За три доби рукотворної катастрофічної повені, до якої призвів підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС, ані ООН, ані Міжнародний комітет Червоного Хреста поки що не дісталися тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Організація Об’єднаних Націй висловила готовність негайно це зробити – за умови отримання гарантій безпеки від рф. Це сталося після того, як у вечірньому зверненні 7 червня президент України закликав міжнародні організації «негайно долучитися до рятувальної операції саме на окупованій частині Херсонщини».
«Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи – значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна. Усі відповідні звернення України, нашого уряду є», – сказав він.
Наступного ранку біля київського офісу представництва ООН в Україні відбулася акція протесту. Більше сотні людей, переважно молодь, вийшли з плакатами «Росія – це терористична держава», «Геть росію з ООН». Учасники акції також скандували слово «Useless» (бездіяльність). Координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун зустрілася з Анною Тимошенко, лідеркою організації «Українські Студенти за Свободу», що брала участь в акції протесту. «Ми стурбовані тим, що ООН святкувала день російської мови в той самий час як на Херсонщині потопають люди. Ми хочемо, щоб світ визнав підрив росіянами Каховської ГЕС воєнним злочином», – зазначила Анна.
Нагадаємо, що як об’єкти, що містять небезпечні сили, греблі користуються спеціальним захистом за міжнародним гуманітарним правом.
Станом на вечір 8 червня представництво в Україні Організації Об’єднаних Націй визнало, що не отримало ані доступу, ані необхідних гарантій безпеки для гуманітарного персоналу від російської федерації, яка здійснює тимчасовий військовий контроль в районах на лівому березі Дніпра в Херсонській області. Третю добу люди там на дахах, у водяній пастці, без питної води, їжі та медичної допомоги. Про кількість загиблих наразі невідомо.
Через знищення дамби Каховської ГЕС затоплені сховища палива, склади з хімікатами, добривами, могильники тварин, зокрема й два «сибіркові поховання», які розташовані на тимчасово окупованій території. Також у воду потрапили каналізаційні стоки. Частина сміття дісталася узбережжя Одеської області.
Щодо української делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста, то ввечері четверга її група виїхала в Херсон. Про це повідомив речник МКЧХ в Україні Олександр Власенко, який зазначив, що вони повезли гуманітарний вантаж українському Червоному Хресту, який працює в усіх громадах на підконтрольній Україні території, які постраждали від штучної повені. «Маю обережний оптимізм, що перемовини, які проводимо з російською стороною, будуть вдалими, і ми зможемо надати гуманітарну допомогу скрізь на Херсонщині», – сказав він.
Першою з міжнародних екоактивістів на ситуацію в Херсонській області публічно відгукнулася Грета Тунберг. У своєму Twitter вона ретвітнула звернення Володимира Зеленського, зазначивши в дописі, що росія влаштувала в Україні екоцид. Потім відбулася зустріч у форматі відеоконференції президента України з представниками світової спільноти політичних і громадських діячів, лідерами думок та експертів у сфері захисту екології та довкілля. За її підсумками було повідомлено про створення міжнародної робочої групи для притягнення рф до відповідальності.
Херсон – після масштабного російського обстрілу під час евакуаційної операції – від 9 червня закритий для преси та волонтерів. Загалом в області підтоплено орієнтовно 600 квадратних кілометрів (70% розташовані на тимчасово окупованій території).