28 вересня 2017, 12:44

Реорганізація платника ПДВ: механізм перенесення від’ємного значення правонаступнику

Опубліковано в №39 (589)

Ігор Масякін
Ігор Масякін «TaxLink, платформа податкових знань» юрист-аналітик

У рішенні Харківського апеляційного адміністративного суду у справі №816/1991/16 від 16.05.2017 р. судом було визнано право платника ПДВ на перенесення у 2016 р. сум податкового кредиту, які платник ПДВ прийняв на свій баланс після приєднання до нього іншого платника ПДВ, яким було сформовано такий податковий кредит.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нагадуємо, що станом на 2016 р. Податковим кодексом України (далі – ПК України) не було врегульовано питання перенесення податкового кредиту або бюджетного відшкодування до правонаступника внаслідок реорганізації платника ПДВ.

Однак своє рішення суд мотивував тим, що платник ПДВ, який був реорганізований шляхом приєднання, виконав усі законодавчо встановлені вимоги, для того щоб сформувати податковий кредит та передати його правонаступнику.

По-перше, платник податків подав до контролюючого органу за основним місцем обліку такі документи: заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою №8-ОПП; оригінал довідки за формою №4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії);

Контролюючий орган, отримавши перший з документів про ліквідацію або реорганізацію платників податків, робить запис у журналі за формою №6-ОПП. Також не пізніше дня закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог відповідальні працівники таких підрозділів (органів) вносять до Єдиного банку даних юридичних осіб або підтверджують інформацію щодо наявності/відсутності заборгованості зі сплати податків і зборів. При цьому контролюючий орган також проводить документальну позапланову перевірку платника податків.

Таким чином, суд зробив висновок, що платник ПДВ, який був реорганізований, успішно пройшов процедуру зняття з обліку в контролюючих органах.

Після цього платник ПДВ повинен скласти нульовий баланс, тобто весь перелік необхідних для підприємства бухгалтерських та податкових звітів. Після того як платник склав передавальний акт, правонаступник має скласти бухгалтерський баланс, у структурі якого відображаються активи та пасиви підприємства, що реорганізується шляхом перетворення.

Суд зазначив, що, оскільки в ПК України у 2016 р. була відсутня заборона щодо перенесення правонаступнику суми від’ємного значення з ПДВ, а контролюючий орган погодився з нульовим балансом підприємства, то він має визнати право правонаступника на податковий кредит.

Якщо особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства, її реєстрація як платника ПДВ анулюється шляхом виключення з реєстру платників податку та відбувається за умови сплати суми податкових зобов’язань ПДВ.

Як відомо, до 01.01.2017 р. ПК України не був врегульований механізм перенесення сум від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у разі реорганізації платника ПДВ.

Проаналізувавши п. 198.7 ст.198 ПК України можемо дійти таких висновків:

  • при перетворенні, злитті або приєднанні від’ємне значення ПДВ або податковий кредит підлягають перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника (якщо останній є платником ПДВ) у наступному періоді після підписання передавального акту.
  • при виділенні та поділі платника ПДВ від’ємне значення ПДВ або податковий кредит підлягають перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника, пропорційно до отриманої частки майна, відповідно до розподільчого балансу.

Перенесення сум від’ємного значення або податкового кредиту здійснюється за допомогою засобів програмного забезпечення, якими переносяться до інтегрованих карток юридичних осіб-правонаступників облікові дані щодо хронології виникнення зобов’язань або боргу чи надміру сплаченої суми припинених юридичних осіб.

Стосовно процедурних моментів перенесення вищезазначених сум варто зазначити, що порядок такого перенесення здійснюється згідно з п. 14 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21 (далі – Порядок), зміни до якого набули чинності 01.03.2017 р.

Так, п. 14 розд. ІІІ Порядку передбачено, що за наявності у платника податку, який реорганізується, суми від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, такий платник податку має право подати заяву про перенесення цієї суми від'ємного значення до складу податкового кредиту правонаступника (таблиця 2 додатка 2). Така заява подається у складі податкової декларації за останній (звітний) період реєстрації платником податку.

Відповідно до п. 184.6 ст. 184 ПК України, у разі анулювання реєстрації особи як платника ПДВ останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.

Згідно з абз. 2 п. 14 розд. ІІІ Порядку, у разі підтвердження контролюючим органом за результатами документальної перевірки сум від'ємного значення правонаступник реорганізованого платника податку подає у складі податкової декларації з податку за звітні (податкові) періоди після такого підтвердження заяву про перенесення суми від'ємного значення реорганізованого платника податку до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду (таблиця 3 додатка 2).

Водночас пп. 5 п. 5 розд. V Порядку передбачає, що у рядку 16.3 податкової декларації також вказується підтверджена за результатами документальної перевірки контролюючого органу сума від'ємного значення реорганізованого платника податку, що переноситься до податкового кредиту правонаступника (за умови подання таким правонаступником заяви (таблиця 3 додатка 2), у складі податкової декларації за звітний (податковий) період).

Отже, починаючи з 2017 р. для перенесення суми від’ємного значення з ПДВ до свого правонаступника платнику ПДВ, що реорганізується, необхідно вказати таку суму в рядку 21 податкової декларації за останній звітний період своєї реєстрації платником ПДВ та заповнити таблицю 2 додатка 2 цієї декларації. Після підтвердження суми від’ємного значення контролюючим органом правонаступнику необхідно буде вказати підтверджену суму в рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ та заповнити таблицю 3 додатка 2 цієї декларації.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати