05 травня 2025, 15:52

Юридичний ринок 2025: виклики, можливості та стратегія розвитку

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України 2025

Максим Боярчуков
Максим Боярчуков «Максим Боярчуков та Партнери» керуючий партнер, адвокат
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Юридичний ринок динамічно змінюється, а разом із ним трансформуються й запити клієнтів, конкуренція та підходи до надання правових послуг. Як компанії адаптуються до нових реалій, які практики набувають популярності та як війна вплинула на ринок банкрутства та реструктуризації? Про головні тенденції 2025 року і майбутнє юридичної професії розповідає Максим БОЯРЧУКОВ, керуючий партнер ЮК «Максим Боярчуков та Партнери».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Боярчуков Максим-1

— Які зміни плануєте у стратегії компанії на 2025 рік?

— Ринок юридичних послуг завжди був та залишається динамічним, що пов’язано як із конкуренцією в національній площині, так і зі світовими процесами, що, звичайно, задають темп і вектор змін. Тому для мене зосередження на клієнтоорієнтованості та глобалізації є пріоритетним. Щодо підходів при плануванні стратегії, то я спираюся на відслідковування поточних трендів на ринку, а також потреб/запитів клієнтів, адже під тиском економічних, соціальних і політичних криз їх оцінка завжди потребує актуалізації та чіткої орієнтації саме на інтереси клієнта. Не забуваймо й про оцінку власних сильних сторін компанії, яка, напевне, є ключовою, бо ефективність реагування на потреби клієнтів більшою мірою залежить від експертизи компанії та її фахівців. Думаю, що фокус розвитку ми будемо тримати все ж на більшому становленні та визнанні якірних практик.

— Чи плануєте розширення практик або нові напрями діяльності?

— У 2025 році ми, ймовірно, побачимо розширення та зміцнення альтернативних способів вирішення фінансових криз для бізнесів, а також появу нових механізмів, що дозволять швидше адаптуватися до зміни умов та уникнення втрат, використовуючи прогресивні юридичні інструменти. Тому, безумовно, тенденція розширення базуватиметься саме на трендах попиту, а за нами буде достойна пропозиція.

Одним із таких нових механізмів стала превентивна реструктуризація, і, звичайно, ми тільки починаємо її запровадження, але її покликання — це першочергове збереження суб’єктів господарювання, відновлення платоспроможних боржників, а це гарні перспективи, що матимуть позитивні наслідки як для кредиторів, так і для країни загалом. Тому розширення нашої ексклюзивної практики саме цим процедурним елементом дає неабияку мотивацію до розвитку.

— Як оцінюєте конкуренцію на ринку юридичних послуг у ваших ключових практиках?

— Конкуренція на ринку юридичних послуг у наших ключових практиках, як завжди, є достатньо сильною, адже зумовлена стабільним попитом, обґрунтованим економічними труднощами, постійними змінами в законодавстві та необхідністю ефективного управління фінансовими ризиками.

На ринку юридичних послуг велике значення має репутація та довіра до компанії. Професіоналізм, глибока експертиза та ефективність є важливими факторами, які визначають конкурентоспроможність. Якщо взяти нашу практику банкрутства, то саме від репутаційної складової значною мірою залежить здатність залучення нових клієнтів, адже вони з обережністю підходять до вибору юридичних радників, оскільки сама процедура та результат мають довгострокові фінансові наслідки.

Щоб залишатися на плаву, завжди необхідно враховувати кількість гравців на ринку, давати якісну оцінку власного досвіду та кваліфікації, приділяти увагу інноваціям і технологіям, а також постійно вдосконалювати свої послуги, адаптуючись до нових реалій.

— Чи змінилися запити клієнтів за останній рік з огляду на економічну ситуацію та виклики воєнного часу?

— Безперечно, і ці зміни насамперед пов’язані з адаптацією бізнесів і фізичних осіб до нових реалій, що створює попит на певні типи юридичних послуг, а також змінює характер тих справ, з якими клієнти звертаються до нас.

Природною реакцією бізнесу на війну та економічні зміни стали частіші запити щодо пошуку інструментів для уникнення високих фінансових ризиків, особливо в секторі малих і середніх підприємств, що опинилися у складних ситуаціях та вимагають юридичного супроводження реструктуризації заборгованості та можливих процедур банкрутства.

Не варто залишати поза увагою і форс-мажорні обставини, перегляд умов контрактів і правового захисту в умовах невизначеності.

Загалом зміни у запитах на ринку юридичних послуг відображають актуальні економічні та політичні виклики, і клієнти шукають підтримки у стабілізації своєї діяльності, захисті своїх прав і мінімізації ризиків.

— Як ви підтримуєте мотивацію та розвиток команди у складних умовах?

— Підтримка мотивації та розвитку команди в сучасних реаліях є одним із найважливіших завдань для успішного функціонування будь-якої компанії. Необхідно не тільки справлятися з поточними труднощами, але й надихати команду, щоб вона залишалася продуктивною та зберігала високий рівень ефективності.

У складні часи, коли економічні та політичні обставини перестають бути передбачуваними, успіх компанії часто залежить від того, наскільки добре команда здатна адаптуватися до змін і зберігати свою мотивацію. Ключовим, як на мене, є створення атмосфери підтримки, стабільності та розвитку, що допомагає працівникам зберігати свою залученість і відданість компанії.

— Які компетенції ви вважаєте найважливішими для юристів у сучасних умовах?

— Швидко змінювані умови на юридичному ринку та у світі загалом змушують юристів оволодівати не тільки традиційними юридичними знаннями, але й набувати ті компетенції, що допомагають залишатися ефективними та конкурентоспроможними.

Для себе я можу визначити такі фундаменти ефективності:

• інноваційне мислення та стратегічний підхід, адже юристи мають не просто реагувати на зміни, але й активно шукати нові інноваційні стратегії для розв’язання проблем клієнтів;

• гнучкість та адаптивність — у сучасних реаліях це обов’язково;

• емоційний інтелект — через здатність до активного слухання, емпатії, спокійної та чіткої комунікації навіть у стресових ситуаціях;

• глобалізація та клієнтоорієнтованість.

— Як, на вашу думку, зміняться підходи до судової практики, банкрутства та реструктуризації у 2025 році? Як війна вплинула на кількість кейсів, пов’язаних із банкрутством? Чи з’явилися нові юридичні інструменти, які дозволяють уникнути банкрутства підприємств?

— Війна, без сумніву, змінила та продовжує змінювати не лише соціально-економічну ситуацію, а й значною мірою впливає на підходи до судової практики, банкрутства та реструктуризації. В цьому році судова практика у сфері банкрутства зазнає суттєвих змін у зв’язку із Законом України «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства та деяких інших законодавчих актів України щодо імплементації Директиви Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу 2019/1023 та запровадження процедур превентивної реструктуризації», що набрав чинності 1 січня 2025-го.

Зокрема, лише питання щодо визначення заінтересованості кредиторів викликає значну дискусію в професійному середовищі. Як буде розглядатися справа про банкрутство, якщо більшість кредиторів є заінтересованими та не мають права вирішального голосу в представницьких органах, хто в такому разі погоджуватиме умови продажу майна боржника, визначатиме подальшу процедуру та що робити зі справами, порушеними до 2025 року, в яких в ухвалі попереднього засідання відсутня інформація про заінтересованість кредиторів, має вирішити Верховний Суд.

З урахуванням чинної редакції КУзПБ підходи до банкрутства мають бути спрямовані насамперед на раннє виявлення ознак неплатоспроможності з метою збереження суб’єктів господарювання задля підтримання економіки країни.

Війна відіграє негативну роль в роботі суб’єктів господарювання, що підтверджується інформацією, розміщеною на офіційному сайті Верховного Суду. Статистика показує, що майже 1000 юридичних осіб на рік і приблизно така сама кількість фізичних осіб/фізичних осіб — підприємців стикаються з необхідністю погасити свою заборгованість через процедури банкрутства. При цьому в переважній більшості приймається рішення щодо ліквідації суб’єкта господарювання, що негативно впливає на економіку країни загалом.

Щодо нових інструментів, то з 1 січня 2025 року в Україні запроваджено процедуру превентивної реструктуризації, яка покликана першочергово зберегти суб’єкти господарювання, відновити платоспроможних боржників, які внаслідок війни або релокації виробничих потужностей із зони активних бойових дій зазнали фінансових труднощів, допомогти зберегти робочі місця, що в перспективі матиме позитивні наслідки для кредиторів та країни загалом.

Як на мене, зважаючи на актуальну судову практику щодо покладення субсидіарної/солідарної відповідальності за зобов’язаннями боржника на його керівників у випадку банкрутства, в перспективі процедура превентивної реструктуризації має стати пріоритетною серед інших, оскільки надає можливість захистити права всіх учасників господарських відносин: боржника, його керівника/засновника, трудового колективу та кредиторів.

— Як ви оцінюєте ефективність судової системи у складних економічних і політичних умовах?

— Війна та економічні труднощі не тільки ставлять перед судами нові завдання, але й дають можливість розвивати і вдосконалювати процеси, щоб забезпечити доступ до правосуддя навіть у найскладніших умовах. З власного досвіду можу сказати, що за роки війни та досить складних економічних і політичних випробувань судова система, безперечно, гідно показала, що має потенціал для швидкої адаптації та вдосконалення через використання технологій, альтернативних методів вирішення спорів, підвищення прозорості й збереження незалежності.

— Які головні тенденції ви прогнозуєте для юридичного ринку України у 2025 році?

— З огляду на зміни, що відбуваються на ринку через вплив війни та економічної нестабільності, вважаю, що домінуючими напрямами в найближчому майбутньому стануть відшкодування збитків, захист прав постраждалих від війни, а також активний розвиток військового права.

Впевнений, що бізнес і фізичні особи шукатимуть кваліфіковану юридичну допомогу для реструктуризації своїх боргів, уникнення банкрутства, оптимізації фінансових процесів та антикризового управління.

Варто зазначити, що ми усі спостерігаємо стрімкий розвиток LegalTech-платформ, що дозволяють автоматизувати одноманітні юридичні процеси через використання чат-ботів, автоматичних систем для аналізу даних та законодавства, і, безумовно, ця тенденція продовжить зберігатись не лише в національній, а й глобальній площинах. Я не є прихильником цього напряму, адже впевнений, що клієнти від цього лише втратять і в якості, і в компетенції, а тому час покаже…

Однозначно поглиблена інтеграція з міжнародними партнерами, адаптація до законодавства ЄС сприятимуть зростанню попиту на послуги, що охоплюють міжнародні аспекти, зокрема в галузі інвестицій, корпоративних спорів і міжнародних угод.

Звичайно ж, окреслені тенденції будуть залежати від економічної ситуації, політичної стабільності та розвитку технологій, проте ці напрями вже зараз, безперечно, є важливими та мають потенціал для привнесення значних змін на юридичному ринку України.

— Чи очікуєте ви змін у законодавстві, які суттєво вплинуть на вашу роботу у 2025 році?

— З огляду на орієнтацію України на інтеграцію з Європейським Союзом, ймовірно, будуть продовжуватися зміни в законодавстві, щоб привести його у відповідність до стандартів ЄС. Певен, що стосуватиметься це сфер енергетики, екологічного права, захисту прав споживачів, права інтелектуальної власності.

Також, зважаючи на важливість судових реформ, ймовірно, що у 2025 році будуть внесені зміни, які сприятимуть більшій ефективності, прозорості та швидкості судового процесу. Не виключено, що зміни будуть спрямовані на формування нових процедур вирішення спорів, впровадження затребуваних новими реаліями інструментів для електронного судочинства, а також реформ щодо протидії корупції в судовій системі. Сприяння підвищенню незалежності суддів, відкритості процесів, чіткість у правилах і процедурах можуть допомогти побудувати довіру до судової влади навіть у складних умовах.

Не зможуть оминути зміни і цифрові технології, і спрямовані вони будуть першочергово на захист персональних даних і кібербезпеку, а це стосується і галузі штучного інтелекту, блокчейну та електронної комерції. Як ймовірні — нові регуляції для захисту цифрових прав споживачів, контролю над даними, а також створення обов’язкових вимог для компаній щодо зберігання та обробки даних. Для юридичних радників це не просто означатиме бути знайомими з інструментами автоматизації, юридичними базами даних, а й бути гарно обізнаними з правовими аспектами нових технологій для забезпечення відповідності клієнтів новим вимогам.

Наразі важко передбачити увесь спектр можливих законодавчих змін, але для юристів, безсумнівно, це означатиме необхідність адаптації до нових реалій, оновлення стратегії консультування та використання інноваційних модернізованих інструментів у своїх практиках.

Ні я, ні будь-хто з моїх колег на юридичному ринку не знає, коли закінчиться війна. Це може бути і в 2025-му, тому варто бути готовими до захмарної кількості змін, що будуть спрямовані на підтримку післявоєнної економіки, стабільності та розвитку бізнесу.

Так, зміни — це велике поле можливостей, але краще загартувати свою стійкість для посиленої роботи в умовах криз, які важко передбачити.

— Які перспективи розвитку агробізнесу в Україні ви бачите у 2025 році і як буде змінюватися юридичний супровід?

— З огляду на те, що український агробізнес досить стійко навчився працювати в умовах війни, економічної нестабільності, постійних обстрілів, замінування полів, несприятливих погодних умов, необхідності адаптації до змін клімату, з кадровим дефіцитом і з постійними законодавчими змінами, вважаю, що перспективи його розвитку у 2025 році досить непогані.

Попри усе, аграрний сектор залишається одним із ключових для української економіки, і зважаючи на глобальну продовольчу кризу, яка має місце, попит на сільськогосподарську продукцію з України, ймовірно, зросте. Крім того, інвестиції у технології та відновлення інфраструктури (портів, складів, транспортних мереж, сільськогосподарської техніки), впровадження екологічних стандартів і вихід на нові міжнародні ринки створюють перспективи для стрімкого розвитку аграрної сфери.

Як на мене, юридичний супровід буде все більше орієнтований на спеціалізовані послуги, пов’язані із землею, екологічними стандартами, сертифікацією органічної продукції, а також врегулюванням правових аспектів у межах «зелених» ініціатив і корпоративної соціальної відповідальності, захистом інвестицій та новими технологіями.

У минулому році Уряд запровадив систему мінімальних експортних цін на основні сільськогосподарські товари, зокрема зернові. Тому юристам, які працюють з агросектором, у 2025-му варто очікувати збільшення попиту на складення зовнішньоекономічних контрактів, внесення змін до вже наявних договорів для їх відповідності новим законодавчим вимогам. Окрім того, варто очікувати посилення митного контролю, що вимагатиме від підприємства ведення прозорої бухгалтерії та наявності документів, що підтверджуватимуть вартість агропродукції, а це однозначно збільшить кількість судових спорів з державними органами.

Не слід забувати про земельну реформу, вона триває. В 2025 році очікуємо розширення прав на купівлю землі для юридичних осіб, зокрема з частковою іноземною власністю, запровадження механізмів страхування земельних угод.

Через інтеграцію до європейського ринку від агросектору вимагатимуть жорсткіших стандартів якості продукції, обмеження щодо використання пестицидів і добрив, посилення контролю за дотриманням трудових прав працівників.

Юристи повинні бути готові адаптувати свої стратегії до нових реалій аграрного ринку, забезпечуючи ефективний правовий супровід для агробізнесу в умовах швидких змін.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати