![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Технічні оновлення в електронній системі закупівель продовжуються. Цього разу вони торкнулися річного плану закупівель. Зокрема, вже з 15 травня 2025 року в системі з’явилися нові довідники, які були створені та реалізовані саме для виконання вимог Рамкової угоди щодо фінансування Європейського союзу по програмі Ukraine Facility.
До слова, нагадаю, що Законом України від 06.06.2024 № 3786-IX ратифіковано Рамкову угоду між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом Ukraine Facility, яка набрала чинності для України з 20.06.2024.
Для реалізації механізму Ukraine Facility розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.03.2024 № 244-р схвалено План України (далі — План України), що складається з трьох компонентів: Компонент І — пряма фінансова підтримка для України; Компонент ІІ — Рамкова інвестиційна програма України; Компонент ІІІ — допомога та заходи підтримки щодо вступу до Союзу.
Ukraine Facility — це програма фінансової підтримки України від Європейського Союзу на 2024–2027 роки. Вона спрямована на підтримку макрофінансової стабільності, відновлення економіки, реформування її ключових секторів.
Протягом 2024–2027 років 50 млрд євро від ЄС буде спрямовано на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програм.
Надходження коштів від Європейського Союзу в рамках програми Ukraine Facility стало причиною запровадження нових електронних полів в електронній системі закупівель при створенні річного плану закупівлі або змін до нього. Ці кошти надходять до бюджету України, після чого вони розподіляються за статтями видатків. Саме представники Європейського Союзу контролюють на статті видатків спрямовуються кошти по програмі фінансування Ukraine Facility та чи виконуються вимоги Європейського Союзу щодо їх використання. Тому саме від цього залежить подальше фінансування програм та отримання Україною коштів згідно програми Ukraine Facility.
Що саме змінилося в системі та які електронні поля тепер є обов’язковими для заповнення усім замовникам
При створенні річного плану закупівлі в електронній системі у замовника є можливість обрати джерело фінансування закупівлі. Зокрема, це:
-
державний бюджет України,
-
бюджет Автономної Республіки Крим,
-
місцевий бюджет,
-
власний бюджет (кошти від господарської діяльності підприємства),
-
бюджет цільових фондів (що не входять до складу державного або місцевого бюджетів),
-
кредити та позики міжнародних валютних організацій,
-
інше джерело фінансування.
Якщо закупівля у замовника здійснюється за кошти державного бюджету, в такому випадку в джерелі фінансування з випадаючого списку в своєму електронному кабінеті він повинен обрати Державний бюджет, а також обовʼязковим для вибору буде:
-
рік в бюджеті якого були закладені видатки;
-
код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (КПКВ).
Що таке КПКВ та де його шукати уповноваженим особам?
Коди програмної класифікації видатків (далі-КПКВ) — це семизначний код програмної класифікації видатків бюджету. Перелік КПКВ затверджено наказом Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію» від 14.01.2011 № 11 (зі змінами).
КПКВ за яким замовник здійснює закупівлі за бюджетні кошти, міститься у законі про Державний бюджет України на поточний рік або рішенні про місцевий бюджет, на підставі якого складається та затверджується розпис; у паспорті, який затверджується для конкретної бюджетної програми; а також у кошторисах видатків установи чи організації замовника.
Коди програмної класифікації видатків є обов’язковим для зазначення в електронній системі закупівель.
Звертаю вашу увагу, що функціонал зазначення КПКВ поширюється на всі закупівлі, що фінансуються з державного чи місцевого бюджетів.
Замовники отримують видатки лише на підставі бюджетних повноважень, наданих їм законом про Державний бюджет України (або рішенням про місцевий бюджет). Тобто розпорядники коштів державного бюджету здійснюють видатки, обсяги яких затверджені законом про Державний бюджет України на поточний рік, а розпорядники коштів місцевих бюджетів витрачають кошти згідно з рішенням про місцевий бюджет. Тобто усі видатки, які спрямовані на здійснення закупівель, розподіляються за програмами, яким відповідає певний КПКВ. Весь перелік КПКВ зазначений в Додатку 3 до Державного бюджету України на кожен рік.
Також не менш важливим є правильне зазначення року бюджету в системі, так як певні коди (статті фінансування) можуть додаватись чи видалятись залежно від року, в якому мають здійснюватися видатки.
Коди програмної класифікації видатків вказуються не лише до закупівель за кошти Ukraine Facility, а до всіх закупівель, що фінансуються з державного чи місцевого бюджетів. Зазначення КПКВ стосується всіх замовників, що працюють та проводять закупівлі за кошти цих бюджетів.
Якщо у замовника закупівля здійснюється за кошти місцевого бюджету, тоді йому необхідно обирати в джерелі фінансування місцевий бюджет. Також обов’язковим для вибору буде:
-
код КАТОТТГ — кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад. Тобто вам потрібно обрати з переліку свій населений пункт. Зручним способом вказати цю інформацію є введення в рядку пошуку назву населеного пункту замовника;
-
код типової програмної класифікації видатків та фінансування місцевих бюджетів.
ТПКВКМБ — типова програмна класифікація видатків та кредитування місцевих бюджетів відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 20.09.2017 № 793. Цей код при зазначенні його в річному плані закупівлі буде чотиризначним і відповідатиме таблиці «ТИПОВА ПРОГРАМНА КЛАСИФІКАЦІЯ видатків та кредитування місцевого бюджету» даного наказу.
Також замовники мають технічну можливість зазначати декілька джерел фінансування в річному плані закупівлі та вказувати декілька кодів КПКВ. Однак сума всіх зазначених в електронних полях джерел фінансування повинна дорівнювати очікуваній вартості предмета вашої закупівлі.
В системі вже реалізовано можливість зазначати пункт з Плану України та можна позначити закупівлю, що проводиться за кошти Ukraine Facility, обравши донора — Ukraine Facility при створенні закупівлі (будь-якої, в тому числі й звіту про договір про закупівлю).
Отже, підсумуємо — при створенні річного плану закупівлі або змін до нього при обранні джерела фінансування державний або місцевий бюджет вказуємо обов’язкові для заповнення довідники КПКВ та КАТОТТГ. У разі не заповнення цих електронних полів система не дасть замовнику технічно створити річний план закупівлі або зміни до нього. Якщо ж виникають проблеми при правильному зазначенні цих кодів чи ви не можете самостійно їх віднайти рекомендую звертатися до фінансових відділів вашої установи, так як вони в повній мірі володіють цією інформацією.
Вдалого освоєння нових технічних змін в річному плані закупівель!