26 травня 2020, 20:40

Перезавантаження судової влади: робота над помилками або нові помилки?

Олег Бабіч
Олег Бабіч керуючий партнер адвокатського об’єднання «Баклер», адвокат

Незабаром нас може очікувати чергова трансформація судової гілки влади. Ніхто, включно із суддями, не заперечуватиме необхідність докорінних змін.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Міхеіл Саакашвілі, який нещодавно був призначений Головою Виконавчого комітету Національної ради реформ, на зустрічі з Американською торговельною палатою в Україні розповів, що наразі працює над створенням офісу досягнень та результатів, в якому буде можливість відстежувати всі позитивні зрушення та процес реформування судової системи. Існує багато шляхів, часто діаметрально протилежних. Напевно, їх більше ніж у приказці: «Де два юристи, там три думки».

З одного боку, судді мають отримати гідну оплату праці, яка мінімізуватиме бажання стороннього заробітку, людські умови роботи та адекватне навантаження. З іншого боку, має бути запроваджена дієва відповідальність суддів за неправосудні рішення, які в усіх інстанціях визнаються законними, не лише попри несправедливість, але й подекуди очевидну нелогічність. Одним словом, необхідно посилити, а якщо хочете – створити повноцінно незалежний суд. Впевнений, що мудрості та знань для цього в українських юристів вистачить.

Однією з таких радикальних та неоднозначних спроб можна вважати проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за постановлення суддею (суддями) упередженого судового рішення» №3500 від 18.05.2020 р. під авторством голови правоохоронного комітету Парламенту Дениса Монастирського. Пропонується значно розширити поняття «неправосудного» рішення, що може стати дієвим «правовим щепленням» від недобросовісних судових рішень. Однак таке однобічне посилення відповідальності може стати дієвим інструментом для диктатури, але не закону, а окремих посадовців.

Водночас існують прикладні пропозиції, які не потребують реформування законодавства (зокрема, від адвоката Віктора Петруненка). Для створення спеціальної, кваліфікованої та незалежної групи слідчих при Генеральному прокурорі потрібна лише політична воля. Ця група мала б показово та оперативно, але суворо відповідно закону, викорінити злочинні угрупування, які корумпують судову систему. Звичайно, реальність може вносити поправки в будь-яку правову концепцію.

При цьому заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький стверджує, що через скорочення зарплат багато суддів звільняться. Як чесним та принциповим суддям важко не втратити баланс і продовжити судити по закону та совісті?

В будь-якому випадку, ця справа суто внутрішньодержавна, українська. На мою думку, неприпустимим є будь-яке без винятків залучення іноземних держав та організацій до процесу відбору й звільнення суддів. Формування державної політики щодо цих питань не може бути бартером, де предметом буде державний суверенітет.

Однак нещодавно стали відомі нові умови отримання Україною чергового траншу кредиту від МВФ. Йдеться про необхідність зміни процедур формування Вищої ради правосуддя, яка відповідає за призначення та звільнення будь-якого українського судді. Фактично, це важіль впливу на кожного суддю та результати вирішення кожної справи.

Таким чином, аналізуючи будь-які потенційні зміни у функціонуванні судової системи, для початку варто поставити собі питання: «Кому це вигідно?».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати