Уже понад рік кожен українець навчається жити та працювати в умовах повномасштабної війни, а отже — в умовах підвищених ризиків, складності спрогнозувати події навіть на найближчий час і виникнення все нових і нових викликів. Вчиться працювати у таких умовах і юридичний ринок, зокрема й практика GR, серед особливостей якої під час війни я б виокремила такі: хвилеподібність активності, підвищена важливість фактора часу в донесенні позиції бізнесу до представників держави, а також існування великої кількості положень, що діють тимчасово або відкладені у часі, і відповідно, особливості роботи над регуляторними актами в цьому контексті.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Хвилеподібність активності
Звісно, і у мирний час ділова активність ніколи не була рівномірною. Проте якщо за звичайних обставин коливання стосувалися здебільшого лише інтенсивності роботи та мали певну сезонність, а тому були досить передбачуваними, то під час війни мінливість спостерігається не стільки в інтенсивності роботи, скільки у її характері, й продиктована вона передусім характером бойових дій та їх наслідками. Так, у моменти інтенсивніших обстрілів і дій, що зачіпають більшість території України, зростає кількість роботи, спрямованої на взаємодію між бізнесом та урядом із метою розв’язання нагальних питань, тоді як у моменти локалізації бойових дій активізується робота над більш системними реформами.
Тож у березні 2022 року у фокусі було налагодження життя держави та роботи бізнесу в новій реальності загалом, травень і червень відзначилися необхідністю шукати рішення в умовах кризи щодо постачання пального, а осінь і зима — необхідністю забезпечити правові межі для роботи бізнесу в умовах перебоїв електропостачання та зв’язку і можливості користуватися генераторами.
У проміжках між цим відбувалося повернення до системних реформ, що були розпочаті ще до війни (наприклад, реформи надрокористування), роботи над перспективними напрямами — післявоєнного відновлення, а також руху до членства в Європейському Союзі. Цей рух, з огляду на набуття Україною офіційного статусу кандидата на членство в ЄС, особливо актуалізувався протягом останнього року. До того ж робота над ним стає все більш системною і спрямованою, тоді як раніше реформи щодо зобов’язань у межах Угоди про асоціацію України з ЄС відбувалися досить фрагментарно.
Випробування на швидкість реакції
Зважаючи на такі коливання — часто непередбачувані — інтенсивності та змісту взаємодії з органами влади, значно зросла важливість фактора часу. За обставин, коли всі змушені працювати в умовах підвищених ризиків, різкого зменшення доходів і зростання втрат, стейкхолдери в Уряді набагато відкритіші до прийняття рішень, що спрямовані на розв’язання найболючіших проблем у конкретний проміжок часу. Проте тільки до того моменту, поки вони залишаються на слуху і не відійшли на другий план.
Тож у випадках, коли регулювання необхідне для того, щоб вирішити наявну нагальну проблему в умовах воєнного стану, важливо не зволікати і не поринати у нескінченні обговорення деталей, натомість на перше місце виходить саме готовність оперативно запропонувати прийнятний варіант її вирішення. В умовах воєнного стану, коли ситуація змінюється швидко і непередбачувано, дуже легко пропустити той короткий проміжок часу, коли відкрите вікно можливостей для розв’язання певного питання, поки його не затьмарили нові виклики, або ж щодо неактуальності цього питання не почали голосно говорити опоненти, які також зазнають втрат внаслідок війни та мають свої вагомі аргументи.
Варто зазначити, що за таких умов значно зростає важливість GR-фахівця як посередника між владою та бізнесом, оскільки саме він робить потреби бізнесу чутними для Уряду, що за умов війни часто є питанням виживання бізнесу, а нове регулювання — зрозумілим для бізнесу.
Тимчасове та відкладене регулювання
Мінливими протягом дії режиму воєнного стану виявляються не лише зовнішні умови, що впливають на взаємодію з владою, але й регуляторне середовище. Протягом періоду воєнного стану було прийнято чимало нормативно-правових актів — як тих, що спрямовані на врегулювання питань роботи в нових умовах або спрощення регулювання на цей період, так і системних документів, які, проте, не завжди можливо чи доцільно повністю імплементувати під час війни. Тож однією з особливостей регулювання (а отже, і взаємодії з Урядом) є адвокація законодавчих актів, що містять положення, які або діють тільки протягом дії воєнного стану (і спрямовані на забезпечення роботи бізнесу в кризових умовах), або навпаки — набирають чинності лише після його закінчення (задля уникнення додаткового регуляторного навантаження на бізнес).
До того ж у перші місяці війни загалом спостерігалася тенденція до дуже частого внесення змін до законодавчих актів (зокрема тих, що стосувалися оподаткування, критичного імпорту тощо), оскільки доводилося дуже швидко адаптувати регулювання до екстремальних умов роботи. Водночас поступово ця тенденція швидко пішла на спад, і від кризового регулювання ad hoc і надання пільг бізнесу потроху відбувається повернення до більш жорсткого регулювання. Іншим виміром «відкладеного» GR є робота над планами післявоєнного відновлення та механізмами відшкодування шкоди, спричиненої бойовими діями, що була особливо активною навесні та на початку літа 2022 року. На жаль, на сьогодні ніхто не може зробити точного прогнозу щодо строків закінчення війни, а отже, і повернення до звичайного, відносно стабільного регуляторного середовища мирного часу, хоча вже зараз йдеться про скасування певних податкових пільг вже в липні цього року з огляду на вимоги МВФ.
До того ж відбувається аудит законодавства, що стосується регулювання суспільних відносин в умовах воєнного стану з метою виявлення тих, що потребують скасування, а також розпочата робота з оцінки стану імплементації актів права ЄС у різних галузях законодавства. І хоча робити висновки щодо роботи в умовах воєнного стану ще зарано, варто зазначити, що як практики, які працюють у галузі GR, так і регуляторна система загалом вже понад рік проходять стрес-тест на витривалість і спроможність адаптуватися до екстремальних умов, і проходять його гідно.