Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У нашій країні відбувається досить велика кількість політичних та економічних змін, кожна з яких загалом впливає на партнерство, інвестиції та бізнес. За останні декілька років все частіше в новинах і на сайтах юридичних компаній у розділі послуг стала з’являтись абревіатура M&A угод та їх супроводження.
Щоразу спостерігається зростання активності M&A угод особливо у сферах інформаційних технологій, енергетики, фінансів та агробізнесу. M&A є складними та стратегічними операціями, що сприяють зміцненню позицій компаній на ринку та розвитку бізнесу в країні. У нашій статті детальніше пояснимо поняття M&A, його форми та планування (структурування) M&A-угод.
Поняття M&A та його форми
M&A — (Mergers and Acquisitions, у перекладі злиття та поглинання) – сукупність процесів об'єднання бізнесу (капіталу), в результаті яких на ринку з'являються укрупнені компанії замість декількох меншого розміру. Найпопулярніший у економіках США, Великої Британії та ЄС спосіб розширення бізнесу. Розширення в результаті M&A вважається неорганічним, оскільки досягається або через поглинання (придбання) однієї компанії іншою компанією або через злиття та/або приєднання таких компаній, на відміну від класичного розширення бізнесу, яке відбувається через пропорційне зростання самого бізнесу (доходу, прибутку тощо).
З і змісту поняття стає зрозуміло, що існує дві форми M&A — злиття та поглинання. Дещо докладніше про кожну з них:
Злиття
Ця форма структурується через реорганізацію юридичних осіб, яка можлива у формі:
-
злиття, коли дві юридичні особи зливаються та створюють третю нову юридичну особу і жодна з них не продовжує своє існування. Зазвичай такий вид називають горизонтальне злиття;
-
приєднання, коли одна юридична особа приєднується до іншої юридичної особи та припиняє своє існування або ж вертикальне злиття.
Форма злиття та її види реорганізації є досить складними та потребують значних ресурсів для розвитку бізнесу надалі, а тому більш рідкісна у використанні, як в Україні так і за кордоном. Однак має перевагу у відкладенні моменту виникнення об’єкта оподаткування.
Поглинання
Форма поглинання є зрозумілішою та органічною для підприємців в Україні та закордоном, оскільки передбачає пряму купівлю бізнесу. Така купівля бізнесу може бути реалізованою двома шляхами:
-
договір про купівлю активів — у даному випадку придбаваються окремі активи бізнесу (інтелектуальна власність, основні засоби та інші необоротні активи тощо) без купівлі часток корпоративних прав юридичної особи, яка є їх власником. Отже, є можливість відокремитись від зобов’язань купленої юридичної особи. Однак інколи у зв’язку з вимогами кредиторів (адже ніхто не зацікавлений, щоб їх боржник став неплатоспроможним та найчастіше у домовленостях передбачають інструмент надання згоди при продажі окремих активів) сторони приходять до згоди щодо взяття покупцем на себе також зобов’язань, що реалізується через зміну боржника;
-
договір про купівлю часток корпоративних прав — у цьому разі компанія, яка поглинає, купує частки корпоративних прав безпосередньо у юридичній особі, яка є держателем активів та через, яку ведеться діяльність або у групі юридичних осіб. Зазвичай цей шлях реалізується через договір купівлі-продажу часток корпоративних прав.
Планування M&A угод
Планування або структурування угод M&A — це процес, за допомогою якого визначаються форма та умови проведення об’єднання або придбання компаній. Це передбачає розробку оптимальної юридичної, фінансової та організаційної структури для забезпечення максимальної вигоди всім сторонам угоди.
Класичний процес реалізації на практиці планування M&A стосуватиметься саме поглинання як найбільш популярної форми, проте більшість положень прямо застосовні до злиття:
1 етап — Підготовка
На першому етапі дві сторони проводять вступну зустріч та окреслюють вихідні позиції перед вступом у повноцінні переговори. У разі якщо сторони вирішують рухатись далі, тоді рекомендується підписати NDA для збереження конфіденційності не тільки факту проведення переговорів, а ще й інформації, якою будуть обмінюватись у подальшому.
2 етап — Обговорення умов та складення Term Sheet
Term Sheet — це документ, який не є обов’язковим для укладення, але допомагає окреслити усі ключові вихідні умови, про які домовились сторони (тривалість процесу, тривалість аудиту / відсутність потреби його проведення, ціновий коридор, форма оплати, предмет купівлі). Складання цього документу не має на меті юридичного структурування угоди, а лиш фіксує первинні домовленості, тому досить часто він оформляється у вільній формі та має вигляд переліку. Варто також зазначити, що Term Sheet укладається у тому разі, якщо сторони вирішили основні умови та готові рухатись далі у переговорах, якщо ж ні, то цей документ може бути підписаний після декількох додаткових консультацій та зустрічей.
3 етап — Протокол про наміри
Укладення на цьому етапі протоколу про наміри або іншого подібного документу може мати різну правову природу залежно від підходу юристів. Основною метою даного документу є повноцінний опис структури угоди, положень про ціну та її коригування, порядок оплати, обов’язків сторін після реалізації угоди, запевнень та гарантій, які надають сторони тощо. Зазвичай даний документ є своєрідним детальним планом дій по реалізації угоди, тому він повинен описувати усі ключові моменти. Досить відповідально потрібно на цьому етапі поставитися до опису саме спірних питань, що виникають, не уникаючи, адже потім процес розірвання угоди буде значно болючішим фінансово та економічно. Окрему увагу слід звернути щодо 1)закріплення порядку проведення аудиту; 2) зобов’язань утриматись від пропонування та продажу бізнесу третім особам протягом визначеного строку; 3) штрафів за порушення зобов’язань. Ці пункти домовленостей найчастіше є обов’язковими та потребують обговорення на початку побудови взаємовідносин.
4 етап — Проведення аудиту (due diligence)
На цьому етапі проводиться комплексне дослідження (due diligence), яке включає перевірку фінансової та юридичної документації бізнесу, що буде підлягати придбанню (злиттю), оцінку активів та зобов’язань, аналіз ризиків та можливостей. Основною метою цього етапу є визначення потенційних ризиків, які можна понести після реалізації угоди. DD зазвичай проводиться у таких сферах: правові питання, питання бухгалтерського обліку, податкові питання, економічна оцінка бізнесу (рідше, проте також спостерігається: з питань дотримання екологічного законодавства, митного законодавства тощо).
5 етап — Отримання згод та дозволів
Отримання згод та дозволів з’являється саме на цьому етапі, оскільки покупець в результаті проведеної перевірки отримує бачення повної картини. Однак якщо сторони чітко розуміють необхідність отримання окремих згод та дозволів раніше, тоді робота по них може початись заздалегідь. Звичайно краще, коли розуміння щодо отримання окремих згод та дозволів з’являється раніше, адже це може займати тривалий період часу, що збільшує тривалість реалізації угоди.
6 етап — Підготовка остаточних договорів
Це вже етап повноцінного оформлення угоди, яке включає в себе закріплення всіх попередніх домовленостей у відповідних визначених планом дій договорах (договори купівлі-продажу, корпоративний договір, договір ексроу тощо), додаткових договорах (договори про надання послуг, трудові договори, договори про заборону конкуренції, договір про відступлення права вимог/про зміну боржника тощо). Також на цьому етапі необхідно вже остаточно отримати усі дозволи та згоди.
7 етап — Зобов’язання після завершення угоди
Цей етап прямо залежить від сторін, тому і немає одного загального підходу.
Отже, M&A-угоди як і будь-яке інше закріплення нових бізнес-зв’язків потребують якісного юридичного супроводу на кожному етапі їх реалізації, щоб вчасно розрахувати всі ризики, не допустити необґрунтованого відступу від принципових позицій і діяти винятково в межах законодавства.