02 березня 2020, 13:07

«Оподаткування карткових переказів»: підготовка до розширення податкової бази?

Олександр Гончаров
Олександр Гончаров заступник директора з правових питань Nota Group

Після скасування банківської таємниці в деяких ЗМІ на початку лютого поточного року з'явилася інформація про те, що податок нібито доведеться платити всім, хто користується послугами банків, а саме 19,5% податку за отримані на банківську картку гроші при переказі коштів з однієї банківської картки фізичної особи на іншу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У зв'язку з цим Державна податкова служба (ДПС) офіційно спростувала всі домисли й побоювання громадян та назвала їх фейком. Установа роз’яснила, що такі операції не можуть розглядатися як дохід, а отже, не обкладаються податком. Голова ДПС Сергій Верланов у прямому ефірі на телебаченні прокоментував: «Інформація про нібито те, що перерахування коштів із картки на картку оподатковується, хочу всім сказати та заспокоїти, що це неправда».

Дійсно, після зміни НБУ від 03.02.2020 р. процедури розкриття банківської таємниці СБУ, ДБР, Нацполіції, НАБУ, Антимонопольному комітету та органам прокуратури було надано можливість за письмовим запитом без рішення суду отримувати відомості про рахунки. Однак ДПС відсутня в цьому переліку, тому отримати доступ до інформації щодо розрахункових операцій громадян в спрощеному порядку податківцям буде неможливо.

Банки не надають до органів ДПС інформацію про рух грошових коштів за рахунками клієнтів без їхнього дозволу або відповідного рішення суду. Банк не є податковим агентом у процесі взаєморозрахунків за допомогою платіжних карток між клієнтами. Відповідно, для нарахування такого податку ДПС повинна мати повний доступ до такої інформації.

Фінансові аналітики припускають, що окреслену тематику могли обговорювати в урядових кабінетах. Адже не секрет, що в країні існує потреба в наповненні державного бюджету, але відповідної юридичної бази для такого податку ще немає. У зв’язку з тим, що розрахункові операції малого бізнесу в багатьох випадках проходять між картковими рахунками та повз податкові органи, вся ця ситуація є підготовкою до розширення податкової бази, а саме запровадження програмного забезпечення, яке відстежуватиме платежі/розрахунки між фізичними особами-підприємцями. Щодо звичайних переказів, не з метою отримання доходів оподаткування, таке ПЗ не може застосовуватися.

Тому якщо зробити припущення, що в майбутньому на законодавчому рівні будуть запроваджені аналогічні податкові нововведення, це фактично може призвести до переходу взаєморозрахунків між громадянами переважно в готівковий формат.

Закон та обов’язок

Наразі законодавство, що регулює банківські операції з використанням електронних платіжних засобів, залишається майже незмінним: ЗУ «Про Національний банк України», «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та інші документи.

Якщо фізична особа отримала зарахування на банківську картку не від податкового агента (особи, яка сплачує податок за такого платника податків), вона зобов’язана подати у встановлені чинним законодавством строки річну декларацію та сплатити податки. Декларувати свої доходи – це конституційний обов’язок громадян України (ч. 2 ст. 67 Конституції України). Згідно з положеннями Податкового кодексу України, громадяни, які подають податкові декларації про свій майновий стан і доходи, розподіляються на осіб, які зобов’язані подати річну декларацію, та осіб, які мають право подати річну декларацію.

У фізичної особи-платника податку виникає обов’язок подати річну декларацію при отриманні протягом звітного періоду (рік) доходів:

  • від особи, яка не є податковим агентом, окрім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України (пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПК України);
  • у вигляді окремих видів оподатковуваних доходів (прибутків), що не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати податковими агентами, але не є звільненими від оподаткування (пп. 168.3.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України);
  • у вигляді іноземних доходів.
  • Податкова декларація не подається, якщо платник податків отримував доходи:
  • від податкових агентів;
  • від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок;
  • у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких був сплачений податок.

Отже, декларувати доходи та сплачувати податкові зобов’язання – це конституційний обов’язок. Проте обов’язок декларування виникає не щодо всіх категорій доходів громадян. Банки не повідомляють податкові органи про відкриття та стан рахунків фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. Якщо фізична особа отримує систематичні платежі на свій картковий банківський рахунок та не декларує відповідні суми, то можуть настати негативні наслідки: відповідальність у вигляді штрафу за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов’язковість подання такого повідомлення передбачена чинним законодавством України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати