27 серпня 2024, 17:16

Кадровий голод в Україні: експерти Jooble розповіли про сфери з гострим дефіцитом працівників


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Повномасштабне вторгнення продовжує негативно впливати на український ринок праці. Якщо в перший рік спостерігався тотальний дефіцит робочих пропозицій та стрімке підвищення конкуренції на одну посаду, то сьогодні з відновленням попиту на працівників є нова проблема – кадровий голод. Експерти Jooble відмічають, що активність та кількість відгуків щомісяця зменшується, а час закриття вакансій зріс більше, ніж у два рази. Середній період пошуку кандидатів у 2021-2022 роках складав 2-3 тижні, проте тепер він становить 1,5-2 місяці. 

Про поточну ситуацію на ринку праці

Аналітики зафіксували влітку 2024 року рекордну кількість вакансій (понад 111 тис.), що перевищило поріг 2021 року. На Jooble шукачам почала активніше пропонуватися робота Харків, а у списку лідерів із найбільшими можливостями працевлаштування після Києва та Львова остаточно закріпили свої позиції Дніпро й Одеса. Проте, за даними Інституту економічних досліджень, 43% опитаних компаній відмітили складнощі під час спроб закрити посади кваліфікованими кандидатами. Такий показник став антирекордом за час незалежності України.

Причинами такого тривожного явища є:

  • посилення мобілізації, зміни в порядку бронювання працівників;

  • виїзд майже 5 млн працездатного населення за кордон;

  • внутрішні переміщення українців із прифронтових територій до більш безпечних регіонів;

  • невідповідність рівнів заробітних плат, що пропонуються, очікуванням та потребам кандидатів.

В умовах кадрового дефіциту починають зростати заробітні плати. Наприклад, на Jooble публікується робота в Києві з середніми доходами 24000-25000 грн, що перевищило показники минулого року на 25%. Подібна динаміка спостерігається по всій країні. Компанії збільшують ставки на 20-40%, впроваджують бонусні системи, премії для привернення уваги кваліфікованих фахівців.

Які сфери відчули на собі кадровий голод?

На думку експертів компанії Jooble, найскладніше закрити вакансії для робочих спеціальностей, фахівців рівнів Senior, Team Lead, Expert та керівних посад. Нижче наведений перелік сфер, які зазнали гострого дефіциту кадрів упродовж останнього року.

Аграрний сектор

За статистикою Полтавської ОВА, близько 64% агропідприємств зіштовхнулися з нестачею працівників в окремих підрозділах, а 14% з опитаних респондентів повідомили про суцільний кадровий дефіцит. Агробізнесу зараз критично бракує інженерів, трактористів, електриків, механіків, водіїв вантажівок та працівників елеваторів. Хоча компанії у секторі сільського господарства мають змогу бронювати до 50% штату працівників, через мобілізацію та недовіру суспільства до офіційного працевлаштування знайти кандидатів на перераховані позиції стало значно складніше.

Ряд вакансій можна було б закрити за допомогою жінок, проте кількість фахівчинь із відповідними навичками не відповідає попиту. Центри зайнятості вже пропонують жінкам перекваліфікацію з безоплатним навчанням та стажуванням. Компанії зі свого боку підвищують заробітні плати для привернення уваги більшої кількості кандидатів. Сьогодні в агробізнесі можна знайти роботу з середніми доходами 25000-40000 грн.

Будівництво

Кадровий дефіцит у будівельній галузі за підрахунками компанії 7CI Group сягає відмітки 30-40%. Переважно тут не вистачає спеціальностей, які вимагають фізичної сили, – різноробів, вантажників, малярів, бетонників, слюсарів, зварювальників та токарів. Більшості жінок такі професії банально не підходять, а автоматизувати процеси на будівельних майданчиках вкрай важко. Це вимагає великих інвестицій, на які підприємства поки не мають фінансування.

Як вихід, будівельні компанії почали залучати до роботи мігрантів. У червні до України прибули працівники з таких країн, як Індія, Пакистан, Бангладеш, Філіппіни, Непал тощо. На місяць фахівцям пропонують 25000-45000 грн, також передбачені бонуси та премії. За необхідності компанії готові навчати кандидатів, забезпечувати їх житлом та харчуванням.

Готельно-ресторанний бізнес

У готельно-ресторанному бізнесі бракує фахівців обох статей. Тут спрацював цілий ряд причин – масовий виїзд жінок за кордон та працевлаштування там, відсутність бронювання військовозобов’язаних чоловіків, нестача можливостей професійного розвитку. На сайтах із пошуку зайнятості понад 2 тис. закладів харчування та тимчасового розміщення пропонують кандидатам вибрати вакансію офіціанта, кухаря, кондитера, бармена, покоївки, адміністратора залу, рецепції.

На одного працівника в готельно-ресторанному бізнесі зараз припадає близько двох вакансій. Через це експерти очікують падіння рівня сервісу, скорочення меню та підвищення вартості послуг до 20%. Власники кафе, ресторанів та готелів підвищують заробітні плати та знижують вимоги до кандидатів. Влітку 2024 року середня зарплата у сфері обслуговування склала 25000-27000 грн, що перевищило показники 2022 року майже на 45%.

Транспорт та логістика

Кадровий дефіцит на транспортно-логістичних підприємствах складає близько 30%. Зокрема, йде мова про водіїв комунального транспорту, машиністів рухомого складу, адже такі посади зазвичай обіймали чоловіки. Державні транспортні компанії зараз пропонують вакансії жінкам. Вже в липні Мінінфраструктури спільно з представництвом ООН Жінки анонсували пілотний проєкт із перекваліфікації жінок на водійок громадського транспорту.

Також у транспортному сегменті наразі не вистачає менеджерів із логістики, експедиторів, водіїв для здійснення міжнародних пасажирських, вантажних перевезень та автослюсарів. Працівникам галузі пропонують 30000-40000 грн на місяць, причому компанії готові платити конкурентні зарплати навіть кандидатам без досвіду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати