26 вересня 2014, 19:13

Ратифікація Верховною Радою України Угоди про асоціацію з ЄС є стратегічною перемогою України і тактичною перемогою Росії

Опубліковано в №22-23 (416-417)

Сергій Козьяков
Сергій Козьяков «Сергій Козьяков та Партнери, АФ»

Стратегічна перемога України полягає в тому, що актом ратифікації, нарешті, починається імплементація цивілізаційного за своїм значенням документа, через який розпочався зимовий 2013–2014 рр. Майдан, в лютому загинуло більше 100 людей, окупована частина української території і, нарешті, відбулося вторгнення російських військ на територію України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Імплементація – часто вживаний термін зі словника міжнародного права. Вона означає реалізацію, втілення в життя, здійснення разом із заходами забезпечення виконання норм міжнародного права. До таких заходів належать створення спільних інституційних координуючих органів, заходи контролю та тлумачення, а також прийняття необхідних актів національного права.

Нагадаємо, що Угода підписувалася у два етапи: спочатку була підписана та частина, в якій зафіксовані норми, які описують, власне, суть саме асоціації Україна – ЄС (близько 200 сторінок тексту), а потім – частина, яка містить торгову бухгалтерію (близько 800 сторінок). Кілька місяців тому Європейський Союз в односторонньому порядку зняв мита на імпорт довгого списку українських товарів на його територію, і це принципово важливо для оцінки того, що сталося.

Головна частина Угоди (саме та, яка складає його цивілізаційну основу і створює нову роботу юристам) набирає чинності практично негайно. Вже на наступний після ратифікації день уряд повідомив, що прийнятий план імплементації Угоди. Саме в цій частині зосереджені вельми конкретні нові правила для українського бізнесу, для розвитку конкуренції, надання державної допомоги, розвитку принципу верховенства права, прозорих і передбачуваних правил ведення бізнесу тощо.

Звертаю увагу колег і на той факт, що українським юристам доведеться освоювати практично весь масив європейського права (близько 33 тис. нормативних документів), а також судових рішень, що мають прецедентний характер. У цьому зв’язку пропоную звернути увагу на студентів, які закінчують навчання за спеціальністю «Міжнародне право», особливо по спеціалізації «Європейське право» та «Регулювання міжнародної торгівлі».

Друга, бухгалтерська частина Угоди, яка містить обопільні поступки України та ЄС в частині розмірів мит, набуде чинності трохи більше, ніж через рік. Однак ЄС уже застосовує пільгові мита щодо українських товарів і протягом цього строку буде застосовувати їх в односторонньому порядку, адже Україна поки не вводитиме пільгове застосування мит щодо імпорту товарів з ЄС.

Тактична перемога Росії полягає в тому, що така формула набрання чинності Угодою про асоціацію була прийнята саме під її тиском. Таким чином, Україна та ЄС пішли назустріч стороні, яка не є учасником міжнародного договору.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати