Якщо ви ведете YouTube-канал, то напевне, вже отримали таке повідомлення: «З червня 2021 р. компанія Google може почати утримувати податки США з вашого доходу на YouTube, згенерованого в цій країні. У зв'язку з цим просимо якнайшвидше вказати податкову інформацію в AdSense. Якщо ви не надасте необхідні відомості до 31 травня 2021 р., з вашого доходу, згенерованого в усіх країнах, може почати утримуватися податок за ставкою 24%».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Підставами для отримання такого повідомлення є положення глави 3 Податкового кодексу США, яка, зокрема, зобов'язує компанію Google збирати податкову інформацію партнерів YouTube, які отримують роялті в результаті дій глядачів з цієї країни, а також стягувати з таких партнерів податки і повідомляти про них до податкового управління США. Тобто компанія Google зобов'язана збирати податкову інформацію від авторів, які отримують дохід на YouTube. Мова йде про кошти, отримані з різних джерел, у т. ч. від переглядів реклами, YouTube Premium, суперчатів, суперстікерів і спонсорства.
Потурбувавшись про свої клієнтів, Google надає інструкцію про те, як відправити податкову інформацію:
- увійдіть в аккаунт AdSense;
- натисніть «Платежі»;
- натисніть «Управління налаштуваннями»;
- прокрутіть сторінку вниз до розділу «Платіжний профіль», знайдіть рядок «Податкова інформація (США)» і натисніть на значок «олівець»;
- натисніть «Управління податковою інформацією»;
- далі відкриється сторінка, на якій будуть представлені інструкції по вибору потрібної форми, яку необхідно заповнити. Зверніть увагу, що вводити дані потрібно латинськими символами.
Важливо розуміти, що податком можуть обкладатися тільки кошти, отримані від активності користувачів з США, але при цьому Google зазначає, що якщо не надати інформацію, податки можуть розраховуватися з усього доходу автора.
Щодо розміру податків, то фактично є 3 сценарії:
1. У разі, коли автор проживає поза територією США та подав необхідну інформацію, ставка, за якою стягуватиметесь податок на дохід, згенерований у США, складатиме до 30%.
2. У разі, коли автор не подав необхідну інформацію:
- якщо аккаунт корпоративний, податок на доходи з джерел у вашій країні становитиме 30%;
- якщо аккаунт індивідуальний, до доходів з джерел з усіх країн буде застосована податкова ставка 24%.
3) У разі, якщо автор подав необхідну інформацію, а між країнами укладено угоду про уникнення подвій ного оподаткування, ставка може становити 0%.
Якщо говорити про авторів з України, варто відзначити, що між її урядом та урядом США укладено «Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал». Враховуючи положення ст. 12 цієї Конвенції, у разі надання автором з України податкової інформації Google ставка може складати до 10%.
На сьогоднішній день аудиторія соціальних мереж у світі становить близько 4 млрд. Майже 2 млрд з цієї кількості — користувачі YouTube, тому недивно, що правила використання таких мереж підлягають все більшому регулюванню передових країн світу.
Зважаючи на це, варто згадати про нещодавно прийнятий у першому читанні так званий Закон про податок на Google та Facebook (справжня назва — «Проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електрон них послуг фізичним особам» №4184 від 02.10.2020 р.), який фактично передбачає обкладання податком діяльності нерезидентів, які не мають постійного представництва на території України і при цьому надають електронні послуги, що постачаються на митній території України. Але Україна має «гарну» практику повністю змінювати норми законопроєкту на його шляху до прийняття в цілому, тому про це поговоримо пізніше.