06 січня 2023, 21:19

ProZorro без аукціонів

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Наприкінці 2022 року урядом була прийнята постанова від 30.12.2022 № 1495, якою було затверджено зміни щодо особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Постанова № 1495 набула чинності 03.01.2023 та викликала справжній шквал обговорень як серед фахівців закупівельної сфери, так і пересічних користувачів соцмереж. Такого масштабу розголосу ще не набувало жодне нововведення, жодна зміна до законодавства у сфері закупівель протягом 2022 року, а було їх як ніколи багато. 

Тригером, що запустив таку бурхливу реакцію, стало тимчасове запровадження проведення відкритих торгів без трикрокового аукціону. 

Спостерігаючи за масовою істерією у соцмережах, зазначимо, що це аж ніяк не похорони системи закупівель взагалі. Відкинувши зайві емоції, бачимо, що практично всі елементи ProZorro залишаються на місці – і «всі бачать все»: оприлюднення всіх документів щодо закупівлі  і можливість оскарження рішень замовника,  і спілкування замовника з учасниками виключно через електронну систему закупівель. Лише тимчасово, на 6 місяців, відмінили проведення аукціону з трьох раундів, в ході якого учасники могли знизити вартість своєї пропозиції, але не менше ніж на встановлений системою крок. 

Підставою для прийняття таких змін стали масові відключення електроенергії, як планові, так і екстрені, аварійні. Тобто учасники, підготувавши свою пропозицію для участі в торгах, могли з незалежних від них причин залишитися за бортом закупівлі через  відключення світла. До речі, практично одночасно із відключенням енергопостачання зникає також зв’язок та інтернет. 

З метою збереження духу, а не формальних ознак системи, а саме забезпечення рівних умов для якомога більшої кількості учасників, аукціони до кінця червня проводитимуться «всліпу», тобто найбільш економічно вигідна пропозиція визначатиметься одразу після розкриття завантажених пропозицій. 

Зазначу, що можна лише вітати ту оперативність, з якою уряд, команда Мінекономіки відреагували на нові виклики у вигляді блекаутів. Адже не всі потенційні учасники-суб’єкти господарювання можуть самі подбати про свою участь у закупівлях – придбати генератори, приїхати в коворкінг або взагалі з’їздити в інше місто на час призначеного аукціону. 

Хай там що, постанова № 1495 прийнята, набула чинності та запрацювала. Отже, на що звертаємо увагу. 

Насамперед, внесено зміни в ті пункти Особливостей, що прямо чи опосередковано передбачають проведення аукціонів. 

Так, змінено визначення поняття «аномально низька ціна». Під цим терміном розуміється ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, яка є меншою на 40 або більше відсотків середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників процедури закупівлі, та/або є меншою на 30 або більше відсотків наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції. Аномально низька ціна визначається електронною системою закупівель автоматично за умови наявності не менше двох учасників, які подали свої тендерні пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота).

Пунктом 7 постанови № 1495 внесено зміни до пп.35-39 Особливостей, які враховують виключення етапу аукціону із процедури відкритих торгів. 

Зокрема, оцінка тендерної пропозиції проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, визначених замовником у тендерній документації, шляхом визначення тендерної пропозиції найбільш економічно вигідною. 

Найбільш економічно вигідною визначається пропозиція, в якій запропонована найнижча ціна /приведена ціна на етапі подання пропозицій. Учасники не матимуть можливості знизити запропоновану ціну під час аукціону. 

Внаслідок виключення етапу аукціону з перебігу процедури закупівлі, строк проведення відкритих торгів скорочується ще принаймні на один день та може становити мінімум 13 днів.

Запровадженими змінами також передбачено, що не підлягає розкриттю інформація, що обґрунтовано визначена учасником як конфіденційна, зокрема інформація, що містить персональні дані. Конфіденційною не може бути визначена інформація про запропоновану ціну, інші критерії оцінки, технічні умови, технічні специфікації та документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до ст. 16 Закону, і документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених ст. 17 Закону. Замовник, орган оскарження та Держаудитслужба мають доступ в електронній системі закупівель до інформації, яка визначена учасником процедури закупівлі конфіденційною.

Натомість п. 8 постанови № 1495, що набуває чинності через шість місяців, знову вносить зміни до тих же самих пунктів Особливостей та відповідно повертає етап електронного аукціону до проведення відкритих торгів.

Замовники мають врахувати запроваджені зміни під час підготовки тендерної документації для проведення відкритих торгів з урахуванням Особливостей. 

Але маємо переконання, що у разі припинення аварійних відключень електроенергії по всій території України та відновленні системи електропостачання, проведення відкритих торгів повернеться у звичне русло швидше, ніж через півроку.

Які ще зміни запроваджено постановою № 1495

Крім раніше встановлених винятків, положення п. 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону відтепер не застосовуються замовниками у разі здійснення закупівлі товару для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік  запитувача.

Змінами до п. 13 Особливостей з переліку винятків, придбання яких може здійснюватися  замовниками шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу виключено закупівлю нотаріальних послуг. 

Замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження у річному плані закупівель, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника. 

Критеріїв оцінки ризиків від поширення інформації не визначено, а відтак рішення про наявність таких ризиків для власної безпеки приймається замовником самостійно. 

Повертаючись до тимчасової відміни аукціону, учасникам доведеться переглянути напрацьовані ними стратегії участі в закупівлях з урахуванням нових реалій. А саме, подавати більш ретельно прораховану пропозицію, яка вже не міститиме запасу на пониження вартості для участі в аукціоні. Враховуючи, що більшість відкритих торгів (з особливостями) проходило за участю єдиного учасника, то не виключено, що на економії коштів це не позначиться. 

Отже, запроваджені зміни є тимчасовими,  вводяться максимум на півроку з метою надати можливість якомога більшому числу учасників взяти участь у тендерах, враховуючи удари по критичній інфраструктурі та відключення електричної енергії, які не завжди передбачувані. А потенційний учасник, що одразу прорахував свою пропозицію за прийнятною для себе мінімальною ціною, подає її в зручний для себе час та зберігає шанси на виграш у торгах, попри можливі відключення світла, зв’язку та інтернету.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати