Першою сходинкою до професійного зростання в юридичному світі часто є позиція помічника адвоката. Сайти з пошуку роботи переповнені вакансіями помічників, адже їх оновлення в складі будь-якої команди є найбільш імовірним: хтось розуміє, що юриспруденція не для нього, а хтось незадоволений умовами праці та знов і знов шукає нове місце. Сьогоднішній ринок юридичної роботи відкритий для тих, хто хоче займатися правом.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Не будемо розглядати найбільш типові вимоги до помічників адвокатів, які копіюються з вакансії у вакансію кожної компанії, а складемо власний перелік топ-навичок, необхідних для успішного старту кар'єри. До речі, багато з цих навичок знадобляться не лише для помічників адвокатів чи взагалі юристів, а й для досягнення успіху у будь-якій сфері професійного життя.
1. Стрес — не завада
Перш за все, головною навичкою майбутнього професіонала є вміння працювати у стресовій ситуації та робити це якісно. Інколи необхідно одночасно виконати декілька завдань, і можна загубитися у тому, з чого почати. У таких випадках стрес підступає з усіх боків, та не слід впадати у відчай: вмілий помічник адвоката обирає найбільш важливу задачу та починає її виконувати.
2.Завдання розкладаємо по полицях
Найбільш тісно пов'язаними з попередньою навичкою є багатофункціональність та вміння правильно розподілити час. Помічник адвоката має бути готовий до того, що графік його роботи не є сталим та завжди може коливатися: щось треба зробити до початку робочого дня, інколи треба залишитися й після його закінчення, щоб виконати найбільш термінову роботу. У такому випадку навичка правильного розподілу часу буде як ніколи в нагоді і допоможе зорієнтуватися, що варте найбільшої уваги, а що можна відкласти. Помічник не живе за планом, більше того, деякі завдання він проживає, розуміючи, що його допомога у певні моменти потрібна клієнту компанії як ніколи.
3. Максимальна концентрація, уважність та сталева витримка
Для юридичної професії необхідно вміти миттєво концентруватися над задачею, з якою працюєш, навіть в умовах постійних змін таких задач та переключення з однієї на іншу. Не менш значущим є вміння всидіти на місці та інколи розібрати томи документації. Більше того, їх необхідно не лише розібрати, а й проаналізувати та зробити певні висновки, що знадобляться для подальшого надання юридичних послуг клієнту.
4. Креативність у роботі та документах
Часто рутинна робота не залишає простору для креативності, і особа якщо й хотіла б вигадати щось цікаве, просто не має на це часу, тож робить усе по накатаній. Однак юридична професія — далеко не суха беземоційна сфера, як багато хто вважає, а правники насправді чи не найбільші креативники серед усіх. Тож і помічник адвоката має креативно підходити до виконання поставлених завдань, і навіть якщо щось вже є давно усталеним, це не привід відмовлятися від пропозиції це оптимізувати.
При написанні документів теж слід виявляти креативність та розуміти, що документ можуть читати люди, які не мають будь-якого поняття про юридичні терміни або не мають бажання розбиратися у формальних аспектах, а хочуть отримати суть. Вдалим прикладом є Мін'юст, який під час розгляду скарг у сфері державної реєстрації викладає рішення стисло та зазначає «#Мін'ЮстПростоюМовою» (і дійсно пояснює свій висновок у зрозумілому пересічній особі форматі), а також у розгорнутому викладі — «#Мін'ЮстОфіційно».
Краплинка цікавості у вашій роботі та документах ніколи не буває зайвою.
5. Активний початок кар'єри
Молоді та свіжі помічники завжди мають бути енергійними та активними, оскільки у цей час вони, як діти, вбирають у себе та отримують від адвокатів знання та професійні навички, що знадобляться їм для професійного розвитку та досягнення нових вершин. З іншого боку, варто виявляти проактивність та ініціативу там, де це доречно.
6. Налаштовуємо зв'язки з колегами
Важливо вказати, що приходячи до вже сформованого колективу, помічник має усвідомлювати, що тепер він працює в команді, і йому необхідно знайти з усіма її членами спільну мову. З цього моменту доля команди залежить і від помічника (інколи навіть дуже сильно), а отже, скоординовані дії з іншими членами є однією із запорук успіху для молодого фахівця.
Звичайно, всі люди різні, не всі можуть потоваришувати між собою, однак на роботі ваша основна мета — виконувати покладені на вас функції, а не намагатися всім сподобатися. Незважаючи на це, атмосфера та настрій у команді є одним з найбільш впливових факторів на ефективність вашої діяльності, тому їх негативний стан часто призводить до неможливості належним чином здійснювати свої функції. У такому випадку вимагається вміле застосування навичок комунікації для підвищення морального рівня та залагодження конфліктів.
7. Законодавство треба знати
Переходячи до більш конкретних вимог до помічника адвоката, першою завжди є навичка орієнтування у законодавстві. Зазвичай у особи ще до першої роботи формується уявлення про те, яка галузь права їй цікава, тому вона заглиблюється у її вивчення та має розуміння структури й системи законодавства, що її врегульовує. З іншого боку, інколи сфера права, в якій працює помічник, у силу різних обставин може відрізнятися від його бажань та захоплень.
Безперечно, з законодавством можна ознайомитися і в процесі роботи, проте попередня підготовка та уявлення про структуру нормативних актів у конкурентному плані завжди буде перевагою. У такому випадку час буде витрачатися на безпосередню підготовку документів, а не на пошук норм законів.
8. Застосовуємо критичне мислення
Самого лише знання норм недостатньо для ефективної роботи. Однією з найбільш цінних навичок для юриста є здатність аналізу та критичної оцінки як законодавчих підстав, так і об'єктивних обставин. Знайти інформацію в наш час не складає багато труднощів, однак для належного виконання поставлених завдань помічник має здійснити ретельний аналіз та зрозуміти, чи є така інформація корисною та необхідною для вирішення поставлених йому завдань. На мою думку, розвиток саме цієї навички відіграє найбільшу роль у професійному зростанні, оскільки вміння аналізувати та приходити до об'єктивно правильних висновків відіграє свою роль і в практичних ситуаціях.
9. Законодавство знати, але й про практику не забувати
Будь-який юрист-початківець має відразу розуміти, що законодавство недосконале, і окрім сухих норм, існує ще й жива практика. Великий пласт положень отримали тлумачення та роз'яснення у судовій практиці, тому помічник має володіти навичками роботи з Єдиним державним реєстром судових рішень, а також подібними базами даних та судових рішень. Застосування цієї навички безпосередньо пов'язане з умінням аналізувати інформацію та виділяти найважливіші моменти у правозастосуванні.
10. Попрацюємо руками
За відсутності офіс-менеджера помічник адвоката, окрім юридичної, виконує ще й усю технічну роботу: друкує документи, готує їх до засвідчення, копіює, сканує, прошиває, формує пакети, відправляє та отримує кореспонденцію, їздить до органів державної влади для подачі та здійснює багато інших захоплюючих справ. Для цього також слід мати концентрацію та уважність, оскільки диявол криється в деталях, і інколи одне слово, в якому допущено помилку, може зіграти злий жарт зі всією командою, через що доведеться виконувати одну й ту суму роботу двічі.
Як бачимо, помічник адвоката — це практично не людина, а готовий до виходу з будь-яких халеп фахівець, якого за наявності наполегливості та високого коефіцієнта корисної дії очікує велике майбутнє! Проте слід ясно та вчасно усвідомити, чи готовий помічник до цього, адже найважливішим є правильний вибір професії, якою він буде займатися впродовж усього життя. Якщо ваше заняття (а ми сподіваємось, що це юриспруденція) буде приносити вам задоволення, сміливо обирайте цей шлях і йдіть per aspera ad astra.