Війна змінює не лише життя людей, а й самі основи юридичної практики — кожна сфера стикається з новими викликами та потребує адаптації. Як технології допомагають юристам у роботі, чому довіра стає головним критерієм у виборі юридичної компанії та як змінилося управління бізнесом в умовах війни — про це ми говоримо з Ганною ІЩЕНКО, керуючою партнеркою АО «Ганна Іщенко та партнери».
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Ганно, як змінилася юридична практика у 2025-му? Які нові виклики стоять сьогодні перед юристами?
— Коли ми повторюємо: «Війна все змінює», то майже не задумуємося, що змінює вона дійсно все. Йдеться не лише про нові умови існування або правила, навіть не про нові напрями юридичної практики, такі як у галузі військового права. З військовим напрямом зрозуміло. Сотні тисяч людей на фронті, люди отримують поранення, переводяться в інші частини, звільняються, проходять військово-лікарські комісії, подають рапорти. Все це знаходить своє відображення у правовій площині та, відповідно, є частиною юридичної практики. Але практика змінюється і в інших галузях — у сімейному праві, корпоративному.
— Корпоративне право залишається для вас у пріоритеті?
— Безумовно. Сьогодні ми працюємо з корпоративними клієнтами, які були з нами до війни та, сподіваємося, залишаться й після. З’являються нові клієнти, продовжують приходити, попри сьогоднішні обставини. У нас є напрацьована практика, репутація, рекомендації від постійних клієнтів. Але якщо раніше корпоративне право було, скажімо, про договірні зобов’язання, визначалося наявністю договорів між акціонерами тощо, то сьогодні це може бути про набуття спадщини в частині володіння бізнесом, спори про спадок, які можуть затягнутися на роки, а інші засновники весь цей час вимушені чекати або викупляти у потенційних спадкоємців їхні частки. Потрібно враховувати хакерські атаки на реєстри, санкційні списки, що постійно доповнюються, та й взагалі завжди враховувати нестабільний завтрашній день, який для бізнесу та планування корпоративних процесів має визначальне значення. Збільшується попит на такий пакет послуг, який умовно можна назвати «управління бізнесом в інтересах власника». Ти можеш переїхати в інший регіон або країну, мобілізуватися до війська, а відповідальна юридична компанія залишається контролювати процеси для того, щоб твої інтереси продовжували захищатися, а бізнес зберігався й примножувався.
— На першому місці тут вже має бути питання довіри?
— Звісно, довіри, довгої спільної історії, репутації, позитивного досвіду інших власників бізнесу.
— Ви згадали сімейне право. Наскільки глобальними є зміни?
— Продовжують вирувати пристрасті. Практика показала, що люди, які географічно знаходяться далеко один від одного, починають віддалятися й у всіх інших сенсах — змінюється оточення, цінності, інтереси, сам ритм життя й, відповідно, плани на життя. І тепер ми знаємо, що все це відбувається дуже швидко. Достатньо одного року часу або, в окремих випадках, навіть менше. І зараз тенденція, яка склалася з початком війни, тільки продовжує наростати. Збільшується кількість розлучень, більше питань щодо поділу майна, опіки, графіка зустрічі з дітьми.
— Минулого разу ви розповідали, що весь час збільшується кількість звернень щодо проходження ВЛК.
— До того ж як від цивільних, які проходять військово-лікарську комісію вперше, так і від військовослужбовців, які йдуть на ВЛК вже не перший раз. І в першому, і в другому випадку проблема одна й та сама — неінформованість. Тобто людина свідома того, що має відстоювати свої права, але мало розуміє, що це за права, як має виглядати результат і який документ потрібно отримати на руки, що конкретно у такому документі має бути написано. Тож наше завдання — щоб людина пройшла комісію зі збереженням її прав та отримала в результаті ті документи, які вона має отримати на законних підставах, а не ті, які через обставини, поспіх чи плутанину їй можуть видати.
І, звичайно, підготовка пакета документів для самого проходження комісії. Це і виписки із лікарень, лікарняні листи, медичні висновки. Якщо маємо справу з військовослужбовцем, то це розпорядження, бойові накази, інші документи, які підтверджують той факт, що військовослужбовець ходив на бойові завдання тощо.
— Щось змінюється у військовій практиці?
— Збільшується кількість звернень. Та водночас частина питань втратили свою актуальність. Наприклад, для подачі того самого рапорту юрист більше не потрібен. Я знаю, що багато адвокатів продовжують брати за таке гроші, але все це сьогодні вже цифровізовано. Ти без жодних юристів за кілька хвилин подаєш рапорт через «Армія+», а командир, при наявності законних для того підстав, за кілька хвилин підписує цей рапорт.
— Що залишається актуальним?
— Те, що і було. Перерахунок грошових забезпечень, виплата бойових, отримання статусу УБД. Важливо, наприклад, щоб військово-лікарська комісія визнала той факт, що отримання травми пов’язане із захистом Батьківщини. Тоді це вже інший статус, правові наслідки, грошові виплати і пільги.
— Цифрові інструменти змінюють практику не лише у військовій сфері. Всі говорять про штучний інтелект та інші технології.
— Так, ми живемо у дійсно сюрреалістичному світі, де нашу реальність з одного боку формує війна і вся ця жорстокість із минулих сторіч, а з іншого — надсучасні технічні новинки, справжній прорив в AI, повна зміна в підходах до отримання та обробки інформації. Сьогодні ми разом із моніторинговою групою Semantic Force завершили розробку унікального моніторингового інструменту, який став просто незамінним для наших юристів. Особисто я не розумію, як раніше без нього могла обходитися. Алгоритм у автоматичному режимі підтягує інформацію щодо юридичних і фізичних осіб, реєстрів, судових постанов, складу суду та дат проведення судових засідань. Це економія часу, бо якщо для справи тобі потрібно отримати інформацію з реєстрів, скажімо, по сотні позицій, і в кожному окремому випадку пройти верифікацію, вбити капчу, зачекати оновлення сторінки, то так міг пройти повний робочий день. Сьогодні це один раз зайти в програму та отримати всю необхідну інформацію. Крім того, всі користувачі Opendata чи Legist знають, яка біда з актуальністю інформації, постановами суду, що викладаються невчасно, заднім числом і потім не відображаються у твоєму запиті. Всі ці баги були зібрані нашими юристами в один розгорнутий перелік, який згодом став технічним завданням для розробників.
— Вам здається, що було б справедливо, якби й інші українські юристи могли користуватися таким продуктом? Збираєтеся виводити цей продукт на ринок?
— Поки що такий варіант не обговорювали. Першочергове завдання стояло інше. Ми виявляли слабкі місця у своїх робочих процесах і думали, як можемо ці місця посилити. Так з’явилася ідея розробки власного цифрового продукту, що на сьогодні повністю реалізована.
— Наскільки вигідно інвестувати у розробку таких продуктів?
— Інвестиції у розвиток — це завжди вигідно. Змінюються робочі процеси, підвищується ефективність, навіть саме ставлення до роботи і власного бізнесу на базовому психологічному рівні зазнає змін. Партнери та юристи нашого адвокатського об’єднання відчувають, що впливають на процеси, можуть змінювати правила гри. Це важливо як глобальний підхід — ти або чекаєш милості від навколишнього світу, або займаєш активну позицію й сам впливаєш на процеси. Та й навіть у сухих цифрах, якщо порахувати години роботи та їхню вартість, то підсумки в період до та після впровадження цього продукту будуть суттєво відрізнятися.
— Які, на вашу думку, наступні кроки для полегшення роботи юриста?
— Наступний крок має полегшувати життя клієнтів.
— Маєте на увазі щось конкретне?
— Насправді так. Цифровий продукт, про який я розповідала і який у нас зараз на стадії розробки, корисний, звичайно, для юриста і слугуватиме його роботі. Але результати продукту передусім впливатимуть на життя клієнтів юриста і допомагатимуть їм оперативно приймати правильні рішення. Йдеться про алгоритм прогнозування — інструмент, який вміє збирати і систематизувати інформацію по кожному конкретному кейсу. Всім нам знайома ситуація, коли приходить клієнт зі своїм кейсом і має конкретні очікування, а ти на основі досвіду, десятка вже пройдених справ і практики суду розумієш, що очікування, м’яко кажучи, завищені…
— Треба йти на мирову угоду?
— Як варіант. Або змінювати суму позову.
Алгоритм збирає статистику по аналогічних справах: які були судові рішення, в яких судах, які були суми позовів, що задовольнялося, що ні. Так само — статистику по конкретному суду та конкретному судді, зважаючи, який суд і суддя має бути у клієнта. Також враховується інформація щодо змін у законодавстві та контекст вашого окремого випадку. І на основі всього цього масиву даних програма із вірогідністю 90% прогнозує результат вашої конкретної справи.
— Тобто клієнт більше довіряє штучному інтелекту, ніж своєму адвокату?
— А чому, власне, він має довіряти просто словам, тим більше, якщо бачить юриста вперше у житті, а ціна питання — його майно, права або бізнес? Звичайно, як правило, людина приходить не просто так. Юриста або адвокатське об’єднання їй рекомендували, вона збирала інформацію в інтернеті. Звісно, є репутація, яка надає словам юриста, представника конкретної юридичної фірми більше ваги. Але можливість отримати глибокий аналіз реальних статистичних даних, проведений конкретно під твою справу — унікальна нагода, яка працює, зокрема, на юриста і його репутацію.