загалом до Core Group увійшли представники 20 держав, а ще тим, що вона збіглася за часом із резолюцією 2482 (2023) Парламентської Асамблеї Ради Європи, ухваленою в Страсбурзі на зимовій сесії ПАРЄ.

Фактично, засідання у Празі стало першим практичним розглядом конкретного моделювання, структури, функцій Трибуналу та деяких організаційних питань. Також Координаційна група з-поміж іншого обговорила створення Interim Prosecutor’s Office – тимчасової групи спецпрокурорів, які фактично розпочнуть систематизувати доказову базу та готовити обвинувачення.

Першим про зустріч Core Group у Празі з представниками держав, які поділяють ідею необхідності забезпечення відповідальності за вчинення злочину агресії проти України, повідомив з Одеси міністр закордонних справ України. Там Дмитро Кулеба приймав міністерку закордонних справ Франції Катрін Колонну. Питання створення Спецтрибуналу він назвав одним із ключових під час двосторонніх перемовин – нарівні з постачанням Україні озброєння та новими санкціями проти росії. 

На брифінгу в Одесі журналісти запитали Дмитра Кулебу, чи є вже розуміння стосовно моделі майбутнього Трибуналу, і на що він із відомих дотепер трибуналів може бути схожим. 

Наводимо повну відповідь очільника зовнішньополітичного відомства України:

– Російська агресія проти України створила велику кількість безпрецедентних проблем. Вони потребують безпрецедентних відповідей. Якби, наприклад, у питанні постачання зброї Україні світ керувався якимись попередніми моделями, схожими на щось, то у нас з вами не було би ні танків, ані гармат або систем ППО.

Ми не шукаємо жодних рішень, схожих на щось, що було колись. Ми шукаємо варіанти вирішення конкретних проблем, з якими зараз стикаються Україна та світ. 

Тому нині в роботі дві основні моделі Спецтрибуналу. І експерти зараз зустрічається саме для того, щоб зрозуміти, яка із них буде найбільш ефективною. Але вони не намагаються повторити історичний досвід. Вони намагаються створити модель для виконання головної задачі — притягнення росії до відповідальності за злочин агресії.

А втім, за злочин агресії до цього часу судили лише на міжнародних військових трибуналах у Нюрнберзі та Токіо. МКС на даний момент не має юрисдикції щодо злочину агресії, вчиненого проти України. Система міжнародного правосуддя відрізняється прогалиною – не існує міжнародного кримінального трибуналу, компетентного переслідувати та притягувати до відповідальності за злочин агресії, вчинений проти України. А саме агресія стала першопричиною решти скоєних злочинів. 

Тому днями Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) підтримала резолюцію із закликом до держав-членів і держав-спостерігачів Ради Європи про створення Трибуналу. Державні посадовці як рф, так і білорусі не повинні користуватися імунітетом проти злочину агресії, мовиться в документі. Спеціальний трибунал, як передбачається, матиме обмежений фокус на злочині агресії на додаток до розслідування, яке проводить Міжнародний кримінальний суд (МКС). Також варто нагадати, що із заснованої після Другої світової війни Ради Європи, росію було виключено після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року. 

«Переконаний, що Рада Європи повинна відігравати активну провідну роль у процесі створення Спеціального трибуналу. І це, зокрема, може бути підкреслено під час саміту глав держав та урядів Ради Європи в травні в Рейк‘явіку», – зазначив Посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич. 

Також Парламентська Асамблея Ради Європи вказала на білорусь. «Ця держава бере участь в агресії рф проти України, оскільки дозволила їм використовувати свою територію для вчинення злочинів проти України. Її роль і співучасть повинні бути засуджені міжнародним співтовариством, а білоруський лідер повинен бути притягнутий до відповідальності», йдеться в резолюції ПАРЄ. 

Не можна сказати, що це перша резолюція із закликом створити Спеціальний трибунал. Ба більше, вона – шоста. Однак у ній чітко прописано ключове: 

Асамблея вважає нездатність Організації Об’єднаних Націй та її Ради Безпеки протистояти російській агресії через зловживання правом вето як реальну загрозу міжнародному правопорядку та демократичній безпеці держав-членів Ради Європи. 

Його (майбутнього Трибуналу – ред.) місцеперебування має бути встановлено в Гаазі з метою забезпечення взаємодоповнюваності та співпраці з МКС та іншими міжнародними судами та установами.

 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати