23 серпня 2024, 18:58

Нові умови продажу підакцизних товарів: які штрафи загрожують закладам харчування та торговельним мережам?

Тетяна Шуляк
Тетяна Шуляк «MK Legal Service» адвокатка практики супроводу HoReCa I Retail

Верховна Рада нарешті запровадила новий порядок для торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями — попередній був прийнятий майже 20 років тому!


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В статті розглянемо ключові зміни для підприємців у порядку ліцензування, продажу та відповідальності за порушення нових вимог у сфері торгівлі підакцизними товарами.

Коли запрацюють нові зміни?

27.07.2024 набув чинності Закон України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817-IX (далі — Закон № 3817).

Він приходить на заміну Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі — Закон № 451)

Закон № 451 усе ще буде діяти до кінця 2024 року в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817. Єдиний виняток: стаття 8 Закону № 451 буде діяти до набрання чинності статті 33 Закону № 3817, а саме ще протягом одного місяця з дня утворення або визначення Кабінетом Міністрів України контролюючого органу в цій сфері.

Певні положення Закону № 3817 будуть набувати поступово — зокрема, розділ VІІ Ліцензування набуде чинності з 01.01.2025 року.

Важливо: усі ліцензії, видані до 01.01.2025 року, будуть вважатися чинними та продовжать свою дію на визначений такими ліцензіями строк.

Тепер щодо змін, що вже почали діяти та яким варто приділити увагу.

Які обмеження на продаж алкогольних напоїв скасовані?

Прикінцевими положеннями Закону № 3817 визначено, що з дня набуття ним чинності втрачають чинність раніше встановлені місцевими (військовими) адміністраціями обмеження щодо заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Це правило застосовується лише щодо територій:

— на яких не ведуться бойові дії;

— які не є тимчасово окупованими росією.

Виняток: зберігаються обмеження на час комендантської години до затвердження Кабінетом Міністрів України окремого порядку встановлення такої заборони під час дії воєнного стану.

До затвердження такого порядку залишаються чинними заборони на торгівлю алкогольними напоями в певний період доби або можуть бути встановлені обласними державними (військовими) адміністраціями виключно на територіях:

— на яких ведуться бойові дії;

— які є тимчасово окупованими.

Ці обмеження можуть поширюватися саме на ті території, які внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Як платити за ліцензії, дія яких закінчилась під час воєнного стану?

Зараз ст. 18 Закону № 481 визначає, що вважаються дійсними ліцензії на право виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, якщо до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин):

— ви не сплатили черговий платіж за ліцензію;

— закінчився термін дії цієї ліцензії.

Сплатити чергові платежі або вчинити дії щодо продовження таких ліцензії належало виконати впродовж 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.

Тепер же ці строки зміняться. Підприємці повинні будуть, залежно від ситуації:

— подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному Законом № 481 — до 31.10.2024 включно;

— сплатити чергові платежі за такі ліцензії за період з дня закінчення строку дії раніше виданої ліцензії — до 31.10.2024 включно або до дня отримання нової ліцензії.

Якщо з початку дії воєнного, надзвичайного стану в Україні та до 31.10.2024 включно суб’єкт господарювання припинив ліцензовану діяльність, він повинен упродовж двох місяців:

— подати до органу ліцензування заяву про припинення дії ліцензії;

— сплатити не сплачені за цей період чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Якщо підприємці не виконають вимогу щодо сплати чергових платежів, їм загрожують такі наслідки:

— визнання недійсною такої ліцензії з дати закінчення строку її дії та визнання діяльності такою, що провадилася без наявності ліцензії із застосуванням фінансових санкцій, визначених Законом № 481 для ліцензій, строк дії яких закінчився у період воєнного стану;

— припинення дії ліцензії в порядку, визначеному Законом № 481, з дня несплати першого чергового платежу — для ліцензій, строк дії яких не закінчився у період дії воєнного стану.

Суми несплачених чергових платежів розраховуються, виходячи з розміру річної (квартальної) плати, визначеної Законом № 481, і пропорційно до кількості календарних днів періоду, за який не сплачено чергові платежі.

Ці строки визначаються, починаючи з першого дня такого періоду та закінчуючи:

— днем отримання нової ліцензії;

— або останнім днем припинення провадження відповідного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, зазначеним у заяві про припинення дії ліцензії у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності;

— або 31.10.2024 включно.

Як зміниться вартість ліцензій?

Законом № 3817 запроваджується новий розмір для оплати ліцензій на право провадження відповідних видів господарської діяльності.

Відтепер ДПС щороку, до 1 січня звітного (податкового) року, зобов’язана на своєму офіційному вебсайті розміщувати інформацію про вартість таких ліцензій на звітний (податковий) рік і квартал.

Відтак з 01.01.2025 вартість ліцензій буде прив’язана до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01 звітного (податкового) року.

Яка відповідальність передбачена за порушення Закону?

З 27.07.2024 ст. 73 Закону № 3817 закріплює відповідальність за порушення у сфері виробництва й обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального — як за порушення безпосередньо норм Закону № 3817, так і за порушення Закону № 481, у період дії його положень.

Стаття встановлює санкції 46 видів порушень на рівні від 0,2 до 150 розмірів мінімальної заробітної плати, а також в окремих випадках до 200 відсотків вартості товару (продукції), реалізованих з порушеннями вимог Закону.

Згодом ми опишемо детально й інші новації Закону № 3817, які почнуть діяти вже з нового 2025 року.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати