24 листопада 2021, 17:10

Шукайте брокера. Інвестування грошових коштів за кордон

Опубліковано в №22 (752)

Владислав Прокопенко
Владислав Прокопенко Senior Legal Counsel Moneyveo

За даними НБУ, за перші 8 місяців 2021 р. громадяни України інвестували та переказали за кордон $427 млн. Це майже вдвічі більше показників 2020 р., і наявна тенденція до продовження їх зростання. Окрім інтересу населення, ріст кількості іноземних інвестицій пов’язаний також з лібералізацією валютного законодавства. Про правове регулювання інвестицій за кордон і поговоримо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Купівля іноземних цінних паперів

Сьогодні фізична особа-резидент України може придбати іноземні цінні папери через брокера на вітчизняному фондовому ринку, за допомогою іноземного брокера або опосередковано за допомогою компанії з управління активами. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) вже допустила до обігу в Україні цінні папери таких компаній, як Apple, Pfizer Inc., Facebook Inc., Tesla Inc., Netflix Inc. тощо.

І в Україні, і в більшості країн світу згідно з законодавством фізична особа не може безпосередньо відправляти заявки на біржу. Це можна робити тільки через спеціального посередника — ліцензованого брокера, який виступає посередником та надає фізичним особам можливість брати участь у біржових торгах.

Відповідно, доведеться оформити договірні відносини з брокером — українським або іноземним. Правовідносини щодо обігу цінних паперів на фондовому ринку в наший країні регламентуються, зокрема, Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

На внутрішньому фондовому ринку України ціна акцій іноземних компаній на 4–10% вища, ніж за кордоном. Різниця полягає у додаткових операційних витратах при купівлі акцій на закордонних біржах, розміщенні їх на українській біржі, погодженні НКЦБФР і конвертації національної валюти. Через цю різницю у вартості, а також обмеженість пропозиції придбання цінних паперів іноземних компаній в Україні у багатьох випадках може втрачати привабливість та економічну доцільність. У зв’язку з наведеними недоліками внутрішнього фондового ринку досить поширеною практикою залишається інвестування через іноземних брокерів та відкриття власних рахунків у банках за кордоном.

Водночас з 30 червня 2021 р. набрала чинності постанова № 62 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Її п. 88-1 доповнено положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене НБУ. Відповідно до зазначеної норми, регулятор дозволив фізичним особам здійснювати інвестиції за кордон за допомогою українських торговців цінними паперами (брокерів), включаючи банки. Тепер банк фактично може придбати за дорученням свого клієнта акції іноземних компаній з урахуванням е-ліміту на суму до 200 тис. євро на рік. У такому випадку фізична особа зараховує валюту на рахунок українського брокера (в ролі якого може виступати й банк), котрий як субброкер надає доступ до закордонних бірж. А він вже самостійно від імені фізичної особи зарахує кошти на закордонний брокерський субрахунок клієнта.

Тобто постанова містить не тільки прямий дозвіл на переказ коштів клієнта з його поточного рахунку на рахунок торговця цінними паперами з подальшим перерахуванням за кордон, але й вказує, що це є операцією клієнта. При цьому у разі нарахування інвестиційного прибутку брокер виступає в якості податкового агента (пп. 170.2.9 ПКУ).

Такі зміни свідчать про можливу появу нових інструментів, зокрема, в додатках інтернет-банкінгу, для інвестування населенням грошових коштів в іноземні цінні папери.

Е-ліміти

Здійснюючи операції з інвестування за кордон, слід пам’ятати про наявні обмеження в частині перерахування грошових коштів. У рамках продовження заходів з лібералізації валютного законодавства НБУ ще у 2019 р. відмінив необхідність отримання ліцензій для перерахування та інвестування грошових коштів за кордон та запровадив Е-ліміти.

Е-ліміт — це електронний ліміт операцій особи, у рамках якого Нацбанк дозволяє надсилати перекази для інвестицій за кордон (наприклад, купівлі акцій закордонних компаній, розміщення коштів на власних рахунках за межами України, виконання зобов’язань перед нерезидентами за договорами страхування життя). Постановою правління НБУ від 3 лютого 2021 р. № 14 «Про внесення змін до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» (затверджені постановою НБУ № 5 від 02.01.2019 р.), яка набула чинності з 5 лютого 2021 р., Нацбанк збільшив е-ліміт для низки валютних операцій фізичних осіб з переказу коштів за кордон удвічі, до 200 тис. євро. Відповідно до п. 89 названого Положення, для юридичних осіб/ фізичних осіб-підприємців з метою здійснення господарської діяльності з переказу коштів з України/на поточні рахунки нерезидентів-юридичних осіб, відкриті в Україні (крім інвестиційних рахунків), включаючи переказ коштів з метою придбання резидентом цінних паперів іноземного емітента, встановлено ліміт у 2 млн євро на календарний рік. Отримати дозвіл на проведення операцій у рамках е-ліміту можна, звернувшись до одного з українських банків.

Для надсилання переказу в рамках е-ліміту необхідно надати в банк:

  • декларацію про майновий стан і доходи з відміткою від податкової або довідку з податкової про отримані доходи й сплачені податки;
  • копії оригіналів документів, що підтверджують мету здійснення переказу з України (договір, рахунок та/або інші документи).

Документи можуть не надаватися у разі розміщення резидентом коштів на своєму рахунку за межами України чи переказу на незначну суму (до екв. 400 тис. грн). Рішення про можливість надсилання переказу за е-лімітом ухвалюється НБУ протягом робочого дня після подачі заявки на перевірку. Контроль за дотриманням та консолідація інформації щодо грошових переказів за кордон здійснюється за допомогою автоматизованої інформаційної системи Національного банку України «Ліміти валютних операцій» (АІС «Е-ліміти»).

Підсумовуючи, можна сказати, що Україна поступово рухається в напрямку лібералізації та розвитку інструментів інвестування в закордонні цінні папери для населення, хоча і з певними обмеженнями. Найбільш привабливими поки виглядають варіант інвестування за допомогою вітчизняних субброкерів у якості посередників або співпраця з закордонними брокерами напряму та відкриття рахунку в іноземному банку.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті НБУ, повне зняття е-ліміту на здійснення фізичними особами інвестицій за кордон є одним з пріоритетів, передбачених «Дорожньою картою валютної лібералізації». Це стане можливим після остаточного ухвалення та імплементації пакета законопроєктів щодо протидії BEPS.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати