Багато міжнародних неурядових організацій не відкривали окремі офіси/представництва донедавна. Із 2022 року таких запитів, із очевидних причин, стало значно більше. Зараз супровід діяльності NGO — комплексне завдання для юристів і консультантів в Україні. Робота з такими питаннями вимагає чіткого розуміння (знання та практики застосування законодавства України) корпоративного законодавства і законодавства у сфері діяльності неприбуткових організацій, трудового та міграційного права, податкового законодавства (зокрема з питань подвійного оподаткування).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Насправді юридичне оформлення благодійної/гуманітарної діяльності, присутності міжнародних неурядових організацій в Україні є своєрідним особливим напрямом структурування. Тут надзвичайно важливим є саме підготовчий етап роботи. Адже є кілька варіантів юридичного оформлення діяльності у гуманітарному секторі в Україні. Зокрема, це благодійництво (через створення благодійної організації) чи громадська активність (через створення громадського об’єднання). Також міжнародні організації мають можливість піти шляхом заснування представництва в Україні (без статусу юридичної особи).
Створення представництва міжнародної організації в Україні, її подальша діяльність є складнішими порівняно з іншими формами діяльності міжнародних організацій в Україні. Так, сама процедура акредитації представництва є тривалою та складнішою, ніж реєстрація юридичних осіб. З вересня 2024 року в Україні набувають чинності зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань», які дозволять проходити процедури акредитації, реєстрації змін та припинення діяльності представництв відповідно вже до чітко окресленого порядку, що займатиме суттєво менше часу.
Водночас найбільший біль — податкова звітність представництв і проходження перевірок податковими органами в Україні. Оскільки представництво не є самостійною окремою юридичною особою, у багатьох випадках власне організації мають стати на податковий облік, а перевірка фінансування діяльності й використання коштів на предмет їх використання лише для діяльності представництва в Україні є складним процесом, що доволі часто вимагає залученості до роботи аудиторів, бухгалтерів і юристів в Україні та зі сторони самої організації за кордоном.
Законодавство України визначає такі види благодійних організацій:
‒‒ Благодійна установа — організація, для функціонування якої засновники передають певне майно; управління такою організацією здійснює наглядова рада (вищий орган управління) та виконавчий орган. Установчим документом є установчий акт.
‒‒ Благодійний фонд — організація, яка може бути створена не менше ніж однією особою, має учасників та управляється учасниками, які не зобов’язані передавати майно фонду. Органи управління — загальні збори учасників як вищий орган управління, виконавчий орган. Якщо кількість учасників менша 10, наглядова рада може не створюватися. Установчим документом є статут.
‒‒ Благодійне товариство — організація, яка створюється не менше ніж двома засновниками. Органи управління — загальні збори учасників як вищий орган управління; виконавчий орган та наглядова рада (якщо кількість учасників менша 10, наглядова рада може не створюватися). Установчим документом є статут.
Законодавство України передбачає два види громадських об’єднань:
‒‒ Громадська організація — об’єднання, що утворюється не менше ніж двома фізичними особами, членами якого можуть бути лише фізичні особи.
‒‒ Громадська спілка — об’єднання, що утворюється не менше ніж двома юридичними особами, учасниками якого можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.
Управління громадським об’єднанням здійснюють учасники, статут громадського об’єднання має містити відомості про повноваження керівника, вищого та інших органів управління.
Організація реалізації гуманітарних проєктів через благодійні фонди, громадські організації є ефективною з погляду податкового навантаження. Зокрема, у таких організацій відсутня мета отримання прибутку. І навіть у випадку, коли вони генерують певний прибуток, він має спрямовуватися на досягнення статутних цілей. Ці організації звільнені від сплати податку на прибуток. Водночас звітність про фінансові результати діяльності, джерела фінансування, структуру витрат є предметом підвищеної уваги з боку держави та суспільства.
Тому організаційне оформлення благодійної, гуманітарної діяльності (зокрема і міжнародних неурядових організацій) може бути здійснене у декількох формах. Для вибору оптимальної моделі потрібна розлога відповідь на такі запитання:
‒‒ Зміст майбутньої діяльності (мета), територія. Під час роботи над цим питанням ми з’ясовуємо майбутні напрями роботи організації, яка організаційно-правова форма буде більш ефективною та зручною для досягнення поставлених цілей.
‒‒ Які засоби досягнення мети необхідні. У цьому контексті ми аналізуємо, які необхідні виконавці/підрядники, ресурси, які типи договорів потенційно будуть необхідні, їх облік і відображення у звітності організації.
Для неприбуткових організацій зі статусом юридичної особи доступні всі форми залучення приватних осіб до їх діяльності: трудові договори, договори про надання послуг/виконання робіт. Основна вимога — предмет таких договорів має бути чітко пов’язаним зі статутною діяльністю або із забезпеченням роботи такої організації. NGO, так само як інші юридичні особи в Україні, виступають податковими агентами у випадку проведення розрахунків із фізичними особами, що необхідно врахувати під час визначення форм співпраці та відповідних бюджетів.
‒‒ Джерела фінансування та витрати. Правильна класифікація витрат, ведення фінансової звітності, обліку мають особливе значення для некомерційних організацій. За своєю природою такі організації не мають на меті отримання прибутку, у них спеціальний податковий статус — вони не сплачують податок на прибуток.
Залежно від визначених в установчих документах організації цілей і завдань джерела фінансування можуть бути різними. Це можуть бути пожертви, фінансування від інших неприбуткових установ, кошти, отримані у результаті публічних зборів тощо. Звертаємо увагу, що законодавство України регулює деякі питання організації і проведення публічних зборів коштів (зокрема із залученням третіх осіб). Деякі положення можна знайти у Законі України «Про благодійну діяльність», постановах Кабінету Міністрів України. Тому до початку організації проведення таких заходів вкрай важливо підготуватися.
Так, у випадку організації благодійних пожертв для залучення осіб, які це безпосередньо здійснюватимуть, слід укласти договір про благодійну діяльність. І важливо, що зміст такого договору має передбачати порядок доступу до фінансової звітності.
Дуже важливо детально прораховувати бюджет для таких фондів, оскільки вони обмежені в обсягах і напрямах використання наявних у них ресурсів (особливо це стосується благодійних організацій). Витрати неприбуткових організацій мають бути пов’язані з метою та напрямами діяльності організації, для благодійних організацій додатково є обмеження щодо обсягу адміністративних витрат (він не може перевищувати 20% обсягу всіх витрат).
Грошові кошти, майно, інші активи NGO не можуть бути розподілені між учасниками (засновниками), навіть у випадку прийняття рішення про саморозпуск (припинення діяльності) активи, які залишаються після задоволення вимог кредиторів, боргів тощо мають бути передані іншим аналогічним організаціям.
Залучення волонтерів та співпраця з іноземцями
Неприбуткові організації в Україні можуть залучати до своєї роботи волонтерів (як серед громадян України, так й іноземних). Для того, аби мати змогу робити це офіційно, організації повинні повідомити Національну соціальну сервісну службу України і бути включеними у реєстр волонтерських організацій.
Рекомендовано правила співпраці з волонтерами оформлювати у письмовій формі у вигляді договору. У такому договорі можна детально визначити напрями співпраці і завдання, що ставляться перед волонтером, його права, правила відшкодування витрат, понесені із волонтерською діяльністю.
Так, волонтери мають право на відшкодування витрат відповідно до ст. 11 Закону України «Про волонтерську діяльність», зокрема на відрядження (у межах передбаченого законом ліміту для державних службовців. Перевірити ці ліміти можна у Постанові Кабміну, що у 2024 році становить 300 грн/день (гранична сума компенсації вартості житла — 900 грн/день) для відряджень у межах України), для зарубіжних відряджень розмір добових залежить від країни призначення.
Запрошення іноземців як волонтерів в Україну іноземних громадян є підставою для оформлення візи та посвідки на тимчасове проживання до одного року. Така посвідка дає змогу іноземному громадянину на законних підставах проживати в Україні протягом строку її дії, але не працювати за трудовим договором. У випадку необхідності укладання трудового договору дозвіл на застосування праці буде необхідним.
Детальні відповіді на окреслені вище питання дають змогу зробити правильний вибір для налаштування оптимальної роботи NGO в Україні. Наразі найпопулярнішими організаційно-правовими формами можна назвати все ж таки благодійний фонд і громадську організацію саме з огляду на простоту створення, управління та припинення діяльності.
Ця сфера діяльності у багатьох моментах недетально врегульована у законодавстві України. Багато питань (зокрема питання оподаткування) регулюються перехідними положеннями, а застосування, наприклад, трудового законодавства часто є складним через відсутність термінологічної єдності. Наразі неурядові громадські організації, так само як представники підприємництва в Україні, потребують уваги з боку законодавця й ефективних інструментів бронювання працівників, прозорості та зрозумілості комунікації з податковими органами України, розв’язання питання оподаткування благодійної допомоги, врегулювання статусу волонтерів і захисту інтересів України та її громадян від шахраїв.