15 травня 2020, 9:38

Реформа виконавчої служби: прибрати корупційні практики та усунути штучні обмеження доступу до професії

Андрій Гайченко
Андрій Гайченко заступник Міністра юстиції Украї­ни з питань виконавчої служби

Сьогодні ціна реформи виконавчої служби, у грошовому еквіваленті, – це десятки млрд грн щороку не стягнутих за рішеннями судів. В політичному вимірі ціна значно більша – це забезпечення реального захисту законних прав і інтересів громадян, бізнесу, довіра до нашої держави іноземних партнерів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перший крок розв‘язання проблеми – розбудова інституту приватних виконавців розкрив великий потенціал цього напрямку. У 2019 році весь штат приватних виконавців – а це близько 200 осіб, фактично виконали проваджень на 3 млрд 150 млн грн. Територіально вони охопили лише найбільші адміністративні центри: Київ, Харків, Одесу, Дніпропетровськ.

В кінці 2019 року Міністерством юстиції оновлено склад Кваліфікаційної комісії приватних виконавців, робота якої наразі ґрунтується на якісно нових принципах. Міністерство юстиції та З’їзд приватних виконавців призначили по 4 члена Кваліфікаційної комісії, одного члена делегувала Рада суддів.

Наразі пріоритетними завданнями нової команди Міністерства юстиції є недопущення корупційних практик та усунення «сірих» схем заволодіння активами, ліквідація штучних обмежень, які заважають розвивати виконавчу службу і, зокрема, інститут приватних виконавців.

Нами вже ліквідовано корупційні складові, що обмежують доступ до професії приватного виконавця. З практикою, коли відібрані тестові завдання для складання кваліфікаційного іспиту можна було купити на флешці покінчено! Під час іспиту Система в автоматизованому режимі обирає кожному анонімному учаснику 100 з 1900 тестових питань. Автоматизоване анонімне тестування складається з теоретичної частини, ситуаційних завдань та практичного завдання і проводиться одночасно для всіх осіб, допущених до іспиту.

Необхідно зазначити, що Міністерство юстиції актуалізувало перелік питань автоматизованого анонімного тестування. Аналіз показав, що близько 20% запитань не мали коректної відповіді.

З метою створення рівних та прозорих умов доступу до професії приватного виконавця, залучення якомога більшої кількості компетентних фахівців перелік тестових завдань розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Нові правила складання іспиту одразу показали свою ефективність: у 2020 році, до введення в дію карантину, кількість учасників кваліфікаційних іспитів збільшилася на 30% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року. Така динаміка свідчить про відновлення довіри до прозорості процедури доступу до професії приватного виконавця.

Окремо слід звернути увагу, що Міністерством юстиції також затверджено Порядок підвищення кваліфікації приватним виконавцем. Визначено механізм організації підвищення кваліфікації приватного виконавця, а також порядок проведення іспиту за результатом підвищення кваліфікації та перед поновленням діяльності приватного виконавця після закінчення строку її зупинення у зв’язку із застосуванням до нього дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення діяльності приватного виконавця.

Слід зазначити, що підвищення кваліфікації приватного виконавця є безперервним процесом та може здійснюватися за такими видами: безперервний професійний розвиток; навчання за професійною програмою підвищення кваліфікації, яке організовують начальні заклади (установи), що відповідають встановленим вимогам; курси, тренінги, семінари, що організовують органи самоврядування приватних виконавців.

Зараз ми підготували все необхідне для реалізації другого етапу реформи виконавчої служби. На публічному майданчику в Телеграм-каналі відбулось обговорення положень проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів».

Зазначу лише кілька стратегічних цілей, які ми ставили перед собою складаючи цей документ. Це усунення законодавчих прогалин, які дозволяли реалізовувати «сірі» схеми заволодіння активами, встановлення соціальної справедливості під час розподілу стягнутих з боржника коштів, сприяння збільшенню кількості приватних виконавців, усунення значної кількості перешкод у роботі приватних виконавців.

Зокрема, ми пропонуємо скасувати вимогу до осіб, які виявили намір здійснювати діяльність приватного виконавця проходити відповідне навчання і стажування до подання заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Також проект Закону передбачає зменшення з 6 до 3 місяців строку повторного складання кваліфікаційного іспиту.

Законопроект надає приватним виконавцям можливість застосовувати до боржника такий захід впливу, як тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, без звернення за його встановленням до суду, а також надасть право власною вмотивованою постановою скасовувати винесену ним же у виконавчому провадженні постанову чи інший процесуальний документ (або їх частину).

Діючий Закон «Про виконавче провадження» не врегульовує питання одночасного виконання рішень щодо одного боржника різними виконавцями, що, серед іншого, призводить до порушень встановленої вказаним Законом черговості задоволення вимог стягувачів. Так, виникають ситуації, коли приватним виконавцем реалізовується майно для задоволення вимог одного стягувача за наявності в інших виконавців виконавчих проваджень про стягнення заробітної плати, аліментів, шкоди, завданої внаслідок кримінального або адміністративного правопорушення. Це призводить до порушення прав стягувачів. У таких виконавчих провадженнях, яким зазначені виплати, відповідно до вимог Закону, повинні повертатися першочергово, а тому внесення змін є необхідним фактором.

Під час підготовки законопроекту Міністерство опрацювало пропозиції від спільноти приватних виконавців, профільних громадських організацій та міжнародних партнерів (USAID та ЄС «Право-Justice»). У травні текст документу буде передано до Кабінету Міністрів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати