20 серпня 2020, 11:57

Різні обличчя одного конфлікту інтересів

Опубліковано в №15 (721)

Ольга Карпова
Ольга Карпова «Eterna Law» старший юрист

Що є конфліктом інтересів


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Визначення поняття конфлікту інтересів в українському законодавстві можна знайти у низці нормативноправових актів, таких як Закон України «Про запобігання корупції» та Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». І хоча дія вказаних актів поширюється на визначені сфери діяльності, проте надані визначення можуть використовуватись підприємствами будь-якої форми власності та напрямку під час провадження їх діяльності для виявлення потенційного чи реального конфлікту.

Конфліктом інтересів вважається наявність у особи (працівника) приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові повноваження, або суперечність між інтересами клієнтів, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень або на вчинення чи невчинення дій під час виконання повноважень. Як результат, ситуація, яка має позитивний вплив на працівника, може спричинити негативний вплив на компанію. Серед найпоширеніших обставин, які спричинюють конфлікт інтересів на робочому місці, можна згадати наступні.

Конфлікт між департаментами

Більшість компаній, особливо юридичних, перед початком надання послуг проводять «конфлікт-чек» потенційного клієнта - перевірку на наявність серед діючої бази клієнтів таких, представництво інтересів яких може вплинути на безпристрасність та об'єктивність при наданні послуг новому клієнту. У разі, якщо компанія значних розмірів, і у ній не налагоджена система обміну інформацією, теоретично можлива така ситуація, коли один департамент веде переговори з клієнтом, а представник іншого департаменту вже готовий підписувати договір з його опонентом. Для уникнення таких двозначних ситуацій у компанії має бути налагоджена комунікація щодо плану залучення клієнтів, що може бути реалізовано шляхом використання працівниками системи CRM (Customer Relationship Management).

«Повз касу», або робота у вільний час

До ситуацій, які підпадають під визначення конфлікту інтересів, можна віднести реєстрацію працівника фізичною особою-підприємцем або створення компанії, яка надає послуги, ідентичні до тих, що надає компанія роботодавця.

Зазвичай така ситуація виникає, коли працівник наважується створити власний бізнес та знаходиться на підготовчому етапі для імплементації вказаного сценарію. Проте іноді таке трапляється й тоді, коли несумлінний працівник має бажання підзаробити у вільний час. Замість того, щоб підписати з клієнтом договір від імені роботодавця, такі особи переводять клієнта на свою компанію та надають послуги, ідентичні до тих, що вони мали б надати у ході виконання своїх посадових обов'язків. Більше того, такі послуги можуть надаватися в робочий час з використанням ресурсів роботодавця. З одного боку, кожна особа має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя, проте це не має здійснюватися за рахунок компанії-роботодавця та мати негативний вплив на неї. Для уникнення подібних випадків необхідно час від часу моніторити Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та сайти з надання послуг.

(Не) робочі стосунки

Веселі корпоративи, робота над спільними проектами, тімбілдінги та регулярні затримки на роботі об'єднують не тільки колектив, але часом і серця його працівників. У разі, якщо такі відносини виникають між працівниками одного напряму діяльності, особливо, коли одна з таких осіб є підпорядкованою іншій, це може спричинити конфлікт інтересів.

Особливе ставлення, в тому числі щодо визначення рівня оплати праці, спираючись не на професійні якості, а на особисте відношення, буде йти у розріз з інтересами компанії та не сприятиме збереженню командного духу. Законодавством визначено, що роботодавець може передбачити заборону спільної роботи на одному підприємстві близьких родичів, якщо у зв'язку з виконанням трудових обов'язків вони безпосередньо підпорядковані або підконтрольні один одному. Чи вводити таке правило на конкретному підприємстві, залишається на розсуд її власників та керівників.

Іншим прикладом стосунків, які можуть впливати на упередженість працівників, є романтичні чи родинні відносини з клієнтом компанії. Таким особам можуть надаватись сприятливіші умови для укладення договорів, ніж іншим. Уникнення такої ситуації можливе за належного управлінського контролю договорів, які укладаються, та їх досконалого аналізу на предмет ринковості їх умов.

Підрядник на власний смак

Під час здійснення своєї діяльності компаніям час від часу доводиться най мати інших осіб. Серед таких суб'єктів можуть бути постачальники товарів, підрядники, які надають суміжні послуги для комплексної роботи над проектом, страхові компанії тощо. Рішення щодо відбору того чи іншого підрядника може покладатися на упереджену особу, якщо контрагент вітає такого працівника зі святами або пропонує комісійну винагороду за «правильний» вибір. Для уникнення таких ситуацій на підприємстві має бути прийнята антикорупційна політика, а рішення щодо відбору та найму підрядників мають прийматись колегіально.

Конкуренція

Серйозні наслідки може мати виникнення конфлікту інтересів у зв'язку з зацікавленістю працівника у співпраці з конкурентами роботодавця. До таких ситуацій належить продаж конфіденційної інформації щодо діяльності роботодавця, його цін, переліку постачальників і клієнтів тощо. Такий «злив» може спричинити потенційну втрату частини клієнтської бази та репутаційні ризики. Для уникнення проблем роботодавець має подбати про укладення договорів про конфіденційність та нерозголошення інформації зі своїми співробітниками з чіткими та зрозумілими санкціями за антиконкурентну поведінку.

Як уникнути конфлікту інтересів

У разі, коли конфлікт інтересів усе ж виник, є кілька варіантів розвитку подій. У ідеальному світі працівник має повідомити роботодавця про наявний конфлікт інтересів, здійснити самостійне врегулювання такої ситуації та надати підтверджуючі документи. Зовнішнє врегулювання можливе шляхом усунення особи від роботи над проєктом, обмеження її доступу до певної інформації, перегляду обсягу повноважень працівника, переведення його на іншу посаду. Кодекс законів про працю не містить положень щодо конфлікту інтересів та не включає його до переліку підстав для звільнення, окрім суб'єктів, на яких розповсюджується дія Закону України «Про запобігання корупції».

Існування потенційного чи реального конфлікту інтересів не можна заздалегідь вважати протиправним або таким, яким обов'язково скористається працівник задля власної вигоди, чим спричинить негативний вплив на роботодавця. Однак залишаючись неврегульованим, він створює перед умови для зловживань. Для уникнення зазначених вище ситуацій на підприємстві, як мінімум, мають бути затверджені відповідні політики, у тому числі антикорупційна. Крім того, трудовий договір та договір про нерозголошення мають містити відповідні положення. Керуючись чітко прописаним планом дій та ознайомившись з можливими наслідками неповідомлення про конфлікт інтересів, працівник, скоріше за все, декілька разів подумає перше, ніж діяти всупереч інтересам роботодавця.

У разі, коли жоден з наведених вище методів не є дієвим, завжди можна залучити до здійснення перевірки діяльності підприємства форензік-спеціалістів, які, спираючись на фінансову та управлінську звітність, відкриті джерела інформації та соціальні мережі, проведуть власне дослідження та матимуть змогу виявити порушення з боку працівників. Після встановлення фактів зловживань мають бути розраховані масштаб негативного впливу та розмір фактичних фінансових втрат роботодавця. Наступні кроки врегулювання залишаються на розсуд роботодавця.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати