21 січня 2025, 16:31

Перші укази Трампа, які стосуються участі в міжнародних організаціях та угодах

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Просто в день інавгурації, 20 січня 2025 року, Дональд Трамп підписав низку указів із найрізноманітніших питань. Деякі з них мають значення в масштабі усього світу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Паризька кліматична угода

Сполучені Штати ключова країна світу за обсягами викидів парникових газів та один із найбільших виробників нафти й природного газу вийшла з Паризької кліматичної угоди.

Текст указу публікує Білий дім. Зокрема, в документі йдеться, що посол США в Організації Об’єднаних Націй, яка є депозитарієм Угоди, повинен негайно доправити відповідне письмове повідомлення генеральному секретареві ООН.

Паризька кліматична угода — міжнародна ініціатива протидії глобальному потеплінню, однією з головних причин якого вважається зростання викидів парникових газів в атмосферу. Угода набула чинності у 2016 році після її ратифікації 55 сторонами Рамкової конвенції ООН про зміну клімату щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю (UNFCCC), яка своєю чергою була (за іронією долі) прийнята в Нью-Йорку (США) у 1992 році. Основне завдання Паризької угоди – утримання приросту глобальної середньої температури в межах 1,5-2 градусів Цельсія вище індустріальних рівнів.

Паризька угода не є юридично зобов'язувальною, проте є ключовим документом, що спонукає до глобальної співпраці в боротьбі з причинами потепління в масштабах планети.

На підтримку Паризької угоди й продовження боротьби з викидами парникових газів наступного дня після інавгурації Дональда Трампа у Вашингтоні висловилася президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. «Повені від Бразилії до Індонезії, від Африки до Європи, лісові пожежі в Канаді, Греції та Каліфорнії, урагани в США і на Карибах — зміна клімату продовжує залишатися в центрі глобального порядку денного», перерахувала вона сучасні виклики.

Вихід США з ВООЗ

Також Дональд Трамп офіційно оголосив про вихід країни зі Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). 

Причинами, за його словами, стали «помилки організації у боротьбі з пандемією COVID-19 та у реагуванні на інші кризи». Трамп заявив, що США витрачали на ВООЗ значно більше коштів, ніж інші країни. Також він додав: «ВООЗ продовжує вимагати від Сполучених Штатів несправедливо обтяжливі платежі, які є далеко непропорційними з внесками інших країн. Китай із населенням 1,4 мільярда осіб, що становить 300% від населення США, сплачує до ВООЗ майже на 90% менше внесків».

Зазначимо: як із Паризької кліматичної угоди, так і ВООЗ Дональд Трамп виводить Сполучені Штати вже вдруге. Також за часів його першого президентства США залишили Раду ООН з прав людини (організація створена в Женеві у 2006 році), назвавши цей орган «корисливим». У 2021 році, вже за каденції Джо Байдена, Генеральна асамблея ООН проголосувала за повернення США до Ради ООН з прав людини.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати