Під час дії правового режиму воєнного стану публічні закупівлі товарів, робіт та послуг здійснюються відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей, затверджених Постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пунктом 10 Особливостей передбачено, що замовники здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту) вартість яких становить або перевищує 100 000 грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 000 грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1 500 000 грн, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному Особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару.
Пунктом 13 Особливостей встановлено перелік підстав та умов, за яких придбання замовниками товарів, робіт і послуг вартість яких перевищує вартісні межі, встановлені Особливостями, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару.
Як визначено пунктом 17 Особливостей, за результатами закупівель, проведених відповідно до пунктів 10 та 13 Особливостей, укладається договір про закупівлю відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням положень ст. 41 Закону та Особливостей.
Порядок зміни істотних умов договору про закупівлю визначено пунктом 19 Особливостей.
Істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до п. 10 і 13 (крім пп. 13 п. 13) Особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків крім випадків, визначених цим пунктом.
Отже, замовники в проєкті договору про закупівлю повинні зазначати, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених у пп. 1-9 п. 19 Особливостей. При цьому зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися у випадках та порядку, що були передбачені проєктом договору та договором про закупівлю з урахуванням Особливостей.
Розглянемо кожен випадок з визначених у пп. 1-9 п. 19 Особливостей:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
Цим підпунктом встановлено, що у разі необхідності замовник може зменшити обсяги закупівлі. Підставою для такого зменшення може стати виділення коштів не в повному обсязі, але не виключно, сторони можуть зменшити обсяг закупівлі і з інших причин, наприклад в залежності від реальної потреби замовника у кількості товарів (робіт, послуг). Також обсяг закупівлі за договором зменшується наприкінці бюджетного року, якщо договір не виконаний сторонами в повному обсязі, а термін його дії завершується. У таких випадках сторони мають або зменшити обсяг до фактичного спожитого (виконаного, поставленого), або подовжити дію договору про закупівлю.
У разі зменшення обсягів закупівлі у кількісному виразі відповідно зменшується також і загальна сума договору про закупівлю.
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;
Підстава, визначена пп. 2, може бути застосована, коли предметом закупівлі є товар, але не роботи чи послуги, про що зазначено прямо — зміна ціни за одиницю товару.
Проте вчергове звертаю увагу, що законодавством у сфері закупівель не передбачено, що перелік підстав для змін істотних умов договору залежить від виду закупівлі — закуповуються товари, роботи чи послуги. Так само жодним нормативно-правовим актом замовнику не надано повноваження при створенні проєкту договору самостійно обирати, які підстави для внесення змін до істотних умов включати, а які ні. Договір про закупівлю має містити весь перелік підстав для зміни його істотних умов, викладений у п. 19 Особливостей.
У випадку якщо зросла ціна на товар, що є складовою тієї чи іншої послуги — наприклад, продукти для послуг із кейтерингу, пальне для перевезень тощо, ця підстава не може бути застосована.
Відсоток, на який можливо підняти ціну за одиницю товару, не обмежений. Замовник може підняти ціну пропорційно тому, як вона змінилася на товарному ринку. Єдина умова — таке підвищення має бути пропорційним коливанню цін на ринку, тобто не можна збільшувати ціну на товар більше, ніж підвищилися ціни на ринку за певний період.
Зміна ціни за одиницю товару може відбуватися відповідно до фактичних коливань на ринку, періодичність їх не обмежена.
Коливання ціни визначаються порівняно з датою укладення договору або ж з датою внесення попередніх змін щодо ціни за одиницю товару.
Наявність цінових коливань на ринку має бути документально підтверджена, тому постачальник для підтвердження необхідності підвищення ціни має надати довідку, наприклад, із торгово-промислової палати. У довідці вказується не просто зафіксований рівень цін на ринку, що склався на певну дату, а відображене саме коливання порівняно із датою укладення договору або ж попередньої зміни ціни. Не встановлено вимог, який саме орган уповноважений надавати інформацію щодо коливання цін на ринку, та чия інформація матиме переважаючу силу. Такі відомості можуть надавати торгово-промислова палата, Державна служба статистики України, Міністерство фінансів України. Даний перелік не є вичерпним.
У документі, який видає компетентна організація, в тому числі і Торгово-промислова палата України, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо. (Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua))
Збільшення ціни за одиницю товару не повинно призвести до збільшення загальної вартості договору про закупівлю. А відтак, замовник підвищуючи ціну за одиницю товару одночасно має зменшити обсяг закупівлі таким чином, щоб загальна сума договору не перевищувала початкову.
Так, пп. 2 п. 19 Особливостей не встановлено жодних обмежень як на відсоток коливання, так і на періодичність внесення змін до договору. Проте такі зміни встановлені п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону, А враховуючи, що об’єктом моніторингу стають також і закупівлі, що проводилися на підставі винятково Закону (без Особливостей), необхідно сказати що позиції судів стосовно граничного відсотку такого підвищення різняться.
Постановою Верховного Суду від 05.04.2023 у справі № 420/17618/21 (Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua)) залишено без змін рішення про скасування висновку органу ДАСУ (орган ДАСУ — орган контролю, орган Держаудитслужби).
Як зазначено у Постанові, щодо встановленого контролюючим органом порушення вимог пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, яке полягло у перевищенні 10 відсотків, визначеної в договорі про закупівлю, ціни за одиницю товару внаслідок укладення додаткової угоди, слід зазначити, що пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII передбачено виключні випадки зміни істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, у тому числі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Так само у постанові Верховного Суду від 16.02.2023 у справі № 903/366/22 (Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua) ) наводиться твердження, що перемога в тендері (закупівля за кошти місцевого бюджету) та укладення договору за однією ціною та її подальше підвищення більш як на 10% у спосіб укладення оскаржуваних додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця, та свідчить про свідоме заниження цінової пропозиції. Укладені сторонами додаткові угоди про збільшення ціни визнані неправомірними.
Також постановою Верховного Суду від 19.07.2022 у справі 927/568/21 (Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua)) залишені без змін рішення місцевого та апеляційного судів, якими визнані недійсними укладені сторонами додаткові угоди до договору на постачання природного газу в частині зміни його ціни.
Сторонами послідовно збільшувалась вартість газу на максимально визначений у законі відсоток, за відсутності доказів, що його вартісні показники упродовж дії договору зростали в такій прогресії, що виконання його умов стало вочевидь невигідним (збитковим) для ТОВ «Ч».
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
Пунктом 28 Особливостей передбачено, що тендерна документація до закупівлі формується відповідно до ст. 22 Закону з урахуванням Особливостей, тобто має містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, зокрема відповідна технічна специфікація (у разі потреби — плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі).
Технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики.
Підпунктом 3 п. 19 не передбачається можливість зміни обсягу договору, його загальної вартості та ціни за одиницю товару, внесені зміни можуть стосуватися лише власне предмета закупівлі в частині покращення його характеристик.
Щоб правильно скористатися цією підставою для внесення змін до істотних умов договору, необхідно визначити, які саме вимоги були встановлені до предмета закупівлі та його характеристики.
Серед характеристик предмета закупівлі можуть бути такі як:
Надійність. Під надійністю розуміється властивість технічних об’єктів зберігати протягом встановленого часу значення всіх параметрів, які характеризують здатність виконувати потрібні функції в заданих режимах та умовах застосування, технічного обслуговування, зберігання та транспортування.
Технологічність. Тобто сукупність властивостей конструкції виробу, які проявляються у можливості оптимальних (найвигідніших техніко-економічних) витрат праці, коштів, матеріалів і часу при технологічній підготовці виробництва виготовленні, експлуатації та ремонті виробу.
Стандартизація та уніфікація. Ці показники визначають ступінь використання в продукції стандартизованих складових частин виробу (складальних одиниць, деталей, вузлів), їх уніфікації, а також рівень конструкційної спорідненості з іншими виробами.
Ергономічність. Тобто сукупність властивостей, які характеризують пристосованість конструкції товару до взаємодії зі споживачем (користувачем) з урахуванням фізико-біологічних особливостей людини.
Естетичність. Естетичні показники якості продукції характеризують інформаційну виразність, раціональність розмірів, кольорів, якість поверхонь, цілісність композиції, досконалість форми.
Транспортабельність. А саме зручність, придатність до транспортування. До показників транспортабельності відносяться середня тривалість і вартість підготовки до перевезень, вантажно-розвантажувальних робіт, середня матеріаломісткість упаковування.
Екологічні показники. Характеризують рівень шкідливих впливів на навколишнє середовище. До таких показників належать, зокрема наявність шкідливих домішок, можливість викидів шкідливих часток, газів, випромінювань тощо.
Показники безпеки. Характеризують особливості продукції, що забезпечують безпеку людини (обслуговуючого персоналу) під час експлуатації.
Отже, предмет закупівлі повинен в обов’язковому порядку відповідати встановленим у технічній специфікації вимогам, водночас окремі характеристики його можуть бути змінені на якісніші.
Наприклад, товар більш екологічний, що не має шкідливого впливу на довкілля. Або відрізняється більш високими показниками енергозбереження при тому, що інші його характеристики не порушують вимог технічної специфікації. Виконання робіт, надання послуг здійснюється за технологіями, що знижують негативний вплив на навколишнє середовище або ж із застосуванням енергозберігаючих технологій.
Але, розглядаючи пропозицію щодо покращення якості предмета закупівлі, замовник також має взяти до уваги, наскільки заміна відповідатиме меті здійснення закупівлі (наприклад, чи відповідають витратні матеріали кращої якості встановленому у замовника обладнанню).
Якщо товар, що є предметом закупівлі, має складний характер, постачається комплектом (наприклад, машини, механізми та їх частини), то покращення якості предмета закупівлі без збільшення його вартості може також відбуватися за рахунок розширення комплектації або ж поліпшення якості окремих складових товару.
Законодавством не встановлена вимога для замовника у разі покращення якості предмета закупівлі готувати відповідне обґрунтування та завантажувати його в електронній системі закупівель разом із повідомленням про внесення змін до договору. Також замовник не зобов’язаний звертатися до органів з оцінки відповідності для проведення такої оцінки. Проте замовник повинен розуміти, в чому саме полягає таке покращення, бути готовим надати пояснення у разі необхідності, а відтак, таке підтвердження в окремих випадках може бути потрібним
Зауважу, що замовники мають доволі бурхливу фантазію стосовно того, що може вважатися покращенням. Так, КНП «Лікарня» додатковою угодою внесло зміни до договору в частині зміни твердої ціни на динамічну (закупівля UA-2021-09-02-004921-b). Висновок моніторингу органу ДАСУ про вчинення порушення замовником оскаржено до суду.
4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, зокрема обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
Отже, законодавством надається можливість продовження як строку дії договору, так і строку виконання зобов’язань за договором. Дотримання строку виконання зобов’язань по договору має значення, оскільки правильно сформований договір передбачає застосування замовником штрафних санкцій, зокрема, за порушення строків, встановлених у договорі. Крім накладення штрафу та/або пені, для учасника це може призвести до відхилення його пропозиції замовником в майбутніх торгах. А відтак, для забезпечення належного виконання сторонами зобов’язань за договором може виникнути необхідність продовжити строк дії договору та/або строку виконання зобов’язань.
Перелік об’єктивних обставин, за яких замовник може подовжити строк дії договору та /або строк його виконання, наведено в пп. 4 п. 19 Особливостей, але цей перелік не є вичерпним.
Тобто не визначено настання яких саме обставин вважається об’єктивним та достатнім для продовження строків. Але в будь-якому разі вони мають бути документально підтвердженими. Так само не визначено в якій формі має бути документальне підтвердження настання зазначених обставин, замовник визначає це самостійно.
Щодо настання окремих обставин можуть існувати нормативно-правові-акти, або порядок їх підтвердження, наприклад засвідчення настання обставин непереборної сили (форс-мажор) здійснюється торгово-промисловою палатою України.
Підтвердження настання інших обставин залишається виключно на розсуд замовника. Це може бути, наприклад, лист від постачальника з детальним поясненням причин затримки.
Знову зазначаю, що законодавством у сфері закупівель не визначено, настання яких саме об’єктивних обставин може вважатися достатнім, що продовжити строк дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг. Ба більше, контролюючі органи не уповноважені визначати, наскільки їм здаються обґрунтованими підстави замовника, тим самим перевищуючи свої повноваження.
Сказане підтверджується постановою Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 340/3371/22 від 20.04.2023 (Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua)).
У постанові суд висновує, що Закон України «Про публічні закупівлі» не містить визначення поняття «документально підтверджених об`єктивних обставин» та переліку документів, що їх підтверджують. Лист від Товариства є документом, в якому зазначено обставини для продовження строку виконання зобов`язань щодо виконання робіт. Висновок органу Держаудитслужби визнано необґрунтованим.
Тому при наявності документального підтвердження довільної форми та змісту, замовник має право продовжити строк дії договору про закупівлю та/або строк виконання зобов’язань за договором.
При цьому вартість договору про закупівлю або його обсяг залишаються незмінними.
Також після закінчення строку дії договору подовжити його додатковою угодою вже неможливо.
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
Ця підстава може бути застосована як при закупівлі товарів, так і при закупівлі робіт або послуг.
Сторони договору про закупівлю можуть внести зміни до договору у разі узгодженої зміни ціни в бік зменшення без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг.
Таке зменшення застосовується, зокрема, коли предметом договору є товар, ціни на який залежать від сезонних коливань, наприклад продукти харчування, сільськогосподарська продукція. Тоді зменшується ціна за одиницю товару та відповідно ؙ— загальна вартість договору при незмінному обсязі. Факт коливання цін може підтверджуватися, зокрема, інформацією від органів статистики, дослідженнями відповідного ринку замовником тощо.
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування — пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
Зміна ціни в договорі відбувається пропорційно до зміни ставок податків і зборів або умов надання пільг, або зміни постачальником системи оподаткування відповідно може змінюватися і загальна сума договору без зміни його обсягів.
Загальна сума договору при застосуванні пп. 6 п. 19 може змінюватись як в бік збільшення, так і в бік зменшення.
Водночас внесення змін до істотних умов договору, зокрема, щодо збільшення ціни за одиницю товару, збільшення загальної суми договору — право замовника, а не його обов’язок!
У разі потреби збільшення вартості договору замовник враховує також наявність фінансування.
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
Щоб мати можливість застосувати вказану підставу для зміни ціни в договорі про закупівлю, необхідно включити в договір порядок зміни ціни. Які саме дії передбачаються таким порядком, Особливостями не визначено, залишено на розсуд сторін договору.
У разі зміни, наприклад, регульованих цін, тарифів, нормативів зміни до договору не можуть бути внесені раніше дня набуття чинності нормативно-правового акта, яким запроваджуються зміни тарифів.
Якщо треба збільшити загальну вартість договору, замовник враховує наявність фінансування, та за потреби може разом із зміною ціни також зменшити обсяг договору, щоб загальна вартість не перевищувала початкову.
Проте питання — зменшувати обсяг договору чи ні залишається на вибір замовника. Цей підпункт дозволяє змінити загальну вартість договору у бік збільшення.
Враховуємо, що замовник не має права збільшувати обсяг закупівлі. Про це йдеться у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 у справі № 260/4886/22 (Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua)).
Відповідно до висновку про моніторинг органу Держаудитслужби, встановлено порушення КНП у виді внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках не передбачених Законом. Так, Замовником укладалися додаткові угоди на зміну ціни з приводу зміни курсу гривні до євро (Предмет закупівлі — набори для проведення гемодіалізу).
Водночас додатковими угодами сторонами збільшувалася кількість (обсяги) закупівлі.
Суд у постанові висновує, що судом першої інстанції не враховано, що позивач сам підтверджує, що з`явились нові пацієнти, з інших регіонів держави, які потребували процедур програмного гемодіалізу. При цьому необхідно зауважити, що в цьому випадку виявлення потреби в збільшенні кількості наборів гемодіалізу є новим предметом закупівлі. Відтак, колегія суддів приходить до висновку про те, що у цьому випадку варто було укладати новий договір.
8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень ч. 6 ст. 41 Закону;
Частиною 6 ст. 41 Закону передбачено, що дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
Отже, замовник дотримується наступних умов:
- дія договору подовжується на строк, достатній для проведення закупівлі на початку наступного року;
- подовження не перевищує 20% від суми основного договору;
- договір повинен бути чинним, строк дії якого не минув;
- можлива кількість таких подовжень не встановлена, єдина умова — їх сумарна вартість не повинна перевищувати 20% основного договору;
- замовник має провести в наступному році процедуру закупівлі;
9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об’єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25. 04. 2023 № 382 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації», якщо розроблення проєктної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проєктної документації в установленому законодавством порядку.
У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених п. 19 Особливостей, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, додаткову угоду до договору протягом трьох робочих днів.
Нагадаю, що Замовник повинен включити до проєкту договору всі підстави, якими передбачено внесення змін до істотних умов договору. При цьому не має значення, що окремі із них в конкретному договорі апріорі не можуть бути застосовані. Наприклад, п. 2 в договорі про закупівлю робіт або послуг.
Ні Законом про публічні закупівлі, ні Особливостями не встановлено розмежування, які саме підстави для зміни істотних умов включаються до кожного із видів договорів про закупівлю. Поготів на замовника також не покладено обов’язок обирати необхідні підстави із визначеного переліку.
Знову звертаю увагу, що внесення змін до договору про закупівлю є правом замовника, але не його обов’язком.
Нагадаю, що збільшити загальну вартість договору можливо при використанні пп. 6, 7 та 8 п. 19 Особливостей.
Збільшити обсяг договору дає можливість винятково пп. 8, який має низку специфічних обмежень щодо його використання.
Також звертаю увагу на постанову Верховного Суду від 09.11.2023 у справі № 160/7811/22 (Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua)).
Суд у Постанові встановив, що аналіз положень ч. 4,5 ст. 41 Закону № 922-VIII дає підстави для висновку, що встановлені ч. 4 ст. 41 Закону № 922-VIII заборони щодо зміни умов договору стосуються заборони на зміну істотних умов договору порівняно зі змістом тендерної документації, і така заборона не стосується формального викладення певних положень договору в редакції, відмінній від проєкту договору, якщо при цьому не змінюються істотні умови договору, і норми цієї статті не містять заборони на уточнення редакції певних положень проєкту договору, які не є істотними умовами договору у розумінні ст. 638 Цивільного кодексу України. Отже, Законом № 922-VIIІ вимагається, щоб умови договору про закупівлю не відрізнялися від змісту тендерної пропозиції, і його істотні умови не змінювалися після підписання (за винятками, передбаченими у тій же ч. 5 ст. 41). У цьому зв`язку важливо розуміти, що умови договору про закупівлю не повинні саме сутнісно, змістовно виходити за межі тендерної пропозиції (за винятком тих випадків, які передбачає Закон № 922-VIIІ). Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 05 травня 2022 року у справі №160/6513/21, від 29 червня 2023 року у справі № 120/3872/22.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що встановлення у тендерній документації умови, що основні вимоги до договору не є остаточними і вичерпними, і можуть бути доповнені і скориговані під час укладення договору з учасником-переможцем торгів суперечить вимогам ч. 6 ст. 33 та ч. 4 ст. 41 Закону № 922-VIII.
Отже, пам’ятайте про правила внесення змін до істотних умов договору, що особливо актуально наприкінці року. І вдалих закупівель!